MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           21.10.2019 15:14         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Japonské klasické motocykly | Nakupujeme silniční japonský motocykl ze 70. let | Honda CB 500 T | Yamaha XS 750 2D, deník | Renovační projekt Yamaha XS 750-2D | Kawasaki Z 1100 GP - B2 | Barber Vintage Motorsports museum | Motocykly ze západu v ČSSR? | Suzuki GSX 750 E | Honda CB 750 v ČSSR? | Kawasaki KZ 1300 A1 | Kawasaki GPZ 900 R | NIPPON RETRO | Suzuki GSX-R 1100 | Honda VFR 750 typ RC36 | Dovoz staršího motocyklu z EU | Moto muzeum Sezemice | Suzuki RF 900R | Japonské motocykly na Oldtimer Festivalu | Suzuki TL 1000S | Honda CB750 F | Suzuki GSF 1200 Bandit | Kawasaki Z650 B | Suzuki GSX-R 750 J a Kawasaki ZXR 750 H | Kawasaki ZZ-R 1100 | Honda CBR 900 RR Fireblade | Kawasaki ZX-12R | Japonské klasické motocykly a peníze | Suzuki GSX 1400 | Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR? | Suzuki GSX-R 1100 M |
  Bát se, či nebát, dovozu motocyklu ze zahraničí? Pokud se jedná o dovoz ze zemí Evropské unie (EU), tak není třeba zbytečných obav. I když, nelze čekat, že každý dovoz vždy proběhne zcela bez starostí.


Dovoz staršího motocyklu z Evropské unie
  Autor: Jiří Bartuš


  Nevyhovuje vám nabídka tuzemských dovozců motocyklů, nebo snad nevěříte garantované minulosti nabízených motocyklů v inzerci? Potom vám nezbyde nic jiného, než se podívat na nabídku za hranicemi. Individuální zájemce o ojetý motocykl se nejčastěji podívá na nabídku v sousedním Německu, kterou konfrontuje s nabídkou u nás, případně s nabídkou v jižních státech EU. Dobrodružnější povahy se dívají na nabídku v USA a Švýcarska, ale jelikož tyto zamě jsou mimo EU, není jejich dovoz pro toho, kdo v tom neumí chodit, nijak snadný.

Fotografie Fotografie

  Téměř zásadním inzertním serverem českého zájemce o motocykl ze zahraničí je www.mobile.de, případně aukční server eBay. Asi jako první, co každého zarazí jsou ceny. Ač je eBay aukčním serverem, výsledné ceny v aukcích bývají u běžných motocyklů z pravidla nižší, než v nabídce na www.mobile.de. Inu eBay není Aukro.
  Němci si za motocyklu nechají zaplatit, protože dobře vědí, že dokáží nabídnout jistou garanci kvality. Není tím myšleno kvality ve smyslu malé opotřebovanosti. Spíše se za tím skrývá jakási záruka pravidlené minimální údržby, záruka instalování homologovaných doplňků a nestočený tachometr. Pro mnohé zájemce o starší motocykl mohou být šokem uváděné kilometrové nájezdy německých motocyklů. Zcela shodné ročníky prodávané u nás mají uvedený stav vždy menší, téměř be výjimky pod 50000 kilometry. V poslední době nabyly na důležitosti italské inzertní servery v čele s www.moto.it. Na Itálii obrátila svůj zrak většina Evropy, včetně Němců. Není totiž žádným tajemstvím, že v Itálii jsou motocykly prostě levnější a přitom často nejde o žádné vraždy, i když... V německých inzerátech motocyklů v pěkném stavu se tak mnohdy dočkáte větičky keine Einfuhren aus Italien a podobně.

  Praktické rady pro dovoz motocyklu ze zemí EU

Pokud je dobrá vůle prodat a koupit, tak se lze domluvit i při minimální znalosti slovní zásoby. Základní informace k prodávanému motocyklu lze získat emailem, ostatně Gogole dokáže docela obstojně překládat. Jistotou úspěchu je však telefonní hovor a po té rychlá akce. Základní domluvu není radno podceňovat, protože ne každý jen tak s radostí absolvuje stakilometrový výlet.

  Při koupi motocyklu je třeba získat od kupujícího velký technický průkaz a případně tak zvanou odhlášku. Konkrétní postup se může v každé zemi lišit, nicméně důležité je, aby kupující při koupi převzal technický průkaz a nějakou formu doložení, že motocykl byl vyřazen z evidence.

  Například v Německu to funguje tak, že prodejce, před tím, než se rozhodne motocykl prodat, zajde na příslušný úřad, kde nahlásí úmysl motocykl prodat. Úřad jej odhlásí ze systému a předá mu věškeré doklady (technický průkaz). Prodejce si odhlásí povinné ručení a podá inzerát. Tím jeho spolupráce s úřady končí. Veškerá další agenda je již věcí kupujícího.

Fotografie Fotografie

  Pro přihlášení není třeba, aby měl motocykl platnou technickou kontrolu v zemi prodeje, protože před registrací je třeba nejprve projít tak zvanou dovozovou technickou kontrolou. Po dovozu první cesta kupujícího s motocyklem vede na dovozovou technickou kontrolu, kterou provádí Stanice technické kontroly (STK). Jejím účelem je nejen ověření technického stavu a potvrzení výrobních čísel a typu, ale zejména vystavení protokolu o technických údajích nezbytných pro registraci do evidence motorových vozidel. V tomto kroku většinou nastanou problémy. Technické průkazy starších motocyklů neobsahují veškeré údaje požadované českými úřady. Velice důležitý údaj o hluku motocyklu při volnoběhu či zatížení náprav je u motocyklů vyžadován snad jedině u nás.
  Možností, jak se dopátrat chybějících údajů je jistě mnoho, ale ve většině případů sáhne technik STK k nahlédnutí do všemocné databáze DEKRA, což ovšem není zadarmo. V ojedinělých případech může nastat situace, že ani DEKRA nezná potřebné údaje. V tomto případě lze kontaktovat přímo výrobce motocyklu, nebo změnit STK. Ono dělat vědu ze všech čísílek nemá vždy cenu a málo kdo má na to v dnešní době trpělivost. Nicméně je třeba upozornit, že údaje vystavené dovozovou STK budou beze zbytku vepsány do technického průkazu, čímž budou směrodatné. I malá chyba, jako například zapsaný neexistující rozměr pneumatik, může hodně v budoucnu pěkně potrápit.

  S vystaveným protokolem lze již zajít na pojišťovnu a sjednat povinné ručení. Poté již nic nebrání návštěvě dopravního inspektorátu a nechat motocykl zaregistrovat. Je třeba počítat s tím, že taková registrace trvá i několik dní. Dobrou zprávou je, že od roku 2015 odpadl poplatek 2000 Kč za vypsání velkého technického průkazu tzv. čistopisu. Asi někomu došlo, že požadovat 2000 Kč za přepsání protokolu z dovozové STK do počítače, není slučitelné s dobrými mravy.

  Přibližný přehled cen úkonů (v roce 2015):
Technická kontrola motocyklu dovezeného ze zahraničí: 900-1500 Kč
Výpis databáze DEKRA: 2200 Kč
Přihlášení motocyklu: 500 Kč

Fotografie Fotografie

  Každý jednotlivý dovoz je svým způsobem originál, čímž není snadné sepsat univerzální poučku. Několika následujícími poznámkami se pokusím nahlédnout pod pokličku této zajímavé problematiky, kterou to vždy teprve začíná.

  Poznámka k veteránským dokladům
  Motocykly 30 a více let staré, poklud splní kritéria pro zařazení mezi veterány, jdou přihlásit na veteránské doklady. Bohužel, zjednodušit si legalizaci motocyklu touto cestou, nelze v žádném případě doporučit. Motocykl na veteránských dokladech je totiž v naší zemi dále prakticky neprodejný. Veteránských dokladů využívají jen ti, kteří přesně vědí proč tak činí, nebo proto, že jejich motocykl registrovat běžnou cestou nelze.

  Poznámka k fotografiím v inzerci.
  Na fotografii vypadá motocykl vždy lépe než ve skutečnosti. I kdyby se prodejce sebe více snažil nafotit motocykl ošklivě, či zcela nepochopitenlě zobrazit reálný stav, vždy bude na fotografii vypadat lépe než ve skutečnosti. Pokud se vám již na fotografii stav motocyklu nezdá, vězte, že ve skutečnosti to bude jeho stav ještě horší. Pokud motocykl na fotografii vypadá až podezřele leskle a navíc se mu leknou i pneumatiky, vězte, že podstoupil omlazovací kúru za pomoci tzv. bazarnického lesku.

  Poznámka k možnosti koupě motocyklu v TOP stavu.
  Každý motocykl, pokud není zcela nový, něco zažil. Kdo hledá TOP kvalitu, musí logicky obětovat více peněz a musí se dívat směrem na jih. Nejlepší nabídka motocyklů v TOP stavu za rozumnou cenu je, světě div se, v Itálii. Němci je také mají, ale už nevědí, co by si za takové motocykly řekli. Běžný motocykl z Německa dostává správnou nezbytnou údržbu, ale jen málo kdy více než je nezbytné. Na rozdíl od Italů, Němci totiž více užívají, než opečovávají, a hlavně, nemají rádi jiné výdaje, než ty nezbytně nutné.

  Poznámka k fenoménu jednoho majitele.
  Zaručeným "úspěchem" bývá koupě motocyklu po jednom majiteli. Je až s podivem, že pokud motocykl měl jen jednoho majitele, šlo vždy o seniora milujícího jízdu po rovných cestách.

  Poznámka k (ne)havarovaným motocyklům.
  Každý motocykl, který něco zažil, ležel na zemi. Otázkou je, zda to bylo v garáži či při zastavování na křižovatce, jak vždy tvrdí prodejce, nebo motocykl klouzala po silnici ve stokilometrové rychlosti, jak tomu většinou bývá. Většinou se vyplatí při zkoumání jednotlivých šrámů představit si, jak takový šrám mohl vlastně vzniknout, a které další části motocyklu by logicky dále měly být poškozeny. Obecně platí, že není nad dobře padenou motocykl.

  Poznámka k instalovaným dopňkům.
  Jakýkoli doplněk oproti originálnímu stavu znamená, že se v motocyklu někdo vrtal. Mohl to být znalec, který se snažil motocykl vylepšit, ale ve většině případů jde o známku dobrodružné minulosti stroje. Vězte, že každý doplněk by měl mít k dispozici list potvrzující jeho homologaci. V Německu je toto zamozřejmostí a každý správný německý motocyklista tyto listy vozí s sebou. Ti ještě důslednější, ze staré školy, neváhají navštívit dopravní inspektorát a doplněk si nechají vepsat do technického průkazu. U Italů a Francouzů toto nečekejte.

Fotografie

  Poznámka ke stáčení tachometrů.
  Stáčení tahometru je fenomén. V našich končinách lze stáčení tachometru dokonce směle označit za národní sport. Kupující stočení tachometru vyžadují a tak jej jim prodejci vyhověno. Obě strany se samozřejmě vždy tváří, jako že o ničem neví. Nebudete tomu věřit, ale je tomu tak. Kdo nestáčí, neprodává, jinak to prostě v businessu nejde. Pokud má motocykl najeto více než 50000 kilometrů, poptávka po něm se u nás rovná nule. Je jedno zda jde o lety prověčený cesťák, či supersportovní vraždu. Stáčení tachometrů nevyžadují jen těžce flegmatičtí jedinci, kteří z těžko pochopitelného důvodu odmítají žít s falešnými iluzemi.

  Poznámka k motocyklům s omezeným výkonem.
  Mimo Itálie lze často narazit na motocykly, které mají z různých důvodů snížený výkon. Škrcení motorů se naštěstí většinou provádělo mechanickou cestou, čímž je jasné, že časem vzalo za své, nebo časem za své vezme.

  Poznámka k nedočkavosti.
  Málo kdo dokáže být během koupě klidný a schopný dělat racionální rozhodnutí. Ostatně sama koupě motocyklu nemá s racionálním uvažováním pranic společného. Vždy se vyplatí na koupi nespěchat a nechat si časový prostor na definitivní rozhodnutí. Je zajímavé, že ve většině případů, kdy nedojde k prodeji tzv. na první dobrou, kupující si koupi rozmyslí. Proč asi?

  Poznámka ke smlouvání o ceně.
  Nesmlouvejte o ceně. Alespoň ne v první větě. S cenou se dá téměř vždy něco udělat, ale jednání o slevě si schovejte až na závěr. Nabízí se otázka, zda v případě, že jste mimořádně spokojeni, není rozumnější nabídnout prodejci cenu vyšší.

Fotografie Fotografie

  Poznámka k ošklivosti německých verzí motocyklů.
  V Německu mají odjakživa předpis na zhnusování motocyklů pomocí dlouhého, mimořádně nevkusného, zadního blatníku. V případě motocyklů ze 70. let jde navíc o zhnusování za pomoci ukazatelů směru a zadního světla. Nic nedokáže zhnusit motocykl více než dlouhý zadní blatník a také echt německá přídavná celokapotáž. Jak to, že laminátová pryskyřice nebyla v Německu na seznamu zakázaných látek? Na druhou stranu pravdou je, že návštěva bavorského zimního srazu Elefanttreffen je s takovou kapotáží zcela o něčem jiném.

  Dočetli jste do konce a stále ještě byste chtěli koupit ojetý motocykl? Pevně věřím, že ani série sarkastických poznámek nedokáže odradit od tak nádherného rozhodnutí. Vždyť i onen proces nekonečného nočního listování v inzerci, nervy při komunikaci s prodejci a zbytečná návštěva neznámého kraje jsou sami o sobě dobrodružstvím. Zejména v případě, že se odhodláte rozhlédnout se i za hranice naší země. Lovu zdar.Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (15/17): Strana 1 / 1
 Dobry den, mam dotaz na dovozovou STK.Musi se delat v miste bydliste toho,na koho bude motocykl prihlasovan,nebo je naprosto jedno kde dovozovou STK udelam?Dekuji    [Jan Stibor]    (16. 03. 2018)
 Je to zcela jedno.    [Jiří Bartuš]    (17. 03. 2018)
Přidat odpověď    (1)
 Dobrý den. chtěl bych se zeptat, jak je to s dovozem a STK u mota z Itálie?
Dovozce mi tvrdí, že Italská STK je platná a u nás postačí udělat evidenční kontrolu a přihlášení. Moto má 5 měsíců starou Italskou STK.
Děkuji za odpověď.    [Ruda]
    (31. 12. 2017)
 Bohužel žijeme v Čechách a tak nikdy nelze přesně předem předjímat, jak se který úřad zachová. Pro zapsání do českého registru jsou vyžadována data, která v žádné zemi nevyžadují a tak většinou v originálním technickém průkazu chybí. Doporučuji vzít TP a dojít s ním na dovozovou STK,nebo přímo na příslušný úřad.    [Jiří Bartuš]    (01. 01. 2018)
Přidat odpověď    (1)
 Dobrý den,
Hledám někoho kdo doveze větší množství motokol Sachs z EU Děkuji za info.Luboš    [Luboš]
    (22. 10. 2016)
 Dobrý den.a větší množství znamená co.Přesný počet děkuji    [Tomáš Habal]    (15. 01. 2017)
Přidat odpověď    (1)
 Dobrý den,chci se informovat zda by se dala dovést Cagiva Canyon 500 tak rok 1999 nebo 2000 a za jakou cenu by se dala teoreticky dovést.Děkuji Vašík    [Aleš Vašík]    (05. 12. 2016)
 Tento motocykl nedoporučuji. Kusy v nabídce jsou sice levné, ale je to z důvodu výrobní vady spočívající v poddimenzování volnoběžky startéru, která každému majiteli odejde. Dále je z výroby nekvalitní elektronistalace, která způsobuje poruchy. Pokud trváte na objemu do 500 ccm, zkuste Kawasakli KLE 500. Je to dvouválec a jízdní projev je mnohem lepší.    [elevator]    (06. 12. 2016)
Přidat odpověď    (1)
 Konečně pořádná rada. Díky. Jen jeden dotaz - je přihlášení (tedy dovozová stk a další papírování) nějak časově limitováno? Tedy třeba že je nutno vozidlo zaregistrovat do např. 30-ti dnů od dovezení do ČR apod...? Díky    [juchal]    (02. 11. 2016)
 Super, díky. Tak že když bych dovezl ted v zimě, mohu směle do jara kutit, opravovat a připravovat na STK a přihlášení.    [juchal]    (04. 11. 2016)
 Není. A to je výhoda k nezaplacení. V podstatě to zvýhodňuje nákup v zahraničí před nákupem u nás, při kterém je limit na přepis pouhých 10 dní.    [Jiří Bartuš]    (03. 11. 2016)
Přidat odpověď    (2)
 Moc hezky napsaný, díky    [Mára]    (25. 01. 2016)
 Fajnové čtení, díky.    [Jiří]    (23. 06. 2016)
Přidat odpověď    (1)
 Taktéž chválím autora, poučné a zároveň vtipné. Díky    [Honza V.]    (04. 03. 2016)
 Pěkně napsané. Můj osobní zážitek je dovoz Nortona 99 z Dánska. Přihlašování-neskutečné problémy (úředníci nemají co na práci, tak buzerují), chybějící údaje - nedohledatelné, firma již je po smrti a na závěr chybějící výrobní štítek. To, že ho firma nikdy nedávala je nezajímalo, tak mi na rám nalepili papírový (!). Díky tomu, že tam nechodím sám (ta bych asi seděl za vyvraždění úřadu), ale posílám tam známého, se to povedlo dát na bílá čísla.    [Pavel]    (18. 05. 2016)
Přidat odpověď    (1)
Nezodpovězená témata (2/17):
 Zdravím, je možné dovézt moto z Německa po vlastní ose?
[]      (30. 08. 2019)
 Zdravím, chtěl bych se zeptat zda nemá někdo zkušenosti koupě TP v Rakousku. Zda bych po koupi, na ně u nás přihlásil motorku 40 let výroby bez problémů? Nebo je to nereálné? Děkuji
[Martin]      (22. 07. 2019)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Suzuki GSX-R 1100 M
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
I pozitivní změny v dopravě se dějí...
Star Rally 2017
Pérák 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Česká Tourist Trophy 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
III. Pohár motorových dvoukolek
Slovácký okruh 2018
Cena města Jičína 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Pérák 2016
Česká Tourist Trophy 2016
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Evropský festival Route 66
NIPPON RETRO 2019
Pérák 2018
300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 2018
Pérák 2015
Czech Drive 2018
Setkání veteránů Holešov
Star Rally 2017
Setkání veteránů Holešov 2016
300 zatáček Gustava Havla 2015
Jarní cena Brna 2018
NIPPON RETRO 2018
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš