MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           13.11.2019 05:50         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Lidová vozítka Os-kar, Velorex | Můj život s Mojmírem Stránským | Smutný víkend v půli června 2011 | Poznatky z renovace, konstrukce, oprav a údržby | Vozítka Velorex v nálezovém stavu | Není Velorex jako Velorex | Dobová replika prototypu vozítka Os-kar | Velorex 16/175, slepý vývojový druh | HOBA - Přestavby tříkolových Velorexů | Technická data motorů vozítek Velorex | Galerie vozítek Velorex | Zajímavosti z konstrukce a života vozítek Velorex | Přívěsné vozíky za Velorexem | Zbastlený Velorex | Výstava Velorexu 24.8. - 14.9.2002 |Můj život s Mojmírem Stránským
  Autor: Ivo Fajman

  Když mi tatínek v roce 1987 koupil Velorex, bral jsem to jen, že mám velice zajímavé vozidlo. Teprve až v roce 1994 jsem se shodou náhod při koupi dalšího stroje dozvěděl, že konstruktér Velorexu má v Dolní Lhotě u Blanska vodní elektrárnu. Tak jsem se tam vydal a nesměle se s tímto člověkem seznámil.
  Tehdy byl ještě plný sil, elektrárna byla v chodu a pan Mojmír se pomalu rozpovídával. Pořád si budu pamatovat jeho větu: „Víš, tříkolám já věnoval celý život, ale teď už je považuji za pomalu zapomenutou věc. Dokonce jsem před rokem při stěhování vyhodil kompletní výrobní dokumentaci - nebyla už k ničemu“. Dodnes mě mrzí a bude mrzet navždy, že jsem se s ním nepotkal dřív a tyto materiály nezachránil.
  Ale mé nadšení ho začalo nahlodávat. Vozil jsem mu fotky Velorexů, začal ho zvát na srazy, a když uviděl časopisek VelorexKurýr, pochopil, že Velorex nebude věc zapomenutá. Pustil se znovu do díla a ve svých 70 letech začal ve své dílně na koleně vyrábět novou tříkolu. Sehnal si nový motor z ČZ Strakonice, téměř doslova na koleně připravil a svařil kompletní závěsy kol, z drátů udělal rám, který postupně nahrazoval trubkami. Jeho pracovní stůl byl vždy uklizen, nářadí poskládáno na deskách, aby mohl sáhnout a dělat. Opravdový koncert letitého mistra. A jeho krédo „v jednoduchosti je největší umění“ se snažím předávat dál.

  Jenže potom začaly problémy s pozemkem elektrárny, který chtěl získat podnikavý soused, a tak se Mojmírovy síly začaly rozkládat na boje s úředním aparátem. Naštěstí to byl člověk, který se vždy něčeho chytl a za svou myšlenkou si šel. A nejvíc ho poslední léta inspirovaly PET lahve, ze kterých chtěl vyrobit karosérii - pružnou, ale zároveň pevnou. Energii si dobíjel na srazech Velorexů, kde byl vždy vítaným hostem, a byl ochoten ve svých letech jet na sraz třeba 200 km osobními vlaky a spát na nádražích, jen aby se tam dostal.

  Velkou radost měl, když jsme připravili v Havlíčkově Brodě první výstavu Velorexu na světě a věřím, že nikdy nezapomněl na oslavu svých 80-tých narozenin, kdy dostal při oslavách na letišti v České Třebové „Album vozítek zrozených díky bratrům Stránským“. V unikátní knížce se mu tehdy sešlo přes 500 vozítek Velorex jako poděkování za jeho celoživotní vášeň. A když s námi na srazu v Blansku slavil své 85 narozeniny, nikdo netušil, že přes jeho nezdolné myšlenky vpřed se jeho konec neúprosně blíží.

  Zaúčinkoval si ještě pro několik televizních stanic a dokonce pořad RETRO o Velorexech byl vyhodnocen natáčecím štábem jako nejlepší za celý rok - Mojmír prostě uměl i ve svých letech překvapit. Pomáhal při přípravě obou knížek o vozítku Velorex, a když mi napsal do té mé věnování, ve kterém mě nazval „pan Inspirace“, vzpomněl jsem si na dobu, kdy si ještě mé jméno nepamatoval, ale má neustálá touha po historii vozítka Velorex mu dávala naději, že toto vozítko nezůstane zapomenuto.

  Letošní březen ale udělal v životě „našeho“ konstruktéra velký zlom. Zdravotní komplikace způsobily, že zůstal doma ležet 3 dny bez vody a jídla, a když ho zcela dehydrovaného převezli do Vysokého Mýta, přidaly se k tomu ještě střevní problémy a skončil na jednotce intenzívní péče. Tehdy mi návštěva ještě nevyšla, ale když jsem ho pár dnů před srazem v Boskovicích navštívil v LDN Litomyšl, byl jsem zděšen - pan Stránský už jen ležel, jeho slova nedávala vždy smysl a jen pevný stisk ruky a jiskra v oku dávaly naději, že vydrží. Další návštěva za necelý měsíc mě naopak překvapivě potěšila - Mojmír seděl, sám jedl oběd, a když mě uviděl, řekl jeho obvyklé „Ahoj Ivoši“! Smutně se ale přiznal, že už si nepamatuje na svého bratra a ani nevěděl, že zemřel, no prostě paměť začala mít velké výpadky. Pak už zase povídal o tom, jak přemýšlí nad dalším vynálezem - tedy opět náš vynálezce. Slíbil jsem mu, že jak v neděli zavzpomínáme u pomníčku na jeho tragicky zahynulého bratra, přijedeme ho i s Velorexy pozdravit do nemocnice.

  A potom mi v pondělí 13. 6. 2011 dopoledne přišla smutná zpráva od jeho rodiny. Probudil se prý z komatu a jeho poslední slova byla ve smyslu: „Musím ještě do neděle vydržet, přijedou za mnou velorexáři“. Nevydržel. Cestou ve vlaku po noční mne to docela zaskočilo a já si náhle uvědomil, jak dlouho jsme se znali, jak mne navštěvoval v práci i doma, jak byl neustále plný plánů do budoucna a jak měl rád Velorex. A minimálně to poslední jsme měli společné.

1953 - třicátník Mojmír Stránský jako vedoucí
1953 - třicátník Mojmír Stránský jako vedoucí

2002 - výstava Velorexu v Havlíčkově Brodě
2002 - výstava Velorexu v Havlíčkově Brodě

2004 - předávání Alba Velorexů
2004 - předávání Alba Velorexů

2007 - natáčení v České Třebové
2007 - natáčení v České Třebové

2009 - podepisování na srazu v Blansku
2009 - podepisování na srazu v Blansku

2010 - křest knihy vozítka Velorex
2010 - křest knihy vozítka Velorex

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (3/3): Strana 1 / 1
 Drahý pane, požádám vás, kontaktujte mne pokud jste znal lepe osobně Mojmíra Stránského potřebujeme objasnit některé záležitosti dědictví po MJ. děkuji    [Mojmír Stránský]    (02. 02. 2013)
 Vážený pane, rád Vám pomohu, bude-li to v mých silách. Je na mě telefon 725 854 301 nebo e-mail velorex@email.cz    [Ivo Fajman]    (03. 02. 2013)
Přidat odpověď    (1)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Motosraz Křtiny 2019
Pérák 2019
Pérák a dvojí řízení
Suzuki GSX-R 1100 M
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
I pozitivní změny v dopravě se dějí...
Star Rally 2017

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Česká Tourist Trophy 2016
300 zatáček Gustava Havla 2018
Cena města Jičína 2018
Pérák 2016
Česká Tourist Trophy 2018
Česká Tourist Trophy 2017
NIPPON RETRO 2018
NIPPON RETRO 2019
Pérák 2019
Nepomucký trojúhelník 2018
Jarní cena Brna 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
III. Pohár motorových dvoukolek
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Setkání veteránů Holešov
Slovácký okruh 2018
Pérák 2018
300 zatáček Gustava Havla 2017
Star Rally 2017
300 zatáček Gustava Havla
Veteráni Moravským Slováckem 2016
Pérák 2015
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Evropský festival Route 66
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš