MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           17.10.2017 08:12         
Podívejte se jak můžete ušetřit na povinném ručení
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží |


M2T, olej s pošramocenou pověstí
  Autor: Jiří Bartuš


  Po dlouhá léta byl k mazání dvoudobých motorů československým motoristům k dispozici olej M5 Mix, nástupce oleje DT Mix. Výzkumy prováděné vývojovým střediskem národního podniku Benzina v 60. letech při vývoji aditivovaných olejů však prokázaly, že nový olej Mogul M6A, ač byl určen pro mazání čtyřdobých motorů, splňoval nároky tehdejších nenáročných dvoudobých motorů stejně, ne-li lépe, jako M5 Mix.

  Náročnější požadavky závodních motocyklů s dvoutaktními motory však olej M6A splnit nedokázal, čímž byli jejich jezdci odkázáni na použití kvalitních, avšak těžko dostupných, zahraničních olejů.  U běžných motocyklů československých výrobců bylo doporučeno olej M5 Mix míchat s benzinem v poměru 1 : 25. Zkoušky prokázaly, že u oleje M6A je možné mimo záběh motoru tento poměr snížit na 1 : 40. V praxi však bylo národním podnikem Benzina předepisováno mísit olej M6A v poměru 1 : 30, aby se předešlo chybě u starších typů výdejních stojanů.

Reklama na motorový olej měla v 50. letech spíše jen informační charakter.


  Oleje s označením Mix se dodávaly předředěné benzínem, obsahovaly přípravek lehčí frakce, kvůli snadnějšímu rozmíchávání. Při použití takto označených olejů musel být změněn jejich mísící poměr s benzínem. Například doporučený poměr oleje k benzínu, který se v poválečném období ustálil na hodnotách 1 : 20 pro záběh a 1 : 25 pro další provoz, byl tedy s nástupem oleje DT Mix změněn 1 : 15 a 1 : 20. Hodnoty mísícího poměru udávané výrobci je tedy nutné vždy posuzovat v souladu s typem doporučeného oleje, případně doby, ze které daná instrukce pochází.

Obal oleje v době uvedení oleje M2T na trh.


  Zvýšený zájem veřejnosti o problematiku mazání dvoudobých motorů začal v době, kdy se začaly z NDR ve velkém dovážet automobily Wartburg a Trabant s dvoutaktními motory. V roce 1969 uvedl národní podnik Benzina na trh nový olej určený pro mazání dvoutaktních motorů M2T, který znamenal pro mazání dvoudobých motorů znatelný pokrok.

Proč M2T? Protože Mogul 2-dobý Trysk.


  Pro použití oleje M2T v běžných dvoudobých motorech československých motocyklů byl na základě zkoušek doporučen mísicí poměr s benzinem 1 : 40, avšak oficiálně stále platilo pravidlo o dodržování mísícího poměru dle požadavků stanovených výrobcem daného motocyklu. Jelikož byl olej M2T do čerpacích stojanů, které umožňovaly automatické míchání oleje s benzinem, dodáván v předředěné formě (M2T Mix), odpovídalo poměru 1 : 40 nastavení stojanu na poměr 1 : 33.

Takto se tankoval benzín s olejem pomoci výdejních stojanů.


  V případě automobilů se mezi motoristy neustále vedly polemiky o vhodném mísicím poměru v podstatě pořád. Mnohé prováděné výzkumy nepotvrdily zvýšené opotřebení funkčních částí motoru východoněměckých automobilů ani při použití poměru 1 : 50, avšak většina motoristů preventivně dávala oleje více. Tento fakt byl zřejmě hlavní příčinou neustálých stížností motoristů na nedostatečnou kvalitu oleje M2T, přičemž většina stížností se týkala nadměrného zanášení spalovacího prostoru motoru, zapalovacích svíček a výfukového systému nespálenými zbytky oleje a karbonem.

Dobová reklama


  Jízdu v charakteristickém hustém modrém kouři linoucím se z výfuku vozidla s dvoudobým motorem, nebyla nijak příjemná. O tom by mohli vyprávět zejména východní Němci a Maďaři, jejichž země byly automobily s dvoudobým motorem doslova zamořeny.

Koupě výkonného oleje zahraniční provenience nebyla pro většinu smrtelníků žijících za železnou oponou myslitelná. Závodníci, sedlající výkonné závodní motocykly, pro které použití oleje M2T nebylo myslitelné, museli hledat složité cesty, mnohdy za hranou legality, jak se k zahraničním olejům dostat.


  Olej M2T nikdy nepatřil mezi špičkové oleje pro vysokovýkonné motory, avšak pro motory běžných automobilů a motocyklů však svými parametry vyhovět dokázal. Dnes, kdy vozidla s dvoudobými motory jsou na našich silnicích výjimečnou záležitostí a modrý dým z výfuků vyluzují jen vozidla s příliš opotřebovanými motory, je problematika jejich mazání odsunuta jen mezi úzkou skupinu motoristů, kteří více než vhodný mísicí poměr řeší jakou značku oleje použít.


Majitel tohoto motoru se s ním nijak nemazal.DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Šolcovy zatáčky 2017
Setkání veteránů Holešov 2017
Jawa 350 OHC pohledem kolemjdoucího
Czech Drive 2017
Motosraz Křtiny 2017
Setkání motocyklů u Balcarky
Suzuki GSX-R 750 J a Kawasaki ZXR 750 H
XXI. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Pérák a Turbo
Pérák 2017
Česká Tourist Trophy 2017
Kawasaki Z650 B
Čezeta Amerického Námořnictva
Barum Czech Rally Zlín 2017
Zatracené třicítky
8. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
46. Barum Czech Rally Zlín
300 zatáček Gustava Havla 2017

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Vozíky PAv 40 (41)
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Šolcovy zatáčky 2017
Czech Drive 2017
III. Pohár motorových dvoukolek
Setkání veteránů Holešov 2017
Pérák 2016
Česká Tourist Trophy 2016
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Pérák 2015
Kniha Jawa Californian
Setkání veteránů Holešov
300 zatáček Gustava Havla 2015
300 zatáček Gustava Havla
300 zatáček Gustava Havla 2017
Veteráni Moravským Slováckem 2016
Mopedy Stadion
8. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Classic Show 2015
Zlínská Historic Rally
Grand Prix Bugatti 2016
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Oldtimer Festival 2016
Ve stopě zlínské šestidenní 2016
Setkání veteránů Holešov 2016
Motosraz Křtiny 2015
Jarní MotorTechna 2015
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš