MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           16.7.2024 07:51         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Jawa Pérák | Pátrání po legendě | Dobové testy | Jawa Pérák na pařížském autosalonu 1946 | Jawa Socovel | Navzdory Gestapu! | Zrod legendy | Jawa Pérák na Sněžce | Barvy pro Péráka | Pérák a přebytečný lem | Jawa Pérák v domácí premiéře | Pérák a rybiny | Pérák 350 | Pérák a tajemné výstavy v New Yorku | Záhadný Pérák | Pérák a přední vidlice | Pneumatiky pro Péráka | Pérák a kryt karburátoru | Pérák a Turbo | Jawa Pérák v domácí reklamě  | Pérák a únik oleje | Pérák a dvojí řízení | Pérák ze stodoly | Z druhé ruky: Jawa Pérák in action | Kývačka s motorem DKW | Kývačka |


Pérák a problémy přední vidlice
  Autor: Jiří Bartuš


  Jediným dílem, na kterém se po nasazení motocyklů do sériové výroby projevil zásadní konstrukční nedostatek, byla u motocyklů Jawa Pérák přední teleskopická vidlice.  V průběhu vývoje motocyklu Jawa 250 Pérák bylo praktickými zkouškami ověřeno nesčetně konstrukčních variant jednotlivých součástí motocyklu. Ačkoli vývoj probíhal v naprostém utajení ve složité době nacistické okupace, podařilo se najet takové množství testovacích jízd, že bylo možné plně ověřit způsobilost všech součástí motocyklu a konstrukční práce ukončit. Jak se však pozdější době ukázalo, ani desetitisíce naježděných kilometrů během testovacích jízd předsériových motocyklů nedokázalo zcela nasimulovat praxi tisíců uživatelů sériových motocyklů, zvláště pokud motocykly využívali k soutěžní jízdě v terénu.

Rozměrový nákres motocyklu Jawa 250 Rozměrový nákres motocyklu Ogar 350


  Konstrukce přední vidlice vycházela ze základního požadavku na dostatečné odpružení motocyklu. Konstruktéři zvolili jednoduché teleskopické odpružení bez tlumičů, přičemž od tlumení odpružení bylo upuštěno zejména z důvodu maximální jednoduchosti konstrukce. Faktem je, že teleskopické odpružení samo o sobě přineslo vylepšení jízdních vlastností natolik, že tlumení nebylo považováno u lehkého motocyklu za nezbytné. Jak se však časem ukázalo, nebyl tento předpoklad zcela správný.

Odpružení teleskopickou vidlicí přibližují retušované fotografie z návodu k obsluze motocyklu.


  Rozběh sériové výroby a první zkušenosti z reálného provozu s sebou přinesly požadavky na mnohá drobná vylepšení, ale žádný nebyl zásadního charakteru. Až v roce 1947, během Šestidenní ve Zlíně, došlo u několika motocyklů k praskání předních vidlic a rámů v místě hlavy rámu. Zpráva se mezi jezdci ihned rozšířila a tak ti, kteří nebyli tímto problémem postiženi, hledali způsob, jak takto fatální závadě zamezit. Většinou preventivně snižovali tlak v přední pneumatice a volili méně razantní styl jízdy.
  Konstruktéři na tento vážný problém reagovali okamžitým přepracováním jak přední vidlice, tak i krku řízení. Bylo vyhodnoceno, že problém způsobují příliš měkké přední pružiny, které se při velikém zatížení stlačí na doraz a tím dovolí přenést tvrdé rázy do vidlic a do rámu motocyklu. V nové konstrukční variantě přední vidlice dostaly vidlice pružiny dvě pro každý kluzák. Spojením dlouhé a kratší pružiny bylo dosaženo progresivní charakteristiky pružení a spojovací díl pružin posloužil jako píst, který díky tomu, že nově pracoval v olejové lázni, dokázal zajistit alespoň malé tlumení kmitů. Současně s přepracováním přední vidlice bylo přepracováno zesílení hlavy rámu.

Poškozená chranná manžeta kluzáku přední vidlice.

  Přední vidlice doznala v průběhu výroby více změn. Již záhy po spuštění sériové výroby byla zjednodušena výroba vidlic ponecháním svislého lemu. Po mnoha stížnostech na nedostatečné mazání kluzáků vidlic byly později přidány maznice do dolní části vidlic. Problém nedostatečného mazání uložení kluzáku úzce souvisel s malou trvanlivostí ochranných pryžových manžet. Tehdejší mazací tuk měl nepříjemnou vlastnost rozpouštět pryž, ze které byly vyrobeny ochranné manžety. Ty časem praskaly a tím ztratily svou ochrannou funkci, čímž se ke kluzákům snadno dostávaly nečistoty.

  Neblahý vliv na trvanlivost dílů přední vidlice měl žalostný stav tehdejších cest. Nečastěji opotřebenou součástí byla pouzdra, ve kterých se kluzně pohyboval kluzák vidlice. Odstranění, mnohdy až zemědělské vůle, se dalo vyřešit jen výměnou pouzder za nová. Zajímavostí je, že spodní pouzdra byla vyrobena z kvalitnějšího materiálu než horní.

Přední vidlice v akci. Odpružení motocyklu dostávalo a někdy i stále dostává pořádně zabrat.

  Mnoho majitelů motocyklů opatřených starším provedením přední vidlice mělo časem potíže s dorážením kluzáků. Většinou byly příčinou unavené pružiny, ale mnohdy šlo o reakci na tvrdý odskok zadního kola. Stávalo se, že po najetí zadním kolem na překážku došlo k propružení zadních kluzáků na doraz, což způsobilo přenesení síly na přední vidlici, která nestačila tuto sílu absorbovat. Tento problém vyřešila konstrukční změna zadních kluzáků zavedená od roku 1948, kdy byly pohyblivé části kluzáků o několik milimetrů na obou stranách zkráceny, čímž se zvětšil rozsah jejich zdvihu.

Odpružení dostávalo nejvíce zabrat při soutěžní jízdě v terénu. Řez zadním teleskopem.


  Epizoda s přední vidlicí může dnes vypadat jako málo významná, avšak ve své době, a platí to tak i dnes v nemenší míře, mohla značně poškodit pověst motocyklu a tím ohrozit slibně se rozbíhající prodej po celém světě. Nemluvě o skrytém nebezpečí, které takto číhalo na každého šťastné majitele.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (1/1): Strana 1 / 1
 Hezký článek, jen poznámka: u rozměrového nákresu motocyklu Ogar je uvedena kubatura 250ccm, ale podle siluety motoru a údajů váhy se určitě jedná o 350tku.    [Martin Štindl]    (18. 02. 2016)
 Děkuji za upozornění. Opraveno.    [Jiří Bartuš]    (19. 02. 2016)
Přidat odpověď    (1)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
300 zatáček Gustava Havla 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Brno Revival 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
NIPPON RETRO 2022
Grand Prix Bugatti 2019
Jarní cena Brna 2018
Pérák 2016
Slovácký okruh 2019
NIPPON RETRO 2018
Pérák 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
Oldtimer Festival 2016
NIPPON RETRO 2019
Star Rally 2017
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Branná 2018
III. Pohár motorových dvoukolek
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Česká Tourist Trophy 2017
Podzimní MotorTechna Brno 2016
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš