MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           13.6.2024 09:38         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Kniha Jawa Californian | Dodatky knihy | Dodatek ke knize I | Dodatek ke knize II | Dodatek ke knize III | Dodatek ke knize IV | Dodatek ke knize V | Dodatek ke knize VI | Dodatek ke knize VII | Dodatek ke knize VIII | Dodatek ke knize IX | Dodatek ke knize X | Dodatek ke knize XI | Jawa Californian v transportním obalu | Renovace motocyklů Jawa Californian | Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra | Oilmaster |
  Zatímco se v Československu motocyklový průmysl restrukturalizoval (viz. článek Restrukturalizace motocyklového průmyslu ČSSR), volně přeloženo utlumoval, v USA prudce vzrostl zájem o maloobjemové motocykly. Nebyl to nikdo jiný než Soichiro Honda, kdo dokázal doslova ze dne na den změnit myšlení Američanů a kdo dokázal udělat ze svých malých motocyklů Honda záležitost nového životního stylu. Reklamní kampaň, pomocí které si Honda dokázala podmanit lukrativní severoamerický trh, platí dodnes za vzor úspěšného obchodního marketingu.
Nejmilejší lidi potkáš na Hondě

  Veškeré historické souvislosti spojené s motocykly Jawa Californian naleznete ve stejnojmenné knize. Doplněný text pochází z kapitoly Nové směry vývoje motocyklového trhu na počátku 60. let 20. století


  Autor: Jiří Bartuš  Zvyšující se životní úroveň v zemích na západ od našich hranic přinesla změnu v chápání motocyklu jako masového dopravního prostředku. Tím se postupně stal čím dál tím dostupnější automobil. Počátkem 60. let minulého století tak téměř všichni světoví výrobci motocyklů zaznamenali pokles odbytu. K dlouhodobému poklesu prodeje motocyklů ve světě však nedošlo. Jen se zásadně změnila struktura poptávky.
   Ve vyspělých evropských zemích se začaly prosazovat malé motocykly a skútry jež vhodně doplňovaly běžně užívané osobní automobily. Motocykly středních kubatur se prodávaly v nezměněných počtech, avšak zákazníci začali upřednostňovat sportovně stavěné motocykly nad cestovními. Motocykly malých kubatur začaly v masovém měřítku motorizovat asijské země, ve kterých se angažovali japonští výrobci motocyklů v čele s jejich největším výrobcem firmou Honda.
  Honda celá 50. léta, ruku v ruce s růstem objemu výroby, mohutně investovala do nových výrobních technologií, které nejprve aplikovala v motocyklových závodních speciálech. V roce 1954 veřejně deklarovaný cíl Soichiro Hondy, vyhrát slavnou Tourist Trophy na ostrově Man, byl naznačen hned první úspěšnou účastí v roce 1959, kdy Honda díky vyrovnaným výkonům vyhrála hodnocení značek. Účastí na Tourist Tropy vstoupila Honda do seriálu mistrovství světa, kde postupně začala sbírat jeden úspěch za druhým.
  Podpořena prodejními úspěchy v jihovýchodní Asii obrátila Honda svůj zrak na největší trh na světě, Spojené státy americké. Již od počátku zavrhla využít některé ze zavedených obchodních sítí a rozhodla se vybudovat prodejní síť zcela novou dle vlastní filosofie. Koncem roku 1958 založila, po složitých jednáních s japonskou vládou, dceřinou firmu American Honda Motor Co., Inc. a její první pobočku v Los Angeles ve státě Kalifornie.
  Los Angeles bylo vybráno díky příznivému klimatu, který umožňuval prodej motocyklů po celý rok. Za první dva roky nezanamenala Honda v USA nijak závratný úspěch. Její šetrné čtyřtaktní motocykly Honda 50 Cub, jež pomohly motorizovat asijské země, se zde prodávaly jen v malé síti prodejců, ponejvíce v obchodech se sportovními potřebami.
  Prodej motocyklů Honda větších kubatur taktéž díky specifikám amerického trhu zatím žádný větší obchodní úspěch nepřinesl. Hlavní příčinou chabého zájmu byl negativní postoj k motocyklům, který byl v americké společnosti zakořeněn po dlouhá léta. Motocyklisté byli vnímáni jako divocí desperáti na silných motocyklech pohybující se na okraji společnosti.


Dokument
Nejmilejší lidi potkáš na Hondě. Několik z mnoha reklamních letáků firmy Honda jimiž byly zaplaveny americké lifestylové magazíny v rámci stejnojmenné reklamní kampaně.

Dokument Dokument Dokument


  A tento předobraz se Honda rozhodla změnit. Oslovila tedy reklamní agenturu Gray Advertising Agency, která koncem roku 1962 rozjela mohutnou reklamní kampaň pod heslem "Nejmilejší lidi potkáš na Hondě". Barevné a optimisticky laděné reklamní letáky, uveřejňované nově také ve společenských časopisech včetně prestižního časopisu LIFE, propagovaly motocykly Honda 50 Cub, nabízené za cenu 245 USD ve společnosti slušně oblečených a usměvavých mladých lidí. Reklama přinesla mimořádný ohlas napříč celou americkou společností zejména svým apelem na zcela nový životní styl. Výsledkem byl prudce rostoucí zájem veřejnosti o motocykly, který umožnil Hondě během krátké doby vybudovat rozsáhlou prodejní a servisní síť na celém území spojených států.

  V několika následujících letech tak ovládla Honda většinu motocyklového trhu USA. Její úspěšná reklamní kampaň vyvrcholila v dubnu roku 1964 sponzorováním předávání cen filmové akademie Oskarů a zaplacením reklamního času v přestávce finále play-off amerického fotbalu takzvaného Super Bowlu, což byly v té době nejsledovanější televizní pořady v USA.

  Oba tyto velice úspěšné reklamní počiny, spolu s promyšlenou obchodní strategií, odstartovaly zájem Američanů o motocykly v takovém měřítku, že se americký trh s motocykly rázem stal největším motocyklovým trhem na světě. A této otevřené příležitosti se chopili zejména japonští motocykloví výrobci s plnou razancí jim vlastní.

  Termíny, viz. například "japonská invaze", které byly pro japonskou obchodní expanzi do USA v tisku používány, a na které byla americká veřejnost velice citlivá, nebyly nijak přehnané. Objem dovozu japonských výrobků do USA, zejména motorových vozidel, totiž rok od roku dynamicky rostl. V roce 1966 byl v USA představen motocykl Honda CB450, známý pod přezdívkou Black Bomber (černý bombometčík), kterým Honda vstoupila na kolbiště s tradičními britskými motocyklovými výrobci. Ale to již je zase jiná historie.


Svět motorů
O "žlutém nebezpečí" pro USA neopomněl informovat ani československý časopis Svět motorů.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Strana 1 / 1
Nezodpovězená témata (1/1):
 Neco na tom bude... https://www.youtube.com/watch?v=J59SFTqb7MQ
[cafe racer]      (18. 01. 2018)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
300 zatáček Gustava Havla 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Branná 2018
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Brno Revival 2019
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Česká Tourist Trophy 2017
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
300 zatáček Gustava Havla 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Jarní cena Brna 2018
NIPPON RETRO 2019
III. Pohár motorových dvoukolek
NIPPON RETRO 2022
Česká Tourist Trophy 2018
Slovácký okruh 2018
NIPPON RETRO 2018
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Grand Prix Bugatti 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Česká Tourist Trophy 2016
300 zatáček Gustava Havla 2015
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš