MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           15.6.2024 09:49         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Kniha vozítka Velorex - úvod | Zprávy z příprav knihy vozítka Velorex |Zprávy z příprav knihy vozítka Velorex
 Aktualizováno 28.4.2010
Obal knihy

  28.4.2010  Křest knihy vozítka Velorex

  Ze soboty 24. 4. 2010 jsem měl strach. Vyjde počasí? Přijedou pozvaní velorexáři? Bude s e program líbit pamětníkům? A hlavně, zvládneme to vše po organizační stránce? A jelikož počasí se mému Velorexu od rána usmívalo na cestu a ředitel ASV Solnice pan Kovář mě ale ujistil, že má dostatek sil (nejen vlastních), začal jsem věřit, že to zvládneme.

  Když jsem kolem 10 hodiny přijel do Solnice, byly v areálu závodu již čtyři Velorexy. Jejich počet se v průběhu dne vyšplhal, místo plánovaných 25 strojů, až na téměř dvojnásobek. Do jedné hodiny odpolední, kdy byl naplánovaný oficiální křest, bylo sice času dost, ale nechtěl jsem plýtvat časem a rovnou se pustil do předávání knížek předplatitelům.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  Zatímco já prožíval tříhodinový podpisový maratón, ostatní přítomní měli několik možností: Prohlédnout si nádherné modely na dálkové ovládání v akci, shlédnout střihový dokument Velorex v běhu času, anebo si do knížky nechat podepsat přítomné osobnosti. A těch nebylo zrovna málo. Za pamětníky se zúčastnil Mojmír Stránský, Anna Molnárová, Miroslav Slezák, Antonín Hartman a další. Za rodinu Františka Stránského, kterému je moje kniha věnována, jeho obě "děti" Oldřiška a František. Za současné pracovníky manželé Červinkovi a za budoucnost konstruktér vozítka Velor-x-trike Pavel Brída. Navíc pan ředitel, ve spolupráci se starostou města Solnice, pozval i místní obyvatele čímž dostala celá akce moc pěkný vzpomínkový nádech.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  Kromě mých podpisů byl zcela největší zájem o podpis konstruktéra Mojmíra Stránského, na který se stály až více než hodinové fronty. Konstruktér si totiž (bohužel) chtěl s každým popovídat.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  Jak jsem slíbil, každý předplatitel dostal moji knihu v hodnotě 150 Kč. K ní bonusové DVD o boskovicku (ve kterém jezdí Velorex), poštovní známku s velorexí tematikou a vzpomínkovou jízdenku. Jelikož se dostavila i spousta místních obyvatel, kteří měli zájem o zakoupení knihy, vyprodal jsem všechny knížky jenž jsem měl s sebou.

  Po jedné hodině odpolední jsme udělali slavnostní křest. Přítomné přivítal a za ASV Solnice pronesl pár slov, současný ředitel Roman Kovář. Poté jsem pár slov vypotil i já a prostor dostaly i děti zesnulého Františka Stránského. Poté jsem spolešně jsme zamokřili jednu z knížek a symbolicky přiťukli šampaňským, aby se knížka líbila a našla si své čtenáře. Hned nato jeden z pamětníků vybral od předplatitelů vzpomínkové jízdenky a dával jim za ně zdarma DVD Velorex v běhu dějin – přibližně dvouhodinový střihový dokument, ve kterém se pohybují vozítka (od roku 1953 až do roku 2009). Jízdenky ponechal v krabici na odpolední slosování o Album dochovaných strojů.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  Odpolední program byl zcela v režii pracovníků solnického závodu. Ti si brali po skupinkách zájemce o prohlídku a provázeli je celým závodem. Zájemce o historii jistě zaujala prohlídka s pamětníkem panem Slezákem, díky kterému se přítomní přenesli o těch necelých 60 let zpátky do minulosti a dozvěděli se tak, v kterých místech se co na vozítkách dělalo. Změnou programu bylo losování o Alba dochovaných strojů. Nechtěl jsem účastníky napínat až do rychnovského závodu a tak jsme losovali těsně před slavnostní jízdou. Zřejmě nejmladší účastnice akce Míša z kožené přilby postupně vylosovala 10 očíslovaných jízdenek a tak 10 předplatitelů odjíždělo z akce bohatších o Album dochovaných strojů. Každý majitel byl vyzván, aby s tímto naším pokladem zacházel podle toho, jak si vozítko Velorex zaslouží.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  Krásné počasí přálo i v 16 hodin slavnostní jízdě Velorexů ze Solnice do Rychnova nad Kněžnou. Solnické ulice lemovaly zástupy lidí, kteří mávali a usmívali se. Takovou přehlídku už pár desítek let určitě neviděli. Vrátili jsme tak tomuto městečku hrdost na vozítko, které i v dnešní době dobývá svět. Rychnovský závod KOVEX, který se v brzké době sloučí s ASV Solnice, nás přivítal otevřenou bránou a dalšími organizátory akce. Slovo dostal a závod nám ukázal dlouholetý vedoucí Jiří Skalický. Také i zde bylo možno potkat pamětníky výroby vozítek Velorex.

Křest knihy vozítka Velorex Křest knihy vozítka Velorex

  V Rychnově nad Kněžnou jsme se dle programu společně rozloučili a vydali k domovu. I když se ne vše povedlo na 100% dle plánu, byla to velmi příjemná akce. Velké poděkování patří všem, které oslovil pan Roman Kovář, ale také těm, kteří přijeli a společně vytvořili tak úžasnou atmosféru.

  Sháním fotografie z této akce - nějak jsem nestíhal fotit.

    Ivo Fajman
Křest knihy vozítka Velorex


  1.4.2010  Setkání předplatitelů v sobotu 24. dubna 2010 v Solnici

  Vážení velorexáři,
ani netušíte, jak moc jsem se těšil až budu moct napsat tuto větu. Naše kniha vozítka Velorex je hotová! Tedy, upřímně, ještě ji nedržím v rukou, ale když mi tiskárna slíbí, že bude hotová do 14 dnů, věřím jim. Proto jsem neváhal a jel minulý týden zajišťovat místo a datum setkání předplatitelů knihy. A povedlo se! Kdo si tedy předplatil moji knihu vozítka Velorex, chce se setkat s pamětníky a navštívit místa, kde se rodila naše vozítka, ať si udělá čas v sobotu 24. dubna 2010 odpoledne.

  Protože jsem se v různých komentářích dočetl, že kluci z bývalého týmu připravují úplně jinou publikaci, napadlo mě, že by se tyto knihy mohly v tomto případě doplňovat a bylo by tak dobré pro všechny mé předplatitele, aby ji na tomto setkání představili také. Nevím, na koho konkrétního se obrátit, proto tuto nabídku zveřejňuji zde na internetu, a pokud bude ze strany týmu zájem, kontaktujte mě prosím na níze uvedeném e-mailu pro domluvu.

  Omlouvám se, že na toto setkání nezvu všechny velorexáře, ale z prostorových důvodů to není možné. Proto je toto setkání pouze pro ty, kdo si moji knihu předplatitli. Věřím, že kdo se do Solnice nedostane na mém setkání, bude mít možnost na historickém setkání, které pořádá tým. Moje kniha bude samozřejmě k dispozici i na letošním srazu v Boskovicích a na koho by ani tam nezbyla, bude mít možnost si ji koupit téměř v každém knihkupectví za cenu kolem 300 Kč.

  Od všech předplatitelů budu potřebovat do 10.4.2010 vyjádření, jestli se této slavnostní akce zúčastní nebo ne; pokud by to bylo kapacitně možné, otevřel bych poté účast na této akci i pro ty, kteří si knihu nepředplatili. Ale opakuji, že kapacita je omezená, tak bohužel nemohu zajistit účast všem.

  Závěrem chci ještě poprosit všechny, kteří stejně jako Jirka Řezník a pár dalších na základě komentářů na těchto stránkách usoudili, že je potřeba ukončit členství v mém Fan clubu Velorex a nechat si vrátit předplatné na moji knihu, aby tak učinili co nejdříve. Aspoň se to mezi námi všemi vyjasní.

  Upozornění pro zájemce o moji knihu vozítka Velorex. Do 31.3. jsem bral předplatné na knihu ve výši 850 Kč (s tím, že budu na setkání předplatitelů 700 Kč vracet). Protože kniha je již ve výrobě, předplatné jako takové skončilo. Bonusové DVD je vyrobeno v hodnotě 150 Kč a předplatitelům se bude dávat zdarma. Pro zájemce o moji knihu v termínu 1.4. - 23.4., kteří by si ji chtěli u mě objednat, platí toto: pokud zašlete 300 Kč na kus, dostanete ode mne též bonusové DVD zdarma a budete pozváni na setkání předplatitelů knihy.

    Ivo Fajman

Budova Solnického Veloružstva v proměnách času Budova Solnického Veloružstva v proměnách času


Kniha zařazena do katalogu nakladatelstvá Grada   26.3.2010    Kniha vyjde v dubnu 2010.

  Vážení předplatitelé,
jednání s profesionální tiskárnou byla úspěšná, překvapila mě jejich vstřícnost a ochota respektovat autorovu myšlenku. Za pomoci odborníků jsme tak mohli dotáhnout naši knihu vozítka Velorex do konečné podoby, momentálně probíhají závěrečné dolaďovací práce a někdy během letošního dubna spatří světlo světa.

  S tím souvisí i termín setkání s knihou – vidím to na jeden den z těchto víkendů: 17.-18.4. nebo 24.-25.4.2010 (počítám s tím, že v sobotu 24.4. je burza v Brně, kde už bude moje kniha v prodeji). Omluvte prosím, že s tím termínem setkání stále nejsem konkrétní, ale pochopte, že dokud nebudu mít od tiskárny potvrzeny hotové první výtisky, nemohu vám něco s určitostí slibovat. Jakmile tuto informaci dostanu, hned se ozvu každému předplatiteli osobně, aby se na někoho nezapomnělo.

  Děkuji ještě jednou všem předplatitelům za přízeň a výdrž a bude mi potěšením potkat se s vámi na setkání.

  Díky dalšímu sponzorovi bude na setkání vylosováno minimálně 10 ks Albumů dochovaných strojů pro účastníky

      Ivo Fajman

Kniha zařazena do katalogu nakladatelstvá Grada   9.3.2010

  Kniha zařazena do katalogu nakladatelstvá Grada.


  Jak si již mnozí všimli, připravovaná kniha se již objevila v novém katalogu nakladatelství Grada. Potvrzuji, že kniha bude vydána tímto nakladatelstvím a to v edici Retro. Údaje uveřejněné v katalogu jsou předběžné a do vydání knihy mohou být ještě korigovány.

  Jsem rád, že mohu spolupracovat s profesionály v oboru, ale asi nikdo kdo píše knihu nemůže slíbit přesný termín vydání, dokud nebude mít jasnou zprávu z tiskárny, že už je hotovo. Zatím mohu s určitostí slíbit, že dodržím slíbené vydání v roce 2010.      Ivo Fajman

  11.2.2010  Informace o albu dochovaných strojů a chystaném setkání předplatitelů

  V minulém článku jsem se opomněl zmínit o Albu dochovaných strojů, které ze zde již uvedených důvodů v knížce nebude a je zpracováno (a bude i nadále zpracováváno) jako sólo publikace. První vydání je v několika kusech připraveno i na setkání předplatitelů, ale protože jeho tisk si bude hradit každý zájemce sám, distribuce je zatím otázkou. Prozatím mám domluven tisk u firmy, která ale chce za tuto celobarevnou publikaci 2500 Kč, protože se jedná o kusovou výrobu. Takže zůstane otázkou, kdo bude i tak mít o Album dochovaný strojů zájem.
  Přesto mi to nedalo a rozhodl jsem se, že několik Alb dochovaných strojů přeci jen na setkání předplatitelů rozdám. A když už jsme u toho setkání, alespoň zde předplatitelům nastíním chystaný program:

10:00  oficiální zahájení setkání předplatitelů
10:00 – 12:00  předávání knih předplatitelům a doplňkový program:
-      prohlídka New Velorexu z Opavy a povídání s jeho konstruktérem
-      ukázka dálkově řízeného modelu Velorexu (i s PAvem)
-      povídání se vzácnými osobnostmi, na tuto akci pozvanými
12:00 – 13:00  společný oběd
13:00 – 14:00  prohlídka historických videozáznamů a fotografií
14:00 – 14:30  losování a předávání několika Alb dochovaných strojů přítomným předplatitelům
14:30 – 16:30  diskuse
16:30 – 17:00  společná jízda městem, pokud tedy přijedete ve svých vozítkách Velorex
17:00 předpokládané ukončení akce

  Konkrétní termín setkání ještě není možno uvést, protože bude odvozen od termínu dokončení tisku knihy, který ještě není oficiálně stanoven. Jisté je, že se bude jednat o sobotu. Nastíněný program setkání může doznat dílčích změn dle aktuální situace. Na setkání v každém případě rozdám všem jejich peníze a k tomu DVD s historickými záznamy. A také několik Alb dochovaných strojů – ta rozdám samozřejmě jen přítomným.
  Plánuji na toto setkání každému poslat osobní pozvánku, která by sloužila jako slosovatelná vstupenka. Snad se mi to podaří, držte mi pěsti, ono člověku ne vždy vyjde to, co si naplánuje.

  Veškeré další informace k tomu, co vás kolem knihy zajímá, v rámci svých možností zodpovím kterémukoli z předplatitelů na e-mailu: velorex@email.cz

  Výběr z fotografií

Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie


  4.2.2010  Aktuální informace pro předplatitele knihy

  Zdravím všechny, které zajímají zprávy o mnou chystané knížce vozítka Velorex.
  V souvislosti s blížícím se vydáním knihy je opět načase přinést nějaké podstatné informace. Než se pustím do přehledu toku všech financí kolem knihy, rád bych se s vámi podělil o radost, že se mi podařilo sehnat jeden extra slibovaný bonus!! Je to dobový filmový záznam tříkoly s krátkou střechou, jak jezdí na hřišti dokola bez řidiče z roku 1953! Historických záznamů bude na DVD pro předplatitele samozřejmě víc, ale něco si musím nechat jako překvapení. Něco promítneme i na setkání při příležitosti vydání knihy - toto setkání bych rád udělal v nějakou sobotu, aby byl dostatek času si popovídat a v klidu si prohlédnout všechno možné. Termín oznámím, až budu jistě vědět, že je kniha hotová z tiskárny – dřív prostě naplánovat setkání nemohu. Hodně by mi pomohlo, kdyby se mi každý předplatitel ozval, zdali by měl o takové setkání zájem.

  A nyní bych rád předplatitele komplexně seznámil s tím, jak je to s financemi kolem knihy. Za vydání mé knihy mi nabídlo nakladatelství 10.000 Kč, já je však odmítl. Místo odměny pro mne jsem raději chtěl slevu na knihy pro všechny předplatitele a to je i zakotveno ve smlouvě s nakladatelstvím - zájemcům z řad předplatitelů mohu předložit k nahlédnutí. Tudíž každý předplatitel, který bude mít zájem, dostane moji knihu za 150 Kč, což bude zhruba polovina ceny prodejní. Zbytek z částky 850 Kč (tzn. 700 Kč) mu bude vrácen!

  Veškeré následující údaje jsou k datu 31.1.2010, tzn. jsou v nich i všichni ti, kteří si moji knihu předplatili i za poslední dva měsíce a kterým tímto moc děkuji za pochopení situace a za důvěru.

  Počet předplacených knih k 31.1.2010:  226

Příjmy: 192.100 Kč vybraná záloha na jednotlivé výtisky (226 x 850 Kč)
5.000 Kč zůstalo z příspěvků na Album pro Mojmíra Stránského
11.900 Kč sponzorské dary
9.200 Kč vybráno na srazu v Boskovicích 2007
1.000 Kč sbírka na akci Den dětí a hasičů v Březníku
1.200 Kč získáno na prodeji známek s tematikou Velorexu
CELKEM 220.400 Kč je doposud získáno
podíl předplatitele
Výdaje: 158.200 Kč bude vráceno předplatitelům
1.000 Kč stály letáky na knihu
3.000 Kč stálo skenování fotek a negativů
4.000 Kč stálo fotografování materiálů do knihy od fotografky
1.700 Kč stál xerox (dotazníky, karty, věci příprava knihy atd.)
4.000 Kč stál benzín, který jsem projezdil
1.000 Kč stály telefonáty a poštovné
2.000 Kč stál nákup knih pro pamětníky a VIP osobnosti
5.800 Kč je investice do získání historických videí
5.000 Kč stálo zpracování DVD pro předplatitele
9.000 Kč stála výroba jednotlivých DVD pro předplatitele
10.000 Kč bude stát investice do nákupu knih
700 Kč
4 Kč
12 Kč
17 Kč
7 Kč
12 Kč
3 Kč
17 Kč
25 Kč
13 Kč
0 Kč
40 Kč
CELKEM 204.700 Kč je nutno investovat

  Jednoduchou matematickou operací zjistíte, že na knize je zisk 15.700 Kč. Když ovšem ještě odečteme zhruba těch 5.700 Kč, které budu muset investovat do přípravy a organizace setkání předplatitelů, bude můj skutečný čistý zisk 10.000 Kč. Tudíž je to vlastně ta samá částka, jakou mi nabídlo nakladatelství. Je to moc nebo málo za 5 let práce na knize?

  Ale ani tyto peníze si nenechám. Chci jimi podpořit projekt Vrchní, zdrhni, tedy filmové zdokumentování míst natáčení filmu Vrchní, prchni po 30 letech. Je to amatérský snímek natočený na Velorex čundru 2009, ve kterém se podařila zachytit spousta úžasných záběrů, na které může být každý velorexář pyšný. Tedy minimálně ti, kteří ta místa navštívili a setkali se i s některými lidmi, kteří si natáčení tohoto snímku dobře pamatují. Zpracování snímku podpořili kromě mě ještě Jirka Špička, Anička Pfeifrová a Roman Olexa a pokud by se našel i někdo další, budu moc rád – chybí nám totiž k 31.1.2010 ještě 7200 Kč.

Ivo Fajman

  Fotografie z filmového na bonusovém DVD

Ukázka z filmu z roku 1953 Ukázka z filmu z roku 1953 Ukázka z filmu z roku 1953


  28.11.2009  Kniha Velorex jde do finále!

  Situace s knihou vozítka Velorex se v tomto roce hodně rozvířila a tak je nejvyšší čas napsat, jak to je a jak to vypadá s jejím vydáním. Dlužím takovéto vysvětlení všem, kteří mi svěřili na delší dobu své peníze, a já jim slíbil jedno: buďto bude kniha vozítka Velorex nebo peníze vrátím (pokud by se mi tento projekt nepovedl). Věnoval jsem sbírání materiálů pro knihu více než 20 let svého života a kniha o tomto vozítku má být nejen dárek pro jeho současné majitele, ale i poděkování pamětníkům, kteří se na jeho výrobě podíleli. Takže to rozhodně vzdát nechci.

  Při práci na knize jsem ale bohužel udělal několik chyb, které jsem zjistil až později. Největší chybou bylo, že jsem do rozepsané knihy přizval – aby šla práce rychleji kupředu – na pomoc hodně lidí, kteří toho o Velorexu ví dost ze strany konstrukční. Pozitivní bylo, že jsme doladili nepřesnosti, ale ve velkém kolektivu vždy hodně dlouho trvalo než jsme se shodli. A protože setkání nebylo možné udělat častěji než dvakrát do roka (ne z mé strany), vedlo to v podstatě k velkému zpomalení prací na knize. Navíc mi to bohužel vyhovovalo – myslel jsem si, že všichni pracují a na dalším setkání se posuneme dál, a tak jsem hodně času věnoval VelorexKurýrům, členským příspěvkům a žádostem o příručky. Jenže opak byl pravdou a práce na knize v podstatě stagnovala. Ponaučení – přizvat znalé lidi ANO, ale až ke konzultaci nad finálním výsledkem, ne dříve.

  Koncem loňského roku na jednom takovém setkání kluci navrhli, že bych jim měl dát všechny materiály co mám aby se vědělo, co máme, s čím počítat a co je třeba ještě sehnat. Předal jsem tedy každému DVD se vším, co jsem mohl, a navíc souhlasil i s tím, že by zkusil jeden z nich kultivovaně učesat historii – k tomu účelu jsem mu zapůjčil i několik videokazet se vzpomínkami pamětníků, které jsem natočil. I když jsem byl proti tomu, v rámci zrychlení práce se dohodlo dál komunikovat přes e-maily. Onen kolega po svém dle mých podkladů napsal historii a i když jsem přes e-maily vznesl výhrady, nebyly nejednou akceptovány. Na další schůzce na jaře letošního roku se mě kluci snažili přesvědčit k tomu, aby o tom, co bude v knize, napříště rozhodoval kolektiv. Nelíbilo se mi to (bral jsem se jako hlavního autora, který by měl mít právo veta na své knize), ale i s tím jsem – hlavně aby se práce posunula dopředu – souhlasil. Ostatní mne sice nazvali otcem knihy, ale já už ten pocit po tomto setkání neměl …

  Jenže klukům narostlo sebevědomí a když jsem se v jednom e-mailu dočetl – cituji: … když toto vyřkne někdo, kdo si chce hrát na otce knihy …, tak jsem si řekl, že pro mne jedinou cestou je z tohoto kolektivu vystoupit a zůstat dál jen v pozici poradní – budou-li mít zájem. A to vše jen proto, aby knihu alespoň dotáhl kolektiv, když už mi přerostlo přes hlavu jeho řízení, a mají ode mne za ty roky už tolik informací.

  Potom přišlo setkání v Boskovicích a já tam několika velorexářům začal pomalu říkat, že z důvodů mé časové zaneprázdněnosti teď knihu táhne někdo jiný. Nebyla to sice tak úplně pravda, ale nechtěl jsem ostatní tahat do našich konfliktů – pořád pro mě byla kniha víc než osobní ambice. S tím jsem i přišel ke stolu, kde byli někteří členové kolektivu. Jenže se zlou jsem se potázal – bylo mi řečeno, ať lidem říkám pravdu (tu moji jsem zde již napsal) a hlavně věc, která mne fakt šokovala: prý žádný kolektiv není! Tak jsem se jen zeptal: Když kolektiv není, kdo z vás mi s knihou pomůže? a ozvalo se jen: Nikdo!. O tom, v jakém duchu se o mě bavili, se tady rozepisovat nebudu, protože zde nechci používat neslušná slova …

  Nebylo mi tedy nejlépe, ale možná to bylo to nejlepší, co se mohlo stát. Pochopil jsem, co si o mě kluci skutečně myslí a co dosud skrývali proto, že něco potřebovali. Taktéž mě tato sprcha vrátila na zem – knihu za mě nikdo neudělá, knihu jsem slíbil udělat já a tak na mě je, abych ji dokončil. A pustil jsem se tedy znovu do pilné práce ….

  Ve své naivitě jsem však netušil, co mě ještě čeká. Nejdříve mne hodně zaskočil e-mail od jednoho člena kolektivu, který pro pořádek cituji celý:
  Ahoj Ivoši, přicházím s jednou oficiální žádostí. Jelikož již toho času nejsem majitelem dvou ze tří velorexů ke kterým jsem poslal kartu stroje, je tedy souhlas k jejich zveřejnění bezvýznamný a tedy neplatný. Nyní tedy o souhlasu ke zveřejnění již rozhoduje nový majitel a to ke dni podepsání kupní smlouvy. Vzhledem k tomu, že do té doby k žádnému jejich zveřejnění nedošlo, tvá práva zanikají. Jelikož jsem se dále z kruhů kolegů velorexáků dověděl, že dost nešetrně nakládáš s daty vycházející z alba dochovanejch strojů a ještě k tomu dotyčnému podotýkáš, že když tak to nemá od tebe, ale od...(někoho jiného) čímž se dopouštíš nejenom špatným nakládáním s daty, ale i řekněme dost nesolidního jednání, žádám tímto oficiálně i o zrušení souhlasu ke zveřejnění k poslednímu z mých velorexů. Dnešním datem, tedy 26.07.2009 dle práva ruším souhlas ke zveřejnění, protože doposud nebyl dřívější souhlas naplněn.
  Bylo mi z toho jasné, že Album dochovaných strojů bude asi veliký problém zveřejnit. Nikdy totiž nebudu vědět, kdo právě který stroj prodal, který podpis je platný a který ne, kdo se kdy ozve že si to rozmyslel – a já budu mít jako autor knihy veliké problémy s právníky. A když to dokáže udělat člověk, který ví kolik to dalo práce, tím spíš to dokáže udělat i kdokoli jiný. A protože nebyl sám, kdo mi podobný e-mail poslal, nezbylo než udělat rozhodnutí – Album dochovaných strojů v knize jako takové NEBUDE, Album dochovaných strojů bude samostatná publikace veřejně neprodejná! To je jediná šance jak Album zrealizovat a vyhnout se tak nepravdivým obviněním, že data zneužívám. Jediné, co musím ještě vyřešit je, jakým klíčem a způsobem budou Alba distribuována mezi velorexáře – ale na tom se můžeme domluvit třeba na křtu knihy vozítka Velorex, kam budou samozřejmě všichni předplatitelé pozváni.

  Když jsme u toho předplatného, musím všem, kdo mi svěřili těch 850 Kč, moc poděkovat za důvěru. Díky tomu, že Album v knize nebude, většinu financí samozřejmě předplatitelům vrátím (přesnou částku zatím nevím, záleží jak se dohodnu s tiskárnou). Kdo by knihu bez Alba dochovaných strojů nechtěl, tomu samozřejmě vrátím celou částku – tak jak jsem slíbil. Pro předplatitele platí i to, že je bude kromě knihy čekat i určitý bonus, o kterém teď jednám s Českou televizí. Ale to si nechám jako překvapení. Financování Alba dochovaných strojů stejně jako to, kdo jej bude vlastnit, prozatím nevím – budu rád, když mi s tím někdo pomůžete. Sám za sebe budu prosazovat jedno – aby jej nedostali ti, kdo mi při práci na knize dělali nějaké překážky nebo kteří mi projevili nedůvěru tím, že si nechali peníze vrátit.

  Ano, jsou mezi námi i velorexáři, kterým jsem několik let posílal VelorexKurýry, byli členi klubu, neměli jsme jediný konflikt a najednou mi např. od jednoho velorexáře z Prahy přišel tento e-mail (cituji bez zveřejnění důvěrných údajů):
  Ahoj Ivo, vím, že Tebou chystaná kniha nevyjde. Žádám Tě tímto o vrácení mnou zaplaceného předplatného. Je tomu asi 2-3 roky, dával jsem ti na srazu v Boskovicích 1000kč. Rovněž nemám důvod, abych byl nadále členem Fan clubu Velorex. Prosím Tě také o vrácení karet strojů, které jsem ti poslal a spoléhám, že nebudeš nikde šířit moje osobní údaje v kartách uvedené. Jsem poněkud zklamán, že Tvůj projekt ztroskotal, věřil jsem, že bude realizován. Finanční vyrovnání, prosím poslat …
  Peníze jsem samozřejmě okamžitě poslal, ale nechápal jsem, kde tyto informace vzal, a tak jsem mu napsal proč se dříve než mě takto odsoudí nezeptá, jak to vidím já. Z odpovědi stačí citovat jen část této věty: … z informací z mého okolí, od koho snad nemusím jmenovat, prosáklo, že práci kolem knihy vzdáváš … Ano, nemusel jmenovat, ale i tak mě překvapilo, že jsou mezi námi lidé, kteří vás odsoudí aniž by věděli jak to je i z druhé strany a když jsem se mu to i přesto pokusil vysvětlit, odepsal jen: řeknu jen no comment. Takže někdo – nemusím snad jmenovat – vysvětluje velorexářům něco o mě a oni si pak raději nechají vrátit peníze. Chápete to? Naštěstí je to jen zanedbatelná menšina, která vydání knihy nemůže ohrozit.

  Horší je, když vám klacky pod nohy hází i lidé, od kterých něco do knihy potřebujete. Např. jeden velorexář mi slíbil možnost focení jeho stroje (dokonce i když nebude doma!), ale po týdnu si to „rozmyslel", najednou neměl čas ani o víkendu ani v týdnu. Inu, asi mu to někdo – nemusím snad jmenovat – poradil. I takto může vypadat pomoc některých „kamarádů“ na knize. Naštěstí jsou jiní, kteří mi obětují volnou neděli, kteří např. i sami co potřebuji nafotí, dodají materiály jen aby mi pomohli. Všem těm posledně jmenovaným i těm, co si nenechají vrátit peníze jen pro nějakou pomluvu, moc děkuju a slibuju, že v roce 2010 své slovo dodržím!

  Jak jsem časem zjistil, kluci, kteří mě na knize pomáhali, mi v Boskovicích neříkali pravdu. Najednou také připravují knihu o Velorexu. Takže nakonec zřejmě vzniknou knihy dvě. Já zde záměrně nikoho nejmenoval, protože bych rád, aby přestali mezi námi nesváry. Co se stalo, stalo se a já bych rád, abychom se hlavně soustředilo na své cíle, respektovali práci těch druhých a když už si neumíme pomáhat, abychom si aspoň neházeli klacky pod nohy.

Ivo Fajman

Motorx s tříkolou Velorex (z archivu pana Andrýska) Fotografie z 1. máje 1957 v Kvasinách (nebo v Solnici?), na které je v popředí prototyp roadsteru Škoda 450 a v pozadí tříkoly Velorex (z archivu Jana Tučka)


  3.2.2009  Neidentifikovaná vozítka

  Kompletace dostupných materiálů a jejich případné zapracování do knihy s sebou přináší i nutnost prověření úprav dochovaných vozítek. Vozítka Velorex byla a bohužel i jsou velice častým objektem tvůrčího vyžití jejich majitelů. Mnohdy lze jen velice těžce poznat, zda jde o úpravu tovární či jen o domácí individualitu.
  Po letech sběru a evidování vozítek v databázi pro knihu jsme zachytili v sítu několik strojů, které se nám nepodařilo identifikovat . Většina se objevila v inzerátech nebo na internetu.
  Pokud zde zahlédnete vozítko, k němuž můžete podat bližší podrobnosti, případně víte, kdo jej vlastní, kontaktujte prosím kontaktujte Ivo Fajmana na tel: 723 273 105, e-mail: velorex@email.cz.
  Vozítko by se též mohlo (dodal-li by v některých případech majitel kvalitnější fotky) objevit v knize.

1 Neznámé vozítko číslo 1 Neznámé vozítko číslo 1 2 Neznámé vozítko číslo 2 Neznámé vozítko číslo 2
3 Neznámé vozítko číslo 1 Neznámé vozítko číslo 1 4 Neznámé vozítko číslo 2 Neznámé vozítko číslo 2
5 Neznámé vozítko číslo 1 6 Neznámé vozítko číslo 1 7 Neznámé vozítko číslo 2
8 Neznámé vozítko číslo 1 Neznámé vozítko číslo 1 9 Neznámé vozítko číslo 2 Neznámé vozítko číslo 2
10 Neznámé vozítko číslo 1 11 Neznámé vozítko číslo 1 12 Neznámé vozítko číslo 2
13 Neznámé vozítko číslo 2 14 Neznámé vozítko číslo 1 Neznámé vozítko číslo 1


  14.12.2008  6. setkání velorexářů kolem Knihy vozítka Velorex

  Přítomni: Luděk Brož, Tomáš Jaroň, Roman Olexa, Jindra Kynzl, Vašek Radimský, Ivoš Fajman

  6.12.2008 se uskutečnilo další z řady setkání týmu, jenž kolem sebe soustředil Ivo Fajman. Hlavní náplní setkání bylo stanovení úkolů jednotlivým členům týmu s jasným cílem přivést knihu do finální podoby. K tomu, aby bylo možno dát knihu tiskárně k vytištění, je třeba provést koordinovaně velikou řadu činností, z nichž mnohé nejsou snadno proveditelné.
  Členové týmu se shodli na koordinovaném postupu při takzvaném otesávání textů knihy, jenž jsou již v hrubé podobě dokončeny. Stále se však objevuje mnoho nových informací a souvislostí, které je třeba prověřit a do textů zakomponovat.

  Jako zásadní se v současné době jeví tvorba doplňkových fotografií, kdy je třeba nejen zajistit fotografa s patřičným vybavením, ale zejména dohodnout temíny focení s příslušnými majiteli vzorových vozítek a dílů. Zde se bez aktivní pomoci majitelů prostě nelze obejít.

  Další téma, jenž se na setkání otevřelo, je příprava podkladů pro tiskárnu. Ačkoli ještě není zcela jistě určeno, jakou formou bude kniha vydána, byly určeny kroky, jež je nezbytné předem dodržet, pro zamezení problémů při tisku knihy.

  Ze setkáný vyplynul jasný závěr. Kniha je rozpracována správným směrem a překážky brzdící jejímu dokončení jsou v reálném čase překonatelné. K dokončení knihy však bude třeba ještě vyvinout mnoho sil. Již dnes je však zřejmé, že vynaložené úsilí bude určitě stát za to. A to nechť je vzkazem všem, jenž se stále nemohou knihy dočkat.


  19.11.2008  Novinky okolo knihy vozítka Velorex

  Kdo pravidelně sleduje aktivity Ivo Fajmana a jeho týmu okolo příprav knihy vozítka Velorex může nabýt dojmu, že tvorba knihy ustrnula na tvém bodě. Ale není tomu tak. Jen se již těžko dá referovat o podstatných novinkách. Tvorba textu knihy je již v podstatě u konce a současným největším otevřeným úkolem je dokončení fotografické dokumentace knihy.

Sraz Velorexů Blansko 2008   Jistým zpestřením jinak stereotypního zpracovávání informací pro použití do knihy bylo představení nově renovovaného vozítka Oskar na srazu Velorexů v Blansku. Renovátor beze zbytku využil informací získaných během příprav knihy a zrenovoval vozítko do stavu velice blízkému stavu, v němž bylo vozítko před více než padesáti lety vyrobeno.

  Renovace byla velikým přínosem i pro vlastní tvorbu knihy. Během renovace se podařilo prakticky ověřit mnoho do té doby pouze teoretických informací. Taktéž představení vozítka pamětníkům pomohlo ověřit mnoho detailů, které by jinak zůstaly navždy zapomenuty. Ivo Fajman

  Reportáž Ivo Fajana ze srazu naleznete v oddíle reportáže.

  28.-30.3.2008  Pátá velká rada kolem knihy o Velorexu 28.-30.3.2008

Setkání kolem knihy vozítka Velorex   Víkend 28.-30.3.2008 jsme opět strávili v Blansku nad řešením věcí kolem knihy. Tentokrát jsme začali velkou diskusí o nedostatku fotek do knihy a domluvili se, že je to v současnosti náš největší problém, který se musí v nejbližší době vyřešit. Velice by nám pomohlo, kdyby se ozvali lidé s originálními stroji a možností jejich nafocení - třeba po domluvě i v Boskovicích nebo na jiných srazech.

Setkání kolem knihy vozítka Velorex   Poté jsme se pustili do výběru fotografií do kapitoly Vývojová osa Velorexu, řešili kam zařadit některé stroje do Alba dochovaných strojů (Hummer, 60% Velorex Tomáše Kostíka atd.), domluvuli se na detailech životopisu Františka Stránského, doplňovali detaily do kapitoly Srazy a expedice, upravili některé filmy v kapitole o Velorexech ve filmu a doplnili do kapitoly Velorex a média pár vět o VelorexKurýru.

Setkání kolem knihy vozítka Velorex   V sobotu jsme se rozdělili na dvě paralelní skupiny - jedna (Ivoš a Jirka Budějovský) pracovali na doladění problémů vyskytnuvších se v dodaných fotografiích i dotaznících do knihy a druhá skupina (Luděk, Jirka Bartuš, Tomáš a Petr) probírala podle seznamu které fotografie jsou vhodné do knihy, především do kapitoly Konstrukční odlišnosti. Odpoledne jsme řešili kapitolu Příznivci vozítek Velorex, kterou jsme původně chtěli volně věnovat sponzorům, ale protože nechceme kvalitu knihy snižovat lacinou reklamou. Přesto bychom rádi zviditelnili ty, kteří nám pomáhají nebo aspoň představují Velorex veřejnosti (muzea atd.). Poté jsme se s Láďou vrátil k doplňování srazů a expedic a začali připravovat kapitolu o vývojové dílně v Dolech u Nového Hrádku.
  26.-28.10.2007  Třetí a čtvrté setkání kolem knihy vozítka Velorex

  Předně se musím omluvit, že jsem nespáchal žádný zápis z třetího setkání, které se konalo o víkendu 23.-25.3.2007. Shodou náhod se obě letošní setkání konala v době změny času, takže to co nám chybělo na jaře, to jsme dohnali na podzim. Ovšem když člověk nenapíše článek tak to neznamená, že jsme nic nedělali (což vy nemůžete vědět, chápu).

  Jarní setkání začalo velkou diskusí o tom, že není možné donekonečna odkládat úkoly a že je třeba kvůli předplatitelům, ale především kvůli pamětníkům na knize zamakat a dotáhnout ji do konce. Domluvili jsme se, že prostě když někdo něco nedodá, tak to raději v knize nebude než aby se kvůli tomu protahovalo její vydání.
  S vydáním úzce souvisí samozřejmě i otázka financí; kromě již vybraných 200.000 Kč (ano, je již objednáno 230 výtisků!!!) chceme ještě oslovit sponzory a tak jsme se domluvili na výrobě letáku – jak pro sponzory, tak i jako připomenutí pro všechny majitele Velorexů.
  Dále jsme řešili spojení výstavy Velorexu v Boskovicích a knihy, pracovali na přehledu srazů Velorexů, probírali jaké filmy a ukázky filmů (ve kterých se objevil Velorex) dáme do knihy a pracovali na konstrukčních detailech Velorexu 435-D = čtyřkolky. To ale nebylo vše. Prošli jsme celou technickou část a ujasnili si, které fotky je potřeba nafotit, aby z nich bylo vše jasné a šli i součástky z různých let porovnávat.
  Před ukončením pracovního setkání jsme se ještě domluvili na kritériích potřebných pro kompletaci a zisk dat do Alba dochovaných Velorexů a rozešli jsme se s tím, že do podzimu toho určitě hodně zvládneme!

Setkání kolem knihy vozítka Velorex   Podzimní, již čtvrté setkání (26.-28.10.07), se zaměřilo na ALBUM DOCHOVANÝCH VELOREXŮ. Od pátku od 20 hodin do soboty do 3 hodin do rána, krátký spánek a od 10 hodin až do 2 hodin do rána jsme procházeli všechny dodané dotazníky, Ivoš to porovnával s kopií knihy pro MS, Luděk to porovnával s tím co se sehnalo do setkání, Petr sledoval kvalitu fotek, Roman porovnával s databází klubu, Tomáš dodával aktuálně sehnané dotazníky, Jindra zapisoval problémové stroje do PC, Venca sledovat údaje v dotaznících, Jirka aktualizoval databázi na internet a Láďa, který se kromě dat z Ivošova DVD staral na obou setkáních o to, abychom nikdo nepadl hlady.

Setkání kolem knihy vozítka Velorex   Kdo tady nebyl asi těžko pochopí, jak nás to nebavilo a jaký to byl záběr, když jsme skončili procházení klasické databáze asi tisíce strojů v sobotu ve 22:30 večer. Dokud jsme ale měli sílu, vrhli jsme se i na ten zbytek – kapitolu PROTOTYPY A KURIOZITY. To přineslo docela nečekanou vlnu diskuse – bylo těžké se domluvit, která úprava je snesitelná v rámci života klasického Velorexu a která už se dá považovat za kuriozitu. Nakonec jsme se všichni shodli na jednom: necháme jen kapitolu PROTOTYPY (čalouník atd., Motorex, Velorex 1960 Minifelície a Velorex 435-D) a všechny ostatní dochované stroje budou zařazeni podle výrobního čísla v klasickém albumu.

  Na závěr setkání každý obodoval nachystaných 27 kreslených vtipů = chceme dát nějaké do knihy a hledáme ty nejlepší, protože do knihy by se všechny nevešly. Pokud se to podaří, bude na internetu anketa, do které se může zapojit každý z vás. Jen prosím berte na vědomí, že by mělo jít o vtipy úzce spojené s Velorexem (např. do karosérie málokterého stroje mohou při praní pustit barvu trenky) a že kniha o Velorexu bude důstojnou reprezentací tohoto vozítka (takže se vyhýbat sprostým výrazům atd.).

P.S. Jestli někoho zajímá, proč jsem ten zápis z 3. setkání nenapsal, tady je vysvětlení: v té době jsem měnil zaměstnání a to přináší (kdo to dělal tak mě snad chápe) spoustu mimořádných věcí, které jsou pro můj další život asi jedny z nejdůležitějších.

Setkání kolem knihy vozítka Velorex Setkání kolem knihy vozítka Velorex Setkání kolem knihy vozítka Velorex

  19.12.2006  Album dochovaných Velorexů

  Zveřejněna tabulka všech strojů, o nichž byly majiteli podány informace za účelem zveřejnění v knize. Jelikož však zveřejnění v knize je podmíněno dodáním podkdladů ve stanovené kvalitě a kompletnosti včetně souhlasu majitele, vyzíváme všechny k překontrolování stavu, v jakém se jejich účet nachází.

  27.-29.11.2006  Druhé setkání kolem knihy vozítka Velorex

Druhé setkání kolem knihy vozítka Velorex   O víkendu 27.-29.10.06 se po druhé v Blansku ve skautské klubovně sešli pozvaní velorexáři ze všech koutů naší vlasti, abychom ukrojili další velký kus z práce na knize vozítka Velorex. Kdo tam tentokrát byl? Láďa Šustr, Ivoš Fajman, Jirka Bartuš, Ivan Věžník, Roman Olexa, Tomáš Jaroň, Luděk Brož, Jindra Kynzl, Jirka Budějovský, Robert Němec, Blesk a Petr Kment (proč nemůže přijet vysvětlil Milan Kubeček, Jirka Soukup a Jirka Šára).
  Mezi priority setkání bylo upřesnit si obsah přepracovaný již na minulém setkání. Zde je troufám si říct téměř konečný obsah knihy včetně popisu, kolik toho máme vlastně hotovo:


  VŠEOBECNÁ HISTORIE

    I.kapitola / Historie vozítek Velorex / pokud možno čtivou formou seznámení s dobovou situací, ve které tříkolky vznikaly, vstup do družstva, první série vozítek, rozjezd výroby v Solnici, odchod bratrů Stránských, nástup dynamostartérů a montáž speciálních motorů . . . . . . 30% hotovo
    II.kapitola / Životopis František Stránský / ve spolupráci s dobovými dokumenty a pamětníky bude představen hlavní konstruktér tříkolek jako člověk . . . . . . 40% hotovo
    III.kapitola / Životopis Mojmír Stránský / mládí, začátky spolupráce s bratrem, jeho přínos sériové výrobě, vynálezy po odchodu ze Solnice, spolupráce na dalších projektech, elektrárna v D.Lhotě . . . . . . 70% hotovo
    IV.kapitola / Historické fotografie / ty co se nevejdou do předchozích kapitol . . . . . . 80% hotovo

  ODBORNÁ HISTORIE

    V.kapitola / Vývojová osa sériové výroby vozítek / obecný dvoustránkový přehled všech sériových typů vozítek Velorex včetně dat a názvů . . . . . . 40% hotovo
    VI.kapitola / Konstrukční odlišnosti / od identifikace kostry přes vývojové prototypy až po veškeré odlišnosti ve vývoji: tříkolek Velorex . . . . . . 80% hotovo
čtyřkolek Velorex 435-0 . . . . . . 0% hotovo
    VII.kapitola / Vývojová dílna Doly u Nového Hrádku / představíme všechny prototypy, které v této dílně vznikaly (Motorex, Minifelície, 4kolový valník atd.), a také vynálezy pana Kábrta . . . . . . 60% hotovo
    VIII.kapitola / Technické zajímavosti / podrobnější popis tříkolových valníků, pravostranných strojů, úprav pro invalidy a vozítka, která ve své době vznikla z vozítek Velorex (HOBA, Kubínského atd.) . . . . . . 50% hotovo

  NOVODOBÁ HISTORIE

    IX.kapitola / Album dochovaných Velorexů / prozatím neustále doplňované a aktualizované album vozítek seřazené podle výrobních čísel (možnost kontroly na netu!!!) . . . . . . 75% hotovo
    X.kapitola / Srazy a expedice / pravidelné srazy a expedice . . . . . . 20% hotovo
    XI.kapitola / Velorex a media / vozítka ve filmu, československém tisku atd. . . . . . . 40% hotovo
    XII.kapitola / Velorex trochu jinak / vtipy, slepovánky, pohlednice, futur design, Velorex inspirující (ze sněhu, jako dort atd.) . . . . . . 30% hotovo
    XIII.kapitola / Příznivci vozítek Velorex / poslední kapitola s možností reklamy pro všechny, kteří nám finančně pomohou s vydáním této knihy (majitelé muzeí, čalouníci atd.) . . . . . . 20% hotovo


  Závěrem je nutno dodat, že k dnešnímu dni je předplaceno asi 170 knih a máme tak vybráno necelých 150 tisíc korun na její vydání (budeme potřeboval sice dvojnásobek, ale máme díky předplatitelům docela slušný základ! Díky!). Jakmile dotáhneme texty do knihy, bude ještě následovat získávání veškerých potřebných fotek do určitých kapitol (Technické detaily atd.). Každého samozřejmě zajímá kdy už kniha bude hotová ... asi tak: kdybych nemusel chodit do práce a měl dost peněz abych si mohl zajet kam potřebuji, tak bych dal záruku že do 2 měsíců. Ale bohužel takové štěstí nemám ... a každý si sáhněte do vědomí jak jste na tom vy. Věřte nám, že děláme co je v našich silách a bude to stát za to! Určitě!  27.7.2006  Oskar 124

  Ve čtvrtek 27.7.06 jsme s Romanem podnikli výlet na Ostravsko - podle inzerátu mělo být na prodej vozítko na 19 kolech a s ruční brzdou vlevo z pohledu řidiče. Vypadalo to na zajímavý kousek, ale kdo kupoval něco přes inzerát ví, že se ze zajímavého kousku může vyklubat nezajímavá zmršenina. Tentokrát jsme ovšem měli více než štěstí ...
1 Fotografie 1       2 Fotografie 2 4 Fotografie 4
  Náš první pohled odhalil zachovalou, téměř kompletní a rzí nenapadenou kostru (obr. 1 a 2) vozítka Oskar! Některý z předchozích majitelů se sice pustil do jejího rozřezávání na náhradní díly, naštěstí však jsou řezy čisté a součásti se neztratily (na snímcích jsou odřezané díly přidrátovány, takže to vypadá jako kompletní stav). Prohlídka ze všech stran přinesla své ovoce - kostra je opravdu zachovalá a téměř kompletní! Technický průkaz samozřejmě nebyl, ale i tak - není to krásný kousek?

Fotografie 3   Samozřejmě jsme se hned pustili do zjišťování výrobního čísla - a škrabání šroubovákem na předním ramenu přineslo své ovoce (viz obr. 3): jasné číslo 124. V technickém průkazu by však měl tento stroj číslo 224, neboť zpočátku se stovka přidávala, aby to nevypadalo, že jich bylo vyrobeno málo. My jme tedy podobně stáli u 124 vozítka bratrů Stránských, které vyjelo z výrobní linky v počátcích sériové výroby v Solnici.

  Na dalších obrázcích si můžete prohlédnout co všechno bylo možno z tohoto stroje vyčíst:
-  zachovalé držáky předních blatníků
-  táhlo ruční brzdy na levé straně a se starším tvarem rukojeti
-  soudkové pružiny na předních i zadní kyvné vidlici
-  dobová úprava na invalidní ovládání brzdy nebo spojky
-  dveřní klička s navařeným držátkem uprostřed kolečka
-  dobová benzinová nádrž a její uchycení
-  nejstarší konstrukce zadní kyvné vidlice
-  dřevěné konce pák (řadící, startovací i invalidního řízení)
...  a jistě spousta dalších na které se přijde až bude potřeba  ...

5 Fotografie 5 6 Fotografie 6 7 Fotografie 7


Fotografie 1   2.7.2006  Návštěva u sběratele

  Sběratelů je u nás spousta, ale návštěva u jednoho sběratele v Chocni mi doslova vyrazila dech. Kdo čeká že jeho sbírkou vozítek toho asi zklamu - jediné vozítko co již delší dobu renovuje je Škoda Spartak (foto 1). Tento člověk má sice velice zajímavou sbírku dokumentů o obrovské spoustě vozítek a ačkoliv nás ten den viděl poprvé v životě, nejen že nám ukázal asi vše co sbírá a dělá ale hlavně - bez řečí hledal ORIGINÁL dobové tiskoviny a všechno považoval za SAMOZŘEJMÉ že nám půjčí domů!! Cítím k tomuto člověku obrovskou úctu a věřím, že ho nikdo komu on věří nezklame!
  Ale k věcem velorexářským - byla nám zapůjčena obrovská kniha svázaných časopisů Svět v obrazech z roku 1950, v které vyšel článek o soutěži vozítek a scooterů v Praze 9. července 1950, které se mimo jiné zúčastnil i František a Mojmír Stránští se svými vozítky! Text z toho článku byl otištěn v jednom z prvních VelorexKurýrů (foto 2), ale rozhodně nebyl tak čitelný jako je nyní. Navíc fotografie z této tiskoviny (foto 3 a 4) jsou nejkvalitnější co se dosud podařilo získat! A to není všechno ...


2 Fotografie 2       3 Fotografie 3       4 Fotografie 4

  Podařilo se nám najít i článek v časopisu Mladý technik z roku 1950 (ročník IV. číslo 29 strana 570 - viz foto 5), ve kterém se píše o této soutěži a je tam i fotografie tříkoly bratrů Stránských (foto 6). Ze všech těchto tiskovin vychází přesné datum konání akce i to, že ve své době byla sice vozítka z České Třebové co se týče vzhledu terčem posměchu, ale v rychlosti se jim vyrovnal jen málokdo ...


5 Fotografie 5       6 Fotografie 6       7 Fotografie 7

  Kromě spousty materiálů o vozítkách snad všeho druhu jsme si mohli ještě prohlédnout docela velikou sbírku zapalovacích svíček všeho druhu (foto 7 vlevo) a sbírá prostě to co mu přijde pod ruku. Je to velice fajn člověk a tak máte-li někdo nějakou zapalovací svíčku kterou nepotřebujete, ozvěte se prosím na velorex@email.cz a uděláte tak tomuto dobrosrdečnému sběrateli určitě radost.

  9.6.2006  Bible Velodružstva

  Doufám že se názvem této zprávy nedotkneme věřících, ale jak jinak nazvat knihu, do které se od roku 1948 zapisovali všichni přijatí členové Velodružstva? A právě po té jsme se vydali pátrat do Hradce Králové.

  Předcházelo tomu spousta telefonátů, ujišťování o tom, že výrobní družstvo Velorex už koupil Velorexport Žamberk a že už nemají v Hradci ani kancelář a... Přesto se nám povedlo ukecat pana Josefa, posledního vedoucího družstva, ke krátké návštěvě v pátek 9.6.2006. Vybaveni digitálním fotoaparátem a touhou zdokumentovat co nejvíce jsme se s Romanem sešli v Rosicích na nádraží a cestou autem do Hradce se domluvili jak na to.
Fotografie 1
  Pan Josef (obr. 1) nás už čekal před budovou bývalého Velorexu, provedl nás přes chráněnou vrátnici a my se ocitli v prvním patře v malém kanclíku, ze kterého dýchalo balení a odchod. Pan Josef, mimo jiné sám od roku 1965 pamětník výroby Velorexu, nám ochotně zapůjčil dvě knihy, které za pár dnů již budou majetkem Státního archívu nebo nového majitele Velorexu.
1

2 Fotografie 2       3 Fotografie 3       4 Fotografie 4

  Jen ten, kdo někdy mapoval historii a tápal v datumech a letech, může pochopit naši radost, když jsme směli některé části knihy zdokumentovat (obr. 2, 3, 4) a získat tak maximum údajů o tom, kdo v Solnici (ale i na Novém Hrádku) pracoval a hlavně od kdy a většinou i do kdy, protože pamětníci si většinou hodně pamatují, ale nedokáží to po těch letech časově zařadit. V současné době tedy máme databázi a pokud někdo řekne Když jsem nastoupil do Vela, tak jsme začali dělat na takovém vozítku co vydalo jako Felície, můžeme se už podívat kdy tento člověk nastoupil a máme téměř přesné datum začátků výroby Velorexu 1960. A to je prostě senzační!

Fotografie 5   Když jsme ovšem spatřili ty hromady materiálů (obr. 5), to bylo hrozné. Vše sbaleno k rukám nového majitele a my do toho nemůžeme nakouknout! Útěchou nám může být jedině to, že se můžeme pokusit domluvit s novým majitelem. Ten ovšem má být podnikatelského ražení a je tedy otázkou, zda za naši snahu zdokumentovat historii Velorexu nebude chtít peníze. Nebudeme raději předbíhat a uvidíme, co se všechno podaří do knihy získat a jak nám bude osud nakloněn.
5


  4.-6.5.2006  Sraz v Boskovicích

  Sraz v Boskovicích je pro mnohé víkend pohody, soutěží a hlavně pokecu při setkání. Pro nás je to ovšem víkend, kdy máme možnost porovnávat spousty strojů, chceme nafotit co nejvíc detailů a zajímavostí, zjišťujeme a porovnáváme data co jsme získali již dříve.
  Díky ochotě snad všech velorexářů jsme prolezli nejeden stroj a z Boskovic si odnesli několik zajímavostí, někdy docela překvapivých:

Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích 1) Šířka zadní části Velorexů také procházela vývojem. Obecně řečeno stroje s motorem 250 cm3 mají úzkou zadní část a stroje s motorem 350 cm3 ji mají širokou.

Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích 2) Je velice málo Velorexů 435-0 v originálním stavu (neboli čtyřkolových patiňáků). Přesto jsme jeden objevili. Ale i tak víme o těchto vozítkách velmi málo - jak vypadalo originál zpětné zrcátko, jak se lišily zadní části atd.

Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích 3) Jeden stroj jsme doslova rozebrali na součástky. Jedná se totiž zřejmě o přechodový typ, na kterém zkoušely různé úpravy při přechodu na dlouhou střechu. Kdo dneska řekne, co je úprava majitele a co je úprava ze Solnice?

Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích 4) Zjistili jsme, že některé stroje (nezávisle na roku výroby) mají sníženou přední sedadlovou trubku. Ne, není to úprava některého z majitelů. Tato trubka je totiž umístěna na svislé trubce v nosném rámu a u běžného Velorexu je uchycena jinde na horní vodorovné nosné trubce.

5) Velorexy s výrobním číslem začínajícím 8 (například 8237 atd.) mají výrobní čísla naražena ne ve směru jízdy, ale ve směru trubky a mají - u strojů co jsme zaregistrovali - i mnohem více zkosené přední okno (když dáte do dveří u těchto strojů okno z jiného stroje, okno přesahuje dopředu před přední sklo). Fotografie těchto anomálií se bohužel nezdařila ....

6) Unikátním čtyřmístným Velorexem byli překvapeni zcela jistě úplně všichni. Pro nás „historiky" však ale nastal oříšek: patří do historie Velorexu nebo pouze do jeho současnosti? Původně byly zadní dveře jiné a zadní prostor sloužil jen pro invalidní vozík, ale dosud majitel neukázal originál technického průkazu ani fotografie v nálezovém stavu. Chápete jak těžké je se někdy rozhodovat?

Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích Sraz v Boskovicích

  Zjišťovali jsme samozřejmě spoustu jiných věcí, například kdo má jeden nebo dva zadní tlumiče, kdo má jakou hlavici řadící páky, kdo má jaké originál úpravy na chlazení, no prostě je toho hodně.

  Toto neustále se rozšiřující množství nových otázek nás nutí k úvahám o vytvoření další stránky JAK POMOCI s knihou a tam bychom zveřejnili všechny fotky detailů, které nás trápí. Věříme, že by se našlo mnoho majitelů vozítek, kteří by nám mohli pomoci…


  24.-25.3.2006  Velké setkání v Blansku

  Na konci března proběhlo v Blansku setkání lidiček, kteří se kolem Velorexu motají delší dobu nebo již něco pro ostatní v tomto směru dokázali. Plodná diskuse nám pomohla posunout přípravy opět o něco dál.

Setkání v Blansku 25.3.2006 Setkání v Blansku 25.3.2006

Knihu jsme po velké diskusi rozdělili do tří oddílů:

  VŠEOBECNÁ HISTORIE
  V popisu historie vozítek, psané čtivou formou, zkusíme obsáhnout nejen vozítka, ale i politickou a rodinnou situaci, něco o zaměstnancích, době atd. Vše samozřejmě doplníme dobovými fotografiemi, dobovými reklamními letáky a dalšími materiály, které přiblíží vznik, život a ukončení výroby vozítek. Tato část knihy se bude dále dělit na tyto kapitoly:

    1. Historie vozítek Velorex .. od prvních myšlenek přes stěhování do Solnice až do konec výroby
    2. Životopisy bratrů Stránských .. jejich zájmy, co dokázali, jaké mají patenty a jiné zajímavosti
    3. Historické fotografie .. snímky co se nevejdou do předchozích kapitol

  ODBORNÁ TECHNIKA
  Zde se pokusíme provést čtenáře veškerými konstrukčními zajímavostmi vozítek Velorex z pohledu člověka, který si koupil nějakou kostru a snaží se zjistit co to má za stroj, co tam má být a co ne a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy. Tato část by měla obsahovat:

    4. Vývojové prototypy .. popisy prvních vozítek doplněné dochovanými fotografiemi
    5. Tříkolky .. rozdělené dále na popisy: zepředu, zboku a zezadu včetně konstrukčních detailů
    6. Čtyřkolky .. rozdělené dále na popisy: zepředu, zboku a zezadu včetně konstrukčních detailů
    7. Valníky .. nákladní vozítka od prvních prototypů s konstrukčními odlišnostmi oproti klasice
    8. Zajímavosti .. pravostranné řízení, invalidní úpravy, napínáky řetězu a další zajímavosti
    9. Typové listy .. obecný přehled základních typů s odkazy na konstrukční odlišnosti v knize

  NOVODOBÁ HISTORIE
  V tomto oddílu se pokusíme zmapovat současnost těchto strojů (přibližně od roku 1984 do dnes), ukázat kolik se pořádá srazů a kde, že Velorex se objevuje i v médiích a především že tříkolka čím dál víc inspiruje. A rozdělení kapitol v této části?

    10. Album dochovaných strojů .. doplněné album pro M.Stránského; co jedna A4 6 strojů (12 foto)
    11. Srazy a expedice .. od dobových setkání přes opakované srazy až po to, kam se Velorex dostal
    12. Velorex a média .. výpis z filmů ve kterých hraje, ukázka časopisů a začátky na internetu
    13. Velorex trochu jinak .. vtipy s/o Velorexu, dorty, sněhuláci, vystřihovánky a futur design
    14. Pokračovatelé .. kapitola pro sponzory a lidičky, kteří nám s renovací dnes pomáhají

  Z knihy jsme se rozhodli nedělat dílenskou příručku, takže v ní nenajdete elektrické schémata, mazací plánky, poradnu atd. Tyto věci jsou snadno k nalezení na mnoha místech na internetu nebo mezi velorexáři a tak by šlo jen o zbytečné zabírání místa, které se může věnovat důležitějším zajímavostem.


  Dále jsme se rozhodli pro vyhlášení této výzvy:
Kdo zajistí do části Album dochovaných strojů 10 nebo více strojů (zajistí vyplněný dotazník a 2 fotky od každého stroje), bude jeho jméno zapsáno v knize jako spolupracovníka, který s knihou pomáhal!
  Pro zdárné pokračování příprav knihy bychom potřebovali nejen doplnit album dochovaných strojů o další vozítka, ale také dopracovat další oddíly knihy.
  Sháníme tedy i někoho kdo by nám pomohl s čtyřkolovými vozítky. Tyto vozítka mají taktéž svá konstrukční specifika. K zdárnému dokončení knihy taktéž sháníme jakékoli informace nebo fotky z dílny v Dolech u Nového Hrádku.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (19/26): Strana 1 / 2 Starší témata    
 Vypátrali jste taky něco o čtyřkolovém vozítku, které má valník a kabinu jak fiat 600 ? Vypadá jako ten model co je u článku o motorexu - je to taky něco s velorexem    [Petr]    (15. 07. 2006)
 Zajímá mne cokoliv ohledně tohoto vozítka...právě jeden kus renovuji . S kým se o tom dá podiskutovat ?? Případně - založil jsem FB stránku https://www.facebook.com/Velorex-435-D-a-1960-Minifelicie-117679293439064 ... Pokud to jde prosím kontaktujte mne . Děkuji Tichý Josef 777174714    [JOSEF TICHÝ]    (10. 12. 2020)
 Pokud by tě zajímala dobová polemika na téma Velorex 435 D, tak ji najdeš zde v Archivu vozítek Velorex (Technický magazín 1969).    [Jiří Bartuš]    (18. 07. 2006)
 Navštívili jsme člověka, který byl u vývoje tohoto vozítka, jeden velorexář sehnal dokonce testovací parametry tohoto vozítka, takže to na těchto stránkách určitě najdeš! :-)    [Eiffel]    (18. 07. 2006)
Přidat odpověď    (3)
 1.4.2010 Setkání předplatitelů v sobotu 24. dubna 2010 v Solnici.
Už jsem tady nechtěl nic psát, připadalo mi to zbytečné, ale pokud se zde o mě mluví nedá se nic dělat! Za sebe musim říci že jsem byl členem Fan Klubu Velorex od samého začátku a byl jsem jím rád. Škola života kterou každý prodělává více či méně úspěšně, jako každou školu, mě přivedla k názoru že členem Fan Klubu Velorex bych byl klidně i nadále ale členem Fan Klubu Ivo Fajmana být nechci, protože nesouhlasím s jeho názory. Velká škoda že to Ivoš nikdy nepochopí, i když neustále píše jak je otevřený jakékoli diskuzi a připomínkám. Jako velorexář začátečník jsem měl potřebu jakéhosi sdružování a členství v klubu mi připadalo dobré, mnohem lepší však je najít skupinu lidí se stejným koníčkem, názory a hlavně s možností diskuze. Toto jsem našel již dávno a členství v Fan Klubu Velorex jaksi běželo automaticky dále. I okolnosti ohledně knih mě utvrdili v tom že již nemám potřebu býti členem. Knihu od Ivoše si můžu koupit v každém knihkupectví a Ivoš mi sám napsal že jsem mu jedině pomohl když chci předplatné vrátit, alespoň zbyde pro ostatní a nebude muset dokupovat, jsem rád že jsem mu situaci nijak nezkomplikoval a rád se knihy vzdám ve prospěch někoho jiného. Jirka Řezník    [Jiří Řezník]
    (03. 04. 2010)
 Zdravím všechny příznivce tříkolek Velorex.
Na http://blog.knihavelorex.cz/ si můžete zdarma stáhnout příručky pro Velorex a to k nejrozšířenějšímu modelu 16/350(návod k obsluze a seznam dílů pro motor)

Dále doporučujeme:
http://tn.nova.cz/bin/search_adv_media_desc.php?media_id=620149
http://tn.nova.cz/bin/search_adv_media_desc.php?media_id=618945    [LB]    (29. 04. 2010)
 Pokud na těchto stránkách byla zveřejněna výzva pro autory knihy Velorex - Tělesně vadní co šťastnější budoucnosti. Dovoluji si z opatrnosti zveřejnit jednoznačné stanovisko týmu, které jsem emailem tlumočil Ivo Fajmanovi dne 14.4. 2010:

Dne 1.4. 2010 jsi uveřejnil na webových stránkách www.motomagazin.cz neadresnou výzvu, kde uvádíš, že by pro všechny Tvé předplatitele bylo vhodné, abychom na Tvém setkání představili naši knihu.
Velmi si vážíme Tvé nabídky, bohužel ve stejný den tedy 24.4. 2010 proběhne v Brně tradiční burza Motor Techna, kde budeme knihu prezentovat. S ohledem na charakter burzy není možný předčasný odjezd před 15,00 hodinou.
Námi pořádané akce, spojené s prezentací knihy jsou určeny všem obdivovatelům vozítek Oskar/Velorex. Nemyslíme si, že by byla vhodná prezentace naší knihy na Tvé soukromé akci, která dle informací ze stránek motomagazinu má sloužit především k vypořádání Tvých závazků vůči předplatitelům. Všichni, tedy i Tví předplatitelé, si mohou naši knihu osobně prohlédnou o šest dní později na srazu Velorexů v Boskovicích. Potěší nás, když mezi nimi budeš i Ty.

Roman Olexa účast na setkání přislíbil jako řadový předplatitel knížky Ivo Fajmana a to jen proto, že účast se svým OS-KAREM před delší dobou slíbil a své sliby plní. Nebude tedy dne 24.4. knihu Velorex- Tělesně vadní do šťastnější budoucnosti v Solnici ani prodávat, ani představovat.    [Láďa Šustr]    (20. 04. 2010)
 Zima už skončila, netřeba preventivně solit cesty. Škodí to technice i okolí............    [Brťka]    (14. 04. 2010)
 Nikdo z nás si nevšiml, že nemá někdo možnost si knihu koupit! obzvlášt ten, který to jen v jednom komentáři zmíní dokonce dvakrát.:-) Neexistuje důvod, proč by si i Ivo Fajman knihu nemohl objednat. Stačí jít na www.knihavelorex.cz a postupovat podle návodu a knihu dostane domů stejne jako jiní čtenáři, případně si může vyzvednout knihu osobně na některé z uvedených prodejních akcí.    [Luděk]    (14. 04. 2010)
 Tak jsem se sem po delší době zase mrkl a nestačím se divit, jak se tu pořád diskutuje. Jednu věc bych tu rád objasnil: nakladatelství GRADA mě v NIČEM neomezilo, naopak - inspirovali mě ke zdokonalení mé knížky. Pomohli mi např. s výběrem fotek (protože jako laici měli lepší pohled čtenáře), s textem nadpisů kapitol a tak, ale opakuji - vše co jsem chtěl, to mi otiskli. Taktéž si já myslím, že jsem knihu nedělal narychlo - já jen za poslední rok shrnul to co jsem dosud nashromáždil, už jsem před rokem vyvíjel tlak na dokončení a to jsem jen udělal. Že vzniká jiná kniha jsem se dozvěděl až na podzim a kdybych až v ten moment "zabral", určitě by teď ještě nebyla hotová. Co se týká textu a obsahu, nejsem spisovatel ani fotograf a nikdy jsem si na to nehrál, takže čekejte jen pár textů od jednoho nadšeného nádražáka. To, že jsem chtěl dokázat něco jako bibli Velorexu a nepovedlo se mi to, to snad neznamená, že jsem špatný. Předplatitelé mé knihy na tom rozhodně vydělají a ještě jim zůstane dost peněz na to, aby si mohli koupit knihu týmu. Já sám - budu-li mít možnost - si ji taky rád koupím. Na netu jsem viděl ukázky a vypadá fakt dobře. Zajímalo by mě, jestli vše to o čem tam píší získali bez mé pomoci, ale to se prostě uvidí až si ji - budu-li mít možnost - přečtu. Kluky jsem zval i na setkání při křestu mé knihy, aby měli možnost prezentovat tu svoji, ale dosud se nikdo nezval, nevím jak víc nabídnout ruku ke smíru. Jo, a Radka asi znám, není to velorexář a vůbec se mu nedivím, že se tu nechce podepsat. já teď sám čekám, jakou reakci vyvolá tento můj komentář. Jste fajn lidi, já vám věřím.    [Eiffel]    (13. 04. 2010)
 ahoj Katko, plně s tebou souhlasím (s poslední příspěvkem), já napsal že obě knihy vyšly velmi narychlo, to snad víme, je nebráním ani Ivoše ani tým, je to jen konstatování. Taky by mě zajímalo kdo je ten dotyčnej Radek, že se nechce představit, ale nevěřím že je to Ivoš. Blesku a s tebou zásadně nesouhlasím, že si někdo ze starších lidí kdo nemá velorexe jako zálibu a má jen nostalgické vzpomínky koupí knihu za 1300,- Kč. Tomu nevěřím. Tito lidé si spíše koupí knihu od grady, kde je v ceně o nulu míň. Bylo by zajímavé kdyby tým pak uděla nějakou statistiku prodejnosti kolik knih se prodalo mimo nás velorexáře. Bohužel u některých knih nejde ani tak o přesnost jako o prodejnost - ale to platí obecně!! navíc víme, že obě knihy dělal stejný tým a o rozsahu nerozhodl v jednm případě autor, ale nakladatelství a určitě jsou jiné schopnosti týmu který to dělá až do konce a jiné jednoho člověka, který musí dát dohromady poznatky, které nashromáždil tým za několik let a navíc se musí přizpůsobit nakladatelství.
Sám jsem zvědav, zda některé kapitoly nebudou skoro shodné???    [HonazBK]    (13. 04. 2010)
 Honzo, to nepodepsání bylo záměrné, že ať už tu kdokoliv napíše cokoliv a podepíše se, tak stejně není jasné, jestli je to opravdu on.
Tím úsměvné jsem neměla namysli žádnou hrubku, ale to, že jsem byla u toho, když se předávalo dílo panu Stránskému a tehdy (mám dojem, že to byl rok 2004?)bylo řečeno, že se připravuje kniha. Najednou je možné během roku slíbenou knihu vydat, tak jsem si v duchu říkala, proč už se tak nestalo dávno. Toť vše. Ale možná tím motorem bylo právě to, že začala vznikat i druhá kniha. A Katka jsem se podepisovala všude a vždycky, stejně tak, jako ty se všude podepisuješ HonzaBK :-)    [Katka]    (13. 04. 2010)
 Ono je to vlastně už asi jedno a veškeré diskuse brzi utichnou. Kdo už má knihu v ruce (myslím knihu týmu, ta od grady ještě nevyšla)asi nemá o čem diskutovat. Já se do ní začetl v sobotu asi kolem deváty večer a šel jsem spát ve tři ráno. S tebou Honzo nesouhlasím s jednou věcí. A to v tom kdo si kterou knihu koupí. Bojím se totiž o kvalitu a přesnost informací zveřejněných v knize z grady. Ale to zatím nesuďme, ještě ji nemáme. Naopak kniha od tému věřím bude i pro pamětníky a bejvalé majitele. Její obsah totiž chytne za srdíčko každého kdo se kolem velorexu jen otřel a to pokud už jsi knihu měl tu čest držet v ruce musíš vědět taky.No a na závěr taková maličkost. Podle stylu psaní se RADKU domnívám že se nejmenuješ Radek ale Ivoš.
Zdravím všechny a přeju spoustu příjemných chvil při čtení knihy Blesk    [blesk]    (12. 04. 2010)
 Omlouvám se za chyby a hlavně tu hrubku, knihy nevyšlyyy    [HonazBK]    (12. 04. 2010)
 Usměvné je akorát to tvé nepodepsání. Pokud vím tak knihu dělal kolektiv autorů cca rok - viz reportáže na www.velorexy. CZ a to že Ivoš začal taky kvaltovat to je taky snad každýmu jasný. takže mě chceš říct že narychlo nevyšli? každý z autorů chtěl aby ta jeho vyšla dřív, nebo si myslíš že to tak nebylo?? Ale pokud se stydíš podepsat tak je tvuj přispěvek nic neříkající "pindy starého zbrojnoše". Pokud se za názor nestydím, tak s epodepíšu, pokud se stydím, tak NN.    [HonzaBK]    (12. 04. 2010)
 Naprosto souhlasím s reakcí Bleska ohledně pořádání srazů.
Nevím, co o kom vypovídá, kolik srazů pořádal. Když se nad tím zamyslím, tak Blansko sraz na necelý jeden den, kdežto Lipnice byla celovíkendová, navíc se soutěžemi, takže bych trochu nad tím, co Radek (nebo ať už se ten dotyčný jmenuje jakkoliv), napsal.
Honzo, trochu mi přijde úsměvné, jak jsi psal, že obě knihy vyšly narychlo ;-).
Katka – Zuzana – Jana - Petra a nebo jakékoli jiné jméno, které čtenáři přijde pod tímto příspěvkem vhodné)    [Katka – Zuzana – Jana - Petra a nebo jakékoli jiné]    (09. 04. 2010)
 Toto je taky příspěvek do diskuze nebo povídání o Ivošovi? Prostě vám nevěřím jediné co tady děláte že shazujete člověka který toho udělal pro velorexáře hodně a nezaslouží si to. Komentáře určité komunity jsou tu jenom o tom jak je špatný. HonzaBK má pravdu pište tu o knize dotazy novinky a tak podobně a nechte Ivoše na pokoji.    [Radek]    (06. 04. 2010)
 Já bych se ještě vrátil k jedné, Ivošem často omílané věci - jak si řada lidí na něj dělá názor podle názorů jiných a jeho osobně neznají a nikdy s ním nediskutovali. Názor na někoho a povědomí o jeho osobnosti si však mohu udělat i jinak, než osobním kontaktem, například čtením jeho písemného projevu v pravidelně vydávaném časopisu. Pročítání internetových diskusí je velmi podobné sledování živé diskuse. A pokud tohle dělám pravidelně, řekněme 10 let, "obrázek" toho konkrétního člověka si udělám docela výstižný.    [Jan Matl]    (06. 04. 2010)
 nevím nebudu tu psát nic dlouhého, ale z toho co jsem já pochopil, tu už asi rok nejde vůbec o žádnou knihu, ale o osobní spory mezi velorexáři. znám obě strany, proto se nechci vyjadřovat kdo má pravdu. plně ale souhlasím, že obě knihy vyšli velmi narychlo, obě skupiny začali jako jedna skupina, která se rozpadla, někdo vypadl úplně, jeden zůstal sám apod. A určitě nemůžeme srovnávat obě knihy. Každá je podle mě určena jinému okruhu lidí. Pochybuju, že knihu (dražší) si koupí mnoho lidí, kteří nemají nic společného s velorexem, ale pro nás veloroxáře asi bude zajímavější. za to levnější knihu si asi koupí i lidé, kteří měli velorexe kdysi apod. každá kniha se týká jiného rozsahu čitatelů. a to jak vznikaly? určitě skupina 5-6 velorexářů, kteří zrenovovali několik desítek strojů bude mít více technických informací )i vzhledem k rozsahu knihy) než jeden autor, který se možná i pohyboval déle mezi velorexi než většina autorů dražší knihy. To jak obě knihy vychází (Grada a soukromý náklad) nemůžou být stejné (nevím zda by Grada vydala tak obsáhlou a drahou knihu určenou úzkému počtu velorexářů). to ej tak asi vše a těším se na obě knihy. (nejsu podepsán plným jménem, ale všichni víte kdo jsu)    [HonazBK]    (06. 04. 2010)
 Ahoj Radku,
nevím co víš o velorexech, ani jestly ho máš. Netuším zda jsi někdy něco organizoval či nikoly. Nevím zda tušíš jaký je rozdíl pořádat sraz víkendový či půldení setkání. Nechci polemizovat o tom zda kdokoli cokoli dělá pro druhý a to zejmána z jednoho prostého důvodu nemám v tvém případě o čem diskutovat. Základní slušnost je se představit. Sám se spousty názory Ivoše nesouhlasím a s některýma ano, to je prostě debata a Ivoš se představí já taky. Podobně je to s Bartušem,Řezníkem,Jaroněm atd.atd. Domnívám se ,že pokud kdokoli nemá odvahu se za svůj názor podepsat nemá ani psát, aspoň ne veřejně. Sám se těším na obě knihy, obě si koupím a těším se na srovnání. Taky se těším do Boskovic, za prvé tam bude nejvíc velorexářů ze srazové sezony a budou tam obě knihy. A nikdo už nebude stát za plentou a říkat svůj názor anonimně - tudíž to bude velká debata o knihách a na tu se těším. Proto mám Radku velkou prosbu, podepiš se ať můžu věřit že své názory myslíš vážně. Heskej večír Blesk    [Miroslav Mondri - Blesk]    (05. 04. 2010)
 Che che vy jste s těmi útoky na Ivoše úplně posedlí. Každý se může podívat do kalendáře akcí aby zjistil že Ivoš pořádá letos 19 sraz velorexů a Luděk jich udělal jen 10. Pokud vím tak Ivoš ještě pořádá ten čundr velorexářů a vydává Velorex Kurýr což je rozhodně víc práce pro velorexáře než Luděk. A když se tu Luděk veřejně pochválí jak mu sprostě vynadal ještě se zastáváte Luďka. A to chcete abych takovýmto lidem prozradil svou identitu? To nemyslíte vážně.    [Radek]    (05. 04. 2010)
 Tři dny jsem nebyl na webu a tady se nám to debatí, až se zelenají Krkonoše! Luďku, můžeš myslím být v klidu, Radek se ti neozve... protože buď neexistuje a díky anonymní možnosti debaty zde na MM je to někdo úplně jiný anebo je to posera! Jak ale může zcela neznámý Radek vědět, kolik toho Luděk Brož udělal pro velorexáře a velorexy a odkdy? Příliš průhledné...Jak si to Ivoši vysvětluješ, tu Radkovu informační znalost, když Tě s Luďkem porovnává... ??    [Tomáš Jaroň]    (05. 04. 2010)
 Radku, ty asi víš hodně :-) Hlavně o tom, co kdo udělal, ale jak se jmenuješ asi nevíš co? Docela by mě zajímalo o jakém cizím peří tu mluvíš. Hlavně by mě zajímalo, zda vůbec ty víš, od kdy vycházel VK a od kdy já vím o velorexu :-).
Napiš mi email, rád si s tebou vyměním pár řádků, aby jsme byli obá v obraze. Díky.    [Luděk Brož]    (05. 04. 2010)
 Pokud vím, tak Ivoš toho udělal pro veláře minimálně dvakrát tolik než ty Luďku. Už ho tu přestaň neustále napadat!! Trochu respektu by ti neuškodilo jsi jen frajer který se vytahuje cizím peřím!! Ivoš tu nikdy neplakal a ty to tu pořád opakuješ. Nám stačí že jsi mu sprostě vynadal to o tobě vypovídá dost - on vydával velorexkurýr v době kdy tys o velorexu ani nevěděl, tak ho tu přestaň urážet!!    [Radek]    (04. 04. 2010)
 Pokud toto, co se tu píše není diskuze, tak to je co? Ivoš Fajman tady napsal článek který toto vše odstartoval, dá se přeci podívat na starší přízpěvky kde se Ivoš Fajman hojně účastnil, myslím že je toho docela dost na utvoření nějakého názoru.    [Jirka Řezník]    (04. 04. 2010)
 A já bych tu chtěl zase prohlásit, aby nás, jako tým autorů knihy Velorex-Tělesně vadní do šťastnější budoucnosti, Ivo Fajman nespojoval s těmito komentáři. Nic nevímíme o sporech, ani o vrácení předplatného Jirky Řezníka. Takže Ivo Fajmane, opět si myslíš, co není pravda. A to je možná právě ten problém! Nikdo z nás tu na nikoho neútočí, nepíše a nešpiní a pokud to dělá někdo jiný, tak to laskavě nespojuj s náma.Asi si už ale moc nepamatuješ, ale přečti si, co jsi o nás napsal úplně v prvním vyjádření, když si zjistil, že my také nějakou knihu děláme. To si myslíš, že bylo úplně O.K.? No, já myslím, že ne, ale to ty asi nikdy nepochopíš. Ty na veřejnost furt jen píšeš, jak ti ubližují, chudáka tě pomlouvají....jen aby jsi pro ostatní vypadal jako svatý IF. Spousta lidí už to ale možná vůbec nezajímá, tak sem už raději nic nepiš, my nebudeme psát také a bude klid.
My jsme si splnili hlavně svůj sen a svůj cíl. Knihu jsme vydali tak, jak jsme chtěli a věříme, že i název, vycházející z dobového letáku se bude líbit. Ano, i když první myšlenka Stránkých nebyla dělat vozítka pro invalidy, bylo ale hned první otypované jako vozítko pro válečné poškozence a invalidy. Takže nikdo z nás se nestydí za to, že velorex bylo opravdu vozidlo pro invalidy.To jen na vysvětlenou, i když tuto knihu si sami rozhodně obhajovat nechceme.
Hezké Velikonoce.    [Luděk Brož]    (04. 04. 2010)
 Musím se zastat Radka - nejsem si vědom, že bych s Jirkou Řezníkem vedl diskusi, která nikam nevede. Tudíž je zcela jasné, že o tom, jak neumím diskutovat, se Jirka Řezník dozvěděl od "někoho" a tomu někomu se prostě věří a o mě tu bude Jirka Řezník psát, že neumím diskutovat. Že by mohla být chyba jinde, Jirka Řezník nepřipouští, chyba je v Ivo Fajmanovi. Taktéž zde musím napsat, že Jirka Řezník se mě na situaci nikdy nezeptal, prostě mě odsoudil jen podle názoru druhých. Děkuju Radkovi, že to sem napsal, a chápu, proč se zde nechce podepsat. Protože bude okamžitě odsouzen. Jsou zde prostě lidé, kteří bezhlavě někomu věří, aniž by si zjistili názor druhé strany. Nezáleží jim na názoru druhé strany, cokoliv totiž řekne Ivo Fajman, je nepravda, lež či výmluva. Osobně si nejsem vědom jediné věci, ve které bych Jirkovi Řezníkovi nějak ublížil, nějak ho pomlouval či s ním vedl jakoukoli diskuzi. Já se přiznávám k jednomu - na své knize jsem chtěl právo veta a když vidím jen název knihy týmu, jen to potvrzuje to, že by jsme se prostě ani na tomto neshodli. Proto jsem tým legálně opustil a na kluky špínu neházím. Prosím všechny rozumné a soudné lidi - odsuzujte druhé jen podle osobní zkušenosti a ne podle povídání druhých. Díky moc a omlouvám, že jsem se tu tak rozepsal.    [Eiffel]    (04. 04. 2010)
 Ahoj Radku, co ti mám psát o konkrétnosti když se nedokážeš ani podepsat. To že mi Ivoš vrátil moje peníze není třeba hodnotit či je to dobré nebo špatné, to je snad samozřejmé. Mám pocit že jsem nikdy nenapsal že Ivoš nepřipouští diskuzi, naopak on velice rád diskutuje a ptá se na názor ostatních ale většinou to nikam nevede, diskuze je od toho, aby věci někam posunula. Nemá cenu se tady zaobírat konkrétními situacemi to by bylo nekonečné. Takže jenom už zbývá podpis můžu tu vlastně napsat třeba Anča,Kuba,Hajnej ale raději napíšu celé moje jméno. S pozdravem Jirka Řezník    [Jirka Řezník]    (04. 04. 2010)
 Takže Ivoš je dobrý když Ti vrátil bez problémů peníze nebo špatný? Ještě nikdy jsi tu konkrétně nenapsal, co proti němu máš a co dělá špatně. Jen píšeš obecně okolnosti kolem knihy, nepřipouští diskuzi, ale jaké okolnosti a jakou diskuzi, to nenapíšeš. Co si mám o tom myslet. Hodně jsi mě zklamal.    [Radek]    (04. 04. 2010)
Přidat odpověď    (24)
 Toto není Apríl. již nyní můžete nahlédnout pod obálku nové knihy o velorexu na: http://www.knihavelorex.cz

Hezké jarní dny všem a hezké Velikonoce.    [Luděk Brož]
    (01. 04. 2010)
 jejky mě se odeslala jen půlka zprávy - to je z toho, že nejsem na svém netu. /vod byl o tom že nesouhlasím s tvou kritikou názvu a poděkování za tvé vysvětlení.Napsal jsem že není veteránista jako veteránista. Někteří chtěj mít veterána pokud možno co nejdražšího, nejstaršího a pokud možno jedinečného . Těm většinou velorex smrdí a není to pro ně plnohodnotný veterán    [blesk]    (02. 04. 2010)
 Pokračuji - nák jsem to omilem odeslal .
Druzí se v něm štouraj hrabou se v nich a dělaj gwenerálky v podstatě z vraků tak jako mi. K dyž jezdím po veteránských srazech tak ti první tě ani nepozdraví, ti druzí s tebou vášnivě diskutují a je v podstatě jedno co vlastní za veterána.Jde o to že já v původu velorexu vidím spíše naší výhodu, zvláštnost a domnívám se že skutečnej veteránistza se mnou bude asi souhlasit.
No a o to jde. Taky mě název knihy překvapil, jedná se o dobový citát a o volbu autorů.
Ale jak říkám je to opravdu věc názoru každého jedince.
Zdar a hodně hezkých jarních dní Blesk    [blesk]    (02. 04. 2010)
 Ahoj Blesku. Píši "konkurenční", protože tato stránka pojednává o knize, kterou začal tvořit a dokončil Ivo Fajman a tedy knihy si v jistém smyslu konkurují. Ujišťuji, že s touto knihou, mimo zde představovaných zpráv, nemám vůbec nic společného a taktéž ani já tedy vůbec netuším, jaká vlastně bude. Kritiku na druhou knihu jsem úmyslně napsal rychle, protože tak přesně reaguji na její velmi rychlé vydání a vycházím z běžně dostupných informací zveřejněných na internetu. Jak jsem již psal, až si obě knihy zakoupím, podrobím je kritice srovnávací. Všimni si, že jsem kritice nedrobil text knihy, protože to jednoduše nejde. Kniha ukazuje několik do očí bijících zvláštností, že jsem zkrátka musel.    [Jiří Bartuš]    (02. 04. 2010)
 Ahoj Jirko, nejdřív snad podotknu, že jsem na tvůj "objektivní" komentář nechtěl vůbec reagovat, ale přeci mě to nedá. Jseš autorem velice pěkných veteránských stránek a tak mě trochu mrzí tvá neobjektivita. Přeci jen bys měl být více nad věcí a nestranej. Jenže pak jsem si přečetl znovu tvůj příspěvěk a došlo mě to. Hned v první větě píšeš -cituji "pokusím se zde napsat první objektivnější kritiku KONKURENCÍ nabízené knihy". Ne jen že zřejmě není možné psát kritiku před zhlédnutím konečného díla, ale zarazilo mě slovo konkureční. Tedy zřejmě na knize s Ivošem spolupracuješ, nebo jsou v knize uvedeny tvé články o velorexech nebo ho podporuješ. To je celkem jedno jakej je tvůj spůsob spolupráce ale vysvětluje to proč se domnívám že jsi neoběktivní.

I já bych mohl psát o knize Ivoše jako o rychlokvašce na poslední chvíly,aby se vlk nažral a koza zůstala celá. I já bych se mohl domnívat že tato kniha je slátaninou nedokončených textů, útržků z novin a pár rozhovorů s pamětníky vhodně pospojovaných " odborníky" z grady. I já bych si mohl myslet že Ivoš nekonzultoval technické ani historické věci s jinejma velorexářema a kniha bude plna chyb a nepřesností.
Ale neřeknu to a nemyslím si to, svůj názor si vytvořím až po zakopupení knihy.
Hodně krásných dní všem a hezké velikonoce BLESK    [Miroslav Mondri - Blesk]    (02. 04. 2010)
 Ještě mě udivuje, že kniha nebyla přihlášena do databáze ISBN. To mi u tohoto titulu připadne veliká škoda.    [Jiří Bartuš]    (01. 04. 2010)
 Pokusím se zde napsat první objektivnější kritiku konkurencí nabízené knihy.
Musím se přiznat, že název knihy je pro mě osobně přímo šokující. Co se o vozítka Velorex zajímám, snažím se měnit veřejné mínění o Velorexu, jako o něčem co bylo určeno invalidům a pro veteránisty představuje veterán druhé kategorie. To k prvnímu dojmu při pohledu na obal.
Co dále napsat ke knize, kterou jsem ještě neměl tu čest přečíst? Zejména klobouk dolů před výkonem, který autoři podali. Dokázat rok intenzivně pracovat na náročném projektu nelze zhodnotit jinak než, že jde o výkon hodný obdivu. Věřím, že tempo, ve kterém byla kniha napsána, se neprojevilo v kvalitě informací v ní uložených. Ono přeci jen naplnit 400 stran knihy je hodno formátu spisovatele Jiráska. Tedy pokud cílem není encyklopedie pro děti do pěti let. Ono rychlé tempo jistě nebylo diktováno jen houstnoucím plnovousem Tomáše Jaroně.
Co lze ještě podrobit kritice je cena knihy. 1200Kč je pro mě překvapením příjemným. Přiznám se, že jsem se ve svých odhadech trefil přesně, tak možná proto. Klasik by řekl: 1200 + 300. To máme 1500 Kč jen za knihy. To nám ta sezóna pěkně začíná, rodino.
Bude velice zajímavé porovnat informační přínos knihy s druhým skromnějším titulem, který je již předán do tisku. Až si obě knihy zakoupím a pořádně přečtu a několikrát prolistuji, zhodnotím obě knihy objektivněji ve srovnávacím kritice. V knihovně jsem již oěma knihám vymezil mezery. Hádejte mezi jakými tituly?    [Jiří Bartuš]    (01. 04. 2010)
Přidat odpověď    (6)
 je možné objednat knihu i když ji nemampředplacenou?    [Luda]    (04. 03. 2010)
 Toto není Apríl:
http://www.knihavelorex.cz    [Luděk Brož]    (01. 04. 2010)
 Korektnosti debaty by přispělo, kdyby jste se představyly celým jménem - Kosťo a Petře    [Miroslav Mondri - Blesk]    (29. 03. 2010)
 Ahoj a dobrý den všem.
Na tomto odkaze se můžete dovědět mnohem více: http://www.velorexy.cz/clanek/brezen-mesic-knihy    [Luděk Brož]    (29. 03. 2010)
 Jinak všem spisovatelům díky a doufám, že se jim podařilo zhmotnit na papír jejich představy v potřebné míře, zajímavé pro již dnes natěšené budoucí čtenáře a přeji oddych a příjemné první jarní kilometry i vydařenou celou hadráckou sezonu!.    [Brťka]    (29. 03. 2010)
 K pravidlům slušných diskuzí patří to, co se učí každý žáček, a sice způsob oslovování, Kosťo.

Takže buďto: Ivoš, Ivo, Ivo Fajman nebo pan Fajman.

Ty musíš být hodně zamindrákovanej, bych řekl, asi víc než já.

Sorry, ale takovej styl mne vždy pěkně nas........... .    [Zdeněk Říha]    (29. 03. 2010)
 Myslím, že Jitka vystihla naprosto přesně celou situaci a já jí za to děkuji. Petr buď nechce rozumět nebo to doopravdy nechápe, což je ale věc jiná... Všem koho zajímá aktuální sitace kolem naší knihy (knihy týmu) nechť sleduje aktuality na www.velorexy.cz. Jsem přesvědčen, že již brzy budou tyto diskuse bezpředmětné.    [Tomáš Jaroň]    (29. 03. 2010)
 No stejně tak jako pan Králík nebo pan Malypetr a další nemusí nikoho informovat kdy jaká jejich kniha vyjde, tak stejně to nemusí dělat tým, myslím, že je to jen dobrá vůle těch lidí z týmu. Naproti tomu Fajman lidem něco slíbil a vybral od nás peníze a to je velký rozdíl, takže je to jeho povinnost říci, co se děje, a jak s těmi penězi naložil. No a taky by měl říci, kdy nám je vrátí    [Kosťa]    (29. 03. 2010)
 Aha, takže vysvětlovat proč Ajfel věci tají umíte, ale tým je netají, tým je korektní, tým je prostě jen neuveřejňuje. Už tomu rozumím.    [Petr]    (29. 03. 2010)
 Jako pozorovatelka celé situace si myslím, že kluci ke svému projektu přistupujou velmi korektně a proto některá data nejsou utajena, ale pouze dosud nezveřejněna a to asi proto, že nechtějí slibovat něco, co ještě přesně nevědi. Věřím, že až budou mít termín hotové knihy opravdu potvrzený a kalkulaci ceny hotovu, jistě se vše otevřeně a jednoznačně dovíme a dle jejich reportáží už velmi brzy. Těšíme se a držíme do finále palce.    [Jitka]    (28. 03. 2010)
 OK, ale cena a termín vydání a také způsob prodeje jsou dosud utajeny. Alespoň jsem tyto data nikde nenalezl.    [Toms]    (27. 03. 2010)
 @Toms: Jaké informace jsou k dispozici? - o našem projektu na stránkách www.velorexy.cz již vyšlo celkem 13 reportáží, které dost detailně popisují celou naší práci a již v prosincové reportáži jsme zveřejnili formát a rozsah chystané knihy.
Myslím si tedy, že zameteno před prahem opravdu máme.    [Luděk Brož]    (27. 03. 2010)
 Láďo. A jaké informace o vašem projektu jsou k dispozici? Mimo toho, že již jste ji dali k tisku a makali na ní rok, nevíme o vaší knize zhola nic. Zdá se mi, že kritiku ano, ale zamést si před vlastním prahem ne!    [Toms]    (27. 03. 2010)
 Nazývejme věci správnými jmény.
Vycházím, li z článků na těchto webových stránkách, bude kniha volně v prodeji v knihkupectví. Otázka stávajících předplatitelů bude řešena tak, že tito knihu dostanou za 150,-Kč a zbytek předplatného jim bude vrácen. Pokud tedy po datu, kdy Ivo Fajman uzavřel smlouvu s nakladatelstvím a věděl, kolik bude kniha stát přijal od nějakého zájemce 850,-Kč nejde o předplatné knihy. Bylo by seriozní na rovinu napsat: „ Půjčte mi 700,-Kč brzy vrátím. Odměnou bude zajímavé DVD s velorexí tematikou“ a sleva 150,-Kč na knížce.

Ke knize samotné ( té od nakladatelství Grada ) pak můj osobní názor: Všichni se na knihu těší a čekají kdy už konečně bude. Myslím, že informace o tom, že setkání předplatitelů bude někdy v sobotu, že tam proběhne nějaké losování a od 14,30 hodin bude diskuze, to není asi to podstatné co by předplatitele v tuto chvíli zajímalo.
Chápu, že Ivo Fajman nechce zveřejnit kdy kniha vyjde. Jednak kvůli druhému projektu, jednak prostě proto, že to sám jako autor v nakladatelství ovlivnit nemůže. Odevzdal rukopis a fotografie a nezbývá než čekat, ale předplatitelé by si zasloužili jasnou a stručnou informaci ve stylu: Kniha bude vypadat takto a takto, bude mít takový a takový rozměr a takový a takový rozsah, vyjde tam a tam. Pokud jsem zde tuto informaci nenašel ale bez problémů ji získám z volně přístupného katalogu nakladatelství Grada, nemohu se zbavit pocitu, že si Ivo Fajman důvěry a peněz od předplatitelů neváží.    [ Láďa Šustr]    (07. 03. 2010)
 Na Jirkově reakci vidím, že není radno se pouštět do nějakých sarkasmů či ironií, které by celou věc odlehčily, protože jak vidím, mohou být vykládány zcela mylně... Tak na vysvětlenou: Vůbec nekomentuji, že nám bylo vraceno předplatné, ani nemám nic proti novým předplatitelům, je mi to jedno. Grada Ivošovu knihu vydá, bude volně k prodeji a já si ji s chutí koupím, protože jsem neskonale zvědav, co se dočtu. Velorexu zdar!

P.S. Alešovi: samozřejmě, že album bude zdarma, kdyby se to mělo platit, to bylo nepříjemné losování, že? :-) , já jen zmínil jeho cenu výrobní.    [Tomáš Jaroň]    (07. 03. 2010)
 Tomáši, nepochopil jsem, o co ti jde. Asi tě to dnešní vrtkavé počasí tak trochu pomátlo na rozumu :-) Snad nechceš komentovat, že po vašem odstoupení od Ivošova projektu náhle určití lidé požádali o vrácení předplatného! Oni se také jistě našli i druzí, kteří si naopak knihu nově předplatili, čímž vědomě Ivoše podpořili v jeho snažení dotáhnout projekt do konce i za cenu radikálních změn.    [Jiří Bartuš]    (05. 03. 2010)
 Tady je psáno, že to album bude ve slosování na setkání účastníků zdarma, ne za 2500 Kč. Nebo to chápu špatně?    [Aleš]    (05. 03. 2010)
 Pane jo, tomu říkám finta :-) ! Podpořit projekt investicí do předplatného, chvíli počkat, dostat zpět přebytek a ještě obdržet bonus a knihu o 150 Kč levněji než na pultě! Sakryš, kdybych se byl býval v Boskovicích choval jen trochu uctivěji k "vedoucímu", nepřinesl by mi tam ke stolu sám od sebe předplatné zpět a mohl jsem teď ušetřit 150 Kč a být zařazen do slosování o telefonní seznam s malými obrázky za 2500 Kč... no co se dá dělat, za chyby se platí :-). Každopádně krásný březnový den a slunce v duši všem lidičkám motajícím se kolem tříkol z kožanky :-)    [Tomáš Jaroň]    (05. 03. 2010)
 Přesně o tom jsem mluvil dnes s Ivošem a je to tak, že buďto si ji koupíš v nějakém knihkupectví a nebo pošleš peníze Ivošovi a dostaneš k ní ještě bonus. Ale spěchej, bylo mi řečeno, že dlouho už brát předplatné nebude, hlásí se mu teď dost lidí.    [Mirek]    (05. 03. 2010)
Přidat odpověď    (18)
 Nazdar Ivošu Fajmanů,
tak to je super- jen ten termín je moc na kách, nechceš to nechat do Boskovic - tam budem všitci a byla by to bomba. Zdař Jaróuš    [Jaróuš]
    (26. 03. 2010)
 Dík za info    [blesk]    (28. 03. 2010)
 Ahoj kluci, nerad bych, aby se tu šířili nějaké nejasné a nepřesné zprávy. Po rozhovoru s Láďou jsem se tedy po delší době sem nakoukl a musím napsat toto: Album dochovaných strojů bude možno si v Boskovicích objednat! Omlouvám se, já teď prostě řeším knihu a předplatitele a věc veřejné distribuce jsem prostě zatím neřešil. Ještě před Boskovice zde zveřejním více informací.    [Eiffel]    (27. 03. 2010)
 Nazdar petře,
jak vidíš tak se plně představuji(na rozdíl od tebe) abych nebyl jen anonimní přispěvatel. proti Aifelovy nic nemám a i myslím že dělá obrovský kus práce ALE pokud sleduješ dlouhodobě dění kolem knihy tak musíš uznat že jsme dávaly k dispozici svoje stroje jako přílohu unikátní knihy a cílem bylo, aby si každej toho svého našel v knize. Tento projekt prostě skončil - to si přiznejme a vydání pouze albumu je jiný projekt. Kdyby Ajfel řekl že album stojí cca 2500 jako kusovka ale chystá tisk kupříkladu 200 kusů a kdo chce ať se přihlásí protože vetší náklad cenu sníží tak to chápu, je to v pořádku a budu mezi objednately. Takto je album pouze pro úzký kruh lidí a to je proti duchu původního prektu. Toto je jedinej důvod. Bohožel nemám na Ajfela telefon - jinak bych tuto situaci řešil soukromě.    [Miroslav Mondri - Blesk]    (27. 03. 2010)
 Ahoj Blesku, podle mě si sobec. Ajfel tě klidně vyřadí tomu je to jedno ale ostatním ochudíš album. Navíc kdyby slíbil album pro úzký kruh a potom ho chtěl zveřejnit pro všechny to bych tě pochopil. Ale takto ne. Četl jsem tvé komentáře proti Ajfelovi na velorexy.cz tak se tvému postoji ani nedivím. Jen mi to připadá sobecké. Já na setkání půjdu a když na mě album nezbyde nebudu se zlobit. Můj názor.    [Petr]    (26. 03. 2010)
 Ahoj Ajfely ,
gratuluji k uskutečnění snu a vydání knihy a to i přes to, že to není úplně podle tvích představ. Taky bych asi polemizoval o kvalitě vydavatele a to zejména podle již vydaných podobných titulů. Nicméně kniha bude a o to tu jde. Myslím že Jarda nepochopil tu tvou představu o víkendu pouze pro předplatitele, ale nepopírám že Boskovice nejsou blbej nápad.Jak jistě víš tak sám nejsem předplatitel knihy a rád si ji koupim v našem knihkupectví, nebo snad bude možno bez předplacení ji koupit i na burze?.
Mám však jinej problém. Jedná se o album dochovaných strojů.
Původně měl být součástí tvé plánované knihy, která měla bít normálně ke koupi. Dnes se mě zdá, že se nebude jednat o jeho tisk pro všechny ale jen pro vyvolené z řad předplatitelů a to je krapek jinásituace. Proto prosím přijmi mou prosbu o vyřazení mích strojů z tohoto katalogu. Nechci abys to bral jako truc, ale souhlas jsem dal se zveřejněním mích velorexú pro knihu, né pouze pro album jen pro pár vyvolených.Děkuji za pochopení a přeji hodně zdaru Blesk    [Miroslav Mondri - Blesk]    (26. 03. 2010)
Přidat odpověď    (5)
 Jak by sis Jirko představoval citlivější jednání??? I.F. byl otcem myšlenky knihy, to nikdo nepopře, druhá věc je ta, že její realizace není to samé, jako sestavit Kurýr jednou za čtvrt roku... On žádný patent na knihu nemá. Myslíš si snad, že jsme měli uctivě žádat a prosit, jestli bychom to teda jako mohli zkusit sami, jestli by se jako nezlobil, nebo co? Jirko, nic jsi nepochopil, nic proti Tobě, ale jsi poněkud mimo mísu.    [Tomáš Jaroň]    (19. 12. 2009)
 Marceli. Jsem rád, že jsi se zde ozval jako autor knihy podobného rozsahu. Ono chytých lidí je u nás dost, ale dotáhnout cokoli do konce, již každý nedokáže. Jistě jsi při vydání knihy musel přistoupit k mnoha bolestivým kompromisům. Já bych si, jako příznivce techniky všeho druhu, rád kupoval jen samé kvalitní a rozsáhlé publikace, avšak to prostě není v mých silách. Musím tedy hodně zvažovat, kterou knihu koupit a kterou ne. Bohužel takto u nás musí uvažovat většina a nakonec na to doplatí vpodstatě všichni.
Útěchou budiž fakt, že obě konkurenční knihy se zatím tváří tak, že vyjdou ve zcela rozdílných formátech a tudíž si nebudou navzájem příliš konkurovat.    [Jiří Bartuš]    (05. 03. 2010)
 Ahoj velorexáři,začetl jsem se do vašich příspěvků a jsem celkem překvapen spoustou zloby ve vašich řadách, které jsem vždy dával (zvláště po srazech v Boskovicích) za příklad dobré veteránské party.
Já se angažuju převážně kolem skútrů Čezeta a jsem i autorem knihy, která vyšla v Gradě.Takže několik mých zkušeností.
1.Po několika pokusech o samostatné vydání knihy jsem zvolil Gradu a nelituju toho (radil jsem to i Ivovi).
2.Na podobné knize se nedá vydělat, a pokud někdo sbírá podklady 20 let jako Ivo (já je sbíral 10 let),tak je to nejhůř placená práce vůbec.
3.S rozumným redaktorem a grafikem se nechá udělat kniha podle svých představ (samozřejmě v rámci obvyklého formátu nakldadatele - u Grady edice RETRO).Odhaduji to tak na 95%, já jsem musel jen kvůli počtu stránek vypustit kapitolu, která se netýkala přímo skútrů.
Nějakou knihu o Velorexech si rád koupím a přečtu, ale osobně bych se bál tak rozsáhlé a drahé knihy o velorexech, jako vydává Libor Marčík. To jsou knihy o mnoha značkách nebo typech a zajímají mnoho lidí. Velorex je příliš specifické a úzké téma a při rozsahu knihy jako od L.Marčíka se musí autor zabývat těmi největšími detaily, což každý čtenář nemusí ocenit a zaplatit. S pozdravem    [Marcel Malypetr]    (02. 03. 2010)
 Pokud mohu říci za sebe, jsem rád, že knihy vyjdou dvě. Jsem jenom pouhý fanda staré motorizace, a nikdy bych si drahou reprezentativní věc nekoupil. Ale knížku za tři stovky od Grady už ano, a rád. A takových lidí je hodně, starší knihy z této edice už často nejsou a Grada je dotiskuje. Na trhu byla díra a nakladatel ji úspěšně naplnil. Přeji mu to.

Řeči některých lidí na téma nepřiměřeného zisku nakladatelství mi (jako člověku od fochu) přijdou směšné. Nebudu rozepisovat podrobnosti, ale největší zisk bez rizika (knihy jsou vesměs v komisi) má knihkupec, potom distribuce a pak až nakladatelství. Kterému se investované peníze vracejí velice pomalu, než si na sebe kniha vydělá, může to trvat měsíce, ba i roky. Samozřejmě se nakladatel může obejít bez prostředníků, ale není to moc dobrý nápad - lepší je oželet část zisku, nechat distribuci profesionálům a dělat to, co by měl umět nejlépe, tedy vydávat knihy.    [Piston]    (28. 02. 2010)
 No uvidíme, podle článku to vypadá, že by knížka měla být brzy (2-3měsíce? - můj odhad), tak se necháme překvapit, jak bude finální dílo vypadat. Zvláště po přečtení článku a diskuse jsem docela zvědavý.    [Honza K.]    (07. 02. 2010)
 Pane Vošalík (Honzo K.). Ono není vydat knihu a vydat knihu. Vaše knihy jsou jen shrnutím existujících a známých faktů, kdežto téma vozítek Velorex vyžaduje léta pátrání a skládání mozaiky faktů. To stojí nemalé úsilí, odříkání i osobní statečnosti a také peněz. A ty se vrátí jen prodejem drahých knih, což zase vyžaduje mnoho osobní angažovanosti a týmové spolupráce jak to ostatně pěkně popisují kluci okolo Tomáše Jaroně. No a nebo, když na to zůstatnete sám, tak musíte využít nabídky nějaké zavedené firmy.    [Jiří Bartuš]    (07. 02. 2010)
 Jiří Bartuš: Ano, vlastní knihy jsem již vydal dvě a raději jsem zvolil cestu menšího počtu, kdy jsem si to zaplatil sám a knihu jsem si udělal podle sebe.
Co se týče knihy p.Marčíka - ano, ta kniha nemá chybu. A pokud je kniha p.Fajmana právě tak kvalitní (což se ukáže a jsem na to zvědavý), tak by ji určitě prodal také. No uvidíme, v jakém nakladatelství vyjde a jak bude vypadat a na kolik bude ovlivněna vydavatelem...    [Honza K.]    (07. 02. 2010)
 Ano, souhlasím, nehovořil bych o dobrodružství, ale o pěkné pakárně, spoustu starostí, snažení, objezdit akce s prodejem knihy...Tím vším si pan Marčík prošel, ale za jakou cenu? Že je tu kniha, která nemá konkurenci, že si jí udělal jen tak, jak on sám chtěl a podle svých představ a nikdo mu do toho z nějakého nakladatelství nemluvil.Proto je tak skvělá..... za to mu velké díky.    [Luděk Brož]    (06. 02. 2010)
 Hlavě pro Honzu K.. Vydal jsi někdy knihu? Asi ne, že? Pokud ji nevydáš v zavedené edici zavedeného nakladatelství, které má smlouvy s prodejci, tak je to jedno veliké dobrodružství. Můžeš se zeptat třeba pana Marčíka, že to nění žádný med a k tomu jedno obrovské riziko. Původní koncept byl proto založen hodně na solidaritě všech velorexářů a tím, že vyšší cenou se zaplatí kvalita knihy. Velké nakladatelství logicky bude chtít oslovit širokou veřejnost.
Uvidíme, jak se s nástrahami trhu vypořádají kluci s druhou knihou. Povídá se, že ji má vydat Jan Čejchan.    [Jiří Bartuš]    (06. 02. 2010)
 Šušká nešušká přece by sis tu nevymýšlel já ti věřím!!! Fajmanovi jde hlavně o peníze a ne o obsah! Myslím že každý rozumný velorexář si jeho knihu nekoupí. Díky Luďku    [Jirka]    (06. 02. 2010)
 Já to ale nevím, nechme se překvapit, já jen že se toto šušká Už brzy uvidíme, s čím Grada vyběhne.
No, jinak autor se jistě nezamýšlel, jako zaměstnanec Grady to asi vůbec neřeší a drží se linie nakladatelství, aby se kniha dobře prodávala o čem bohužel poslední dobou rozhoduje hlavně cena a ne obsah.    [Luděk Brož]    (06. 02. 2010)
 Aspoň vidíš jakej je Fajman blbec. Luděk to píše jasně - kdoví jak to s jeho knihou je. Nevěřím že nějakou vydá věřím Luďkovi napsal tady věci co ani Fajman ještě nestihl zveřejnit. Hlavně aby vůbec lidem vrátil to, co jim dluží!!!    [Jirka]    (06. 02. 2010)
 Docela by mne zajímalo, jestli se autor trochu zamýšlel nad finanční stránkou věci, ale evidentně ano, když tu krásně rozepsal náklady. Uvědomil si, kolik vlastně na tom Grada (nebo kdokoli jiný) vydělá? Tato nakladatelství mají kolem 50% a výše z koncové ceny jen za pouhou distribuci, to si pěkně mastí kapsu. Nebylo by lepší sáhnout trochu do kapsy s počáteční investicí, nechat knížky natisknout a prodávat sám? Zároveň by tak sám vydělal nějaké peníze, které by mohl dále použít. Předpokládám, že náklad se bude pohybovat kolem 2000ks, můžete si sami spočítat, jak pěkně si na tom vydavatelství a jednotlivé řetězce vydělají.    [Honza K.]    (06. 02. 2010)
 Ahoj Honzo,
je otázkou, jakou knihu myslíš. Ale pokud tu, o které je řeč na těchto stránkách, tak se šušká, že ta by měla vyjít v Gradě, jako publikace v edici k tomu určené, tedy formát B5 cca 150stran, prodejní cena v knihkupectví cca do 300 Kč.Stejně jako Škoda Spartak, W.Brouk....ale kdo ví? Jelikož to Grada zatím do konce února ještě stále nemá v sekci připravujeme, řekl bych, že zatím se nečeká jen na tiskárnu, ale hlavně na to, až vydavatel a autor, sestaví a udělá knihu z obdržených materiálů. No, kde že "právu veta" bílé sněhy jsou? :-)    [Luděk Brož]    (06. 02. 2010)
 V jakém nakladatelství kniha vyjde a v jakém počtu?    [Honza K.]    (06. 02. 2010)
 Ahoj Jirko. Tvým principům tedy nerozům a zrovna nevím, jaké tedy nmáš namysli, ale dovol mi jednu poznámku. Nemohu s tebou souhlasit.Že jsme krčili rameny?????
Máš pocit, že jsme v Boskovicích Ivošovi neodpověděli dostatečně jasně" NE s knihou Ti nepomůžeme", "Ne, kolektiv neexistuej" na nic jiného se nás neptal! A stejně tak bez krčení ramen jsem na jeho adresu dost nevybíravě poslal přes celou hospodu několik velmi nehezkých slov, které si myslím v tu chvíli naprosto zasloužil. Za to se panu Fajmanovi ale dokážu a tímto opravdu omlouvám, protože sprostý nebývám, ale vzhledem k vyhrocené atmosféře, podpořené několika pivi a vodkou, mi to nějak ulétlo.
To vše aro rozhodně nepovažuju za krčení rameny. Takže si zastávej svoje principy velkých pánů.    [Luděk Brož]    (20. 12. 2009)
 Poněkud mimo mísu jsem. To nepopírám. Zastávám totiž trochu jiné principy než ty a spol. Rozhodně bych nikdy netvrdil nic o patentu na knihu a podobných blbostech.
Vy jste nemuseli prosit ani žádat či co. Stačilo jen přijít a jasně říci jak se věci mají. Místo toho jste krčili rameny jako malí kluci.    [Jiří Bartuš]    (19. 12. 2009)
 patent nato nema,autorske pravo taky ne,tak proc nemuzou ostani vydavat?? auta vyrabi jen jeden? telefony,tv.... koupim obe knihy a pak budu treba chvalit obe,nevim.....cas ukaze kdo je frajer    [david]    (19. 12. 2009)
 neznam jednu ani druhou stranu mince ale -jaron- ma pravdu ted jistou!!!!!    [david]    (19. 12. 2009)
 Možná by jsme na to potřebovali dokonce podepsaný souhlas od toho otce myšlenky :-)    [Luděk Brož]    (19. 12. 2009)
Přidat odpověď    (19)
 Chtěl bych přes to všechno co se tu píše Ivovi poděkovat, že sehnal to video krátkostřechého velorexu a že mi ho jako předplatiteli dá. Knížku i kdyby udělal mizernou, tak za 150 korun i s takovým DVD ji nikde nekoupím. Za zbytek peněz si můžu koupit tu druhou knihu, takže já osobně jsem mu vděčný, že mi u sebe nechal peníze, za které si budu moct koupit všechno. Nadávejte si tu na něj jak chcete.    [Martin]    (06. 02. 2010)
 Reakce na můj příspěvek mne příjemně překvapila.Samozřejmě,že si Velorexe koupím,protože je to srdcová záležitost a proč jsem tak neučinil už v minulých letech je jen proto,že jsem si nejdříve potřeboval vyřešit jiné věci.Anonymní diskuse jsou do jisté míry nebezpečné,nicméně skutečně se jmenuji Rosťa a nejsem nikdo fiktivní ani ukřivděný,nikdo z Vašeho společenství jak jsem psal již minule. Můj předchozí příspěvek a možná i tento je o ničem ale byla to jen reakce na to jak diskuse tady na mne působila a myslím,že příspěvek měl pozitivní efekt v podobě Petra,Honzy, Luďka a jen tito tři pánové stačili k tomu abych na některý sraz přijel a vystoupil tak z anonymity a možná navázal nová přátelství která spojují Velorexáře.    [Rosťa]    (26. 02. 2010)
 Já si naopak myslím, že kniha by mohla pomoci změnit pohled veteránistů na vozíka Velorex a tím o ně zvýšit zájem. Dosud jsou Velorexy většinou veteránistů přehlíženy a právě tato kniha, která bude nabídnuta široké veřejnosti by mohla vše změnit. Vždyť dosud nikde v tištěném médiu nebyla problematika vozítek Velorex seriózně představena. Samozřejmě mimo mnoha srandočlánků, které na odbornou veřejnost působily spíše kontraproduktivně.    [Jiří Bartuš]    (26. 02. 2010)
 Já osobně si myslím,že po vydání knihy nemůže zvrůst zájem o velorex o víc jak 0,5%,to by ta kniha musela být takový trhák,což však 100% nebude. Když vemu v potaz Přehled motocyklů jawa od J.Vošahlíka,kde mi značně schází barevné fotky mimo tzv.obálky. Tiskové nedostatky ve formě občas zapomenutého písme nebo čísel můžeme klidně dát na hrb tiskařské firmě. Knížka mě osobně tak trochu zklamala. Po vydání knihy o velorexech rozhodně nebudu nejen já,ale spousta ostatních sedět celý dny a noci u internetu a schánět,kde si za našetřené peníze koupit nejlépe za cenu šrotu velouše i papírami. Proto doufám,že vaše kniha bude aspoň pro majitele velorexů dobrou knihou na zaslouženém místě v knihovničce. Hadrákům zdar.    [Honza z D.]    (26. 02. 2010)
 Já věřím, že po vyjítí této knihy zájem o Velorexy ještě stoupne. Takže Rosťo neváhej. K tomu tak bohatá nabídka, jaká je dnes, již také zřejmě nebude.    [Jiří Bartuš]    (24. 02. 2010)
 Rosťo, pokud tě od pořízení Velorexu odrazuje taková věc jako je tato diskuze, tak si ho opravdu nekupuj, protože ti bude k ničemu. Pokud si chci koupit něco takového a kvůli nějaké diskuzi na internetu si to chci rozmyslet, tak to je nulový vztah k věci. Přece můžeš kdykoliv zajet na některý ze srazů nebo se rozjet za nějakým vlastníkem tohoto stroje a uvidíš, že realita je uplně jiná. A navíc si myslím, tak mně to alespoň připadá, že Rosťa je vymyšlená osoba někoho ukřivděného, protože jeho příspěvek je zcela o ničem.    [Ivan Kotačka]    (22. 02. 2010)
 Myslím, že zde už vše bylo řečeno, nicméně Rosťo si neodpustím jednu poznámku. Problém této diskuze je, že je anonimní. Na velorexech běží diskuze taky a i když je taky někdy tvrdá, přesto je na úrovni, protože přispívaj přihlášení uživatelé.
Blesk    [blesk]    (19. 02. 2010)
 ahoj Rosťo plně souhlasím s předchozíma příspěvkama. Jezdím jen an některé srazy, ale pokud posuzuju ty kterých jsem se zúčastnil v posledních 7 letech, tak zrovna Luděk a jeho okolí připravilo v posledních několika letech vždy nejlepší srazy v daném roce. Takže doporučuji jak nákup velorexu, tak účast na různých srazech! A zatím na žádným srazu jsem nepoznal, že by se něco dělo z toho co se píše tady dělo i v reálu na srazu.    [HonzaBK]    (19. 02. 2010)
 Ahoj Rosťo, přesně jak píše Petr nebo Honza. Zůčastňuji se téměř všech velorex akcí a musím říct, že až na pár drobných vyjímek, či nedorozumnění, která se ale najdou všude, jsou všechny tyto akce naprosto skvělé, plné přátelství a skvělé atmosféry. To se jistě opět ukáže už na začátku května při srazu v Boskovicích. I na tebe, stejně jako na všechny se budeme těšit první víkend v červenci na další takové akci.
zveme všechny velorexáky: http://www.velorexy.cz/clanek/pozvanka-na-historicky-sraz-velorexu    [Luděk Brož]    (18. 02. 2010)
 Rosťo velorex je super a až poznáš lidičky okolo pochopíš že tady to je jen závist pár jedinců a je to přesně jak říká Honza - až vyjdou knihy přestanou nesváry které jsou jen na internetu.    [Petr]    (18. 02. 2010)
 Rosťo, klidně si velorex pořiď a na sraz přijeď. Uvidíš, že realita bude diametrálně odlišná od toho, jak tato diskuse na tebe působí. Tady to bylo názorově vyhrocené z určitého důvodu, ale jak knihy vyjdou, problém bude vyřešen. Srazy jsou fajn, uvidíš.    [Honza]    (17. 02. 2010)
 Vážení přátelé,
Jsem fandou Velorexů a letos to vypadá tak,že si pořídím svého prvního, nicméně po návštěvě této diskuse mám spíš pocit,že od plánované koupě upustím a pokud bych si jej přeci jen koupil tak si nejsem úplně jist účastí na Velorex srazech. Nikoho z Vás neznám a ani jsem z nikým z Vás nebyl nikdy v kontaktu, jen chci aby jste věděli jak působite na lidi kteří nejsou z okruhu lidí kteří se ve Vašem společenství pohybují,nejsou zasvěceni do příprav knihy a je jedno kdo jaký je a není a co udělal nebo neudělal ale jak se tady někteří chováte.    [Rosťa]    (17. 02. 2010)
 Zajímavý čtení. Docela hnůj, tady jsem dnes záměrně, ovšem příště leda omylem... Souhlasím s Katy a dejte sem, prosím, fotky všici zúčastnění... to kdybych sem opět někdy zavítal ;-)
Mimo jiné jsem se dočetl o ZVĚRSTVECH Grady spáchaných na Pionýrech. Proto se těším na další literaturu o Trojkolkách. Jednou jsem ve Štatlu na Svoboďáku spolu s Lopraisovou Tatrou viděl vystavené i Véčko provedené v nefalšované jeansovině a blatníky v chromu. Na blatníku měl štítek o rychlostním rekordu dosaženém na okruhu při zpětném chodu. Bude i tento stroj předmětem Vaší (Vašich ;-) publikace??? Díky, Hobo    [Hobo]    (12. 02. 2010)
 A pro odlehčení - mě by nakonec zajímalo kdo je kdo v téhle diskuzi :-).    [katka]    (11. 02. 2010)
 Já souhlasím s Jirkou. Tady v diskusi dole přišel pan Šustr s obviněním, že pan Fajman si přivlastnil 30000Kč od pana Matějky. K tomu nevyúčtoval cesťáky bývalým členům týmu a ještě po nich chtěl peníze za topení a svícení. A teď to chcete v klidu přejít?    [Aleš]    (10. 02. 2010)
 Jedinej kdo tady uráží si ty Jirko. Nechápu tě. Já do věci nevidím, tak nemohu nikoho soudit, a proto ani nikomu nenadávám, když nemám jednoznačně potvrzené informace (důkazy). Měl by ses nad sebou zamyslet. Jinak souhlasím naprosto s HonzouBK...nemá cenu si dělat nepřátele, místo toho se radovat z budoucích 2 knih...    [Tonda]    (10. 02. 2010)
 Myslíš že já jsem zloděj??? Luděk to napsal pěkně že Fajmanovi zaslouženě sprostě vynadal a já mu rozumím!!! A chápu i proč se to kvůli němu tady snaží uklidnit tak tu nikoho neurážej!!! Já s Luďkem taky souhlasím a děkuju moc že to sem napsal.    [Jirka]    (10. 02. 2010)
 ten Jirka je asi zloděj sám, použil bych slova podle sebe soudím tebe, a podle této poučky soudí Ivoše. Já plně podporuji to co napsla Luděk. Slyšel jsem verze z obou stran, v něčem se shodovali, v něčem si protiřečili a je mě v podstatě jedno kdo má a kdo nemá pravdu. Ivoše znám od mala, kluky znam od odby kdy jezdím na srazy,a opravdu nevěřím tomu že by se Ivoš nějyk obohatil. Spíše to mezi něma začalo skřípat po stránce lidské je můj názor. Buďmě rádi že vychází knihy 2, čím více toho vyjde tím lépe. protože když si kupuju ty knihy z grady (pérák, felicia, čezeta a pionýr) tak je tam kvanta chyb, a je zajímavé že nejvíce chyb jsem našel v knize o pionýrech, přitom sehnat pěkný fotky pěkných pionýrů není problém, ale vydávat 05 za 21 to je hrozný, to je jako kdybycho vydávali Romanův Oskar za 350 velouše z roku 1970. Kluci jen tak dál a´t se dílo daří - tím myslím obě knihy a všechny autory!!! A Lu´dkovi velká pochvala, že to tak pěkně sem napsal.    [HonzaBK]    (10. 02. 2010)
 Nevím, co si myslet o lidech, kteří tu nejdřív hází špínu a potom uklidňují situaci. Zrušte si u Fajmana předplatné a tyto stránky nečtěte a nepište sem do diskuze, pokud chcete opravdu klid a nejsou to od vás jen líbivá slova. Myslím si, že by sem potom psali jen skutečně lidé, kteří si knihu předplatili a chtějí vědět, co se aktuálně děje. Já osobně se připojuji k Evě a Martinovi a děkuji navíc za spoustu článků, které sem Ivo za celou tu dobu napsal.    [Aleš]    (07. 02. 2010)
 Rozumím Fajman je podrazák ale nebudeme to rozmazávat. Souhlasím s tím co tady Láďa s Luďkem o něm napsali držím jim pěsti v jejich knize a těším se na jejich sraz!    [Jirka]    (07. 02. 2010)
 Souhlasím s Luďkem    [Láďa Šustr]    (07. 02. 2010)
 Hoši, hoši, už toho nechte! Všichni můžeme být opravdu nakonec rádi, že vyjdou knihy dvě. Každá bude určitě jiná a jistě i v jiném rozsahu, protože nasbírat materiál za jeden rok se určitě nedá srovnat se sbíráním materiálů 20let, jak píše Jirka B. Každý udělal obrovský kus práce a výsledky už nějaké konečně budou a to je to hlavní. Myslím, že všichni nakonec budou mít velkou radost a bude se doma těšit a radovat s knihou, ať už jakou koliv. Tak už tady nikdo nic nepište, zapomeňte na to a ještě nějakou tu chvilku si všichní počkejte. Kluci, jsme všichni jen lidi ne? Tak zapomeňte na krytiku, na chyby, které kdy kdo udělal a těšme se z toho, co všichní pro naší zábavu děláme. Těším se na vás na všechny na historickém srazu 2.7.2010 - viz kalendář akcí a brzy i kompletní pozvánka. Velorxům vše nej.    [Luděk Brož]    (07. 02. 2010)
 Proč píšeš jedna paní povídala? Přečti si články Ládi Šustra a Luďka Brože a bude Ti jasno!!!    [Jirka]    (07. 02. 2010)
 Pane bože. Co jsme to za národ. Tady se někdo chystá vydat publikaci na zcela nové téma jako výsledek svého dvacetiletého pátrání a lidé jako Jirka mu závidí snad i nos mezi očima a rozdmýchává vášně na základě neověřených informací typu jedna paní povídala. Já se za lidi jako Jirka stydím, protože dělají ostudu všem. Věřte, že toto by se nikde jinde na světě nestalo. Tam by člověk čekal dotazy typ "nechceš s něčím pomoci?" či "nebude v knize to či ono?" Ale u nás...
Ještě nedávno knihy o veteránech nevycházely vůbec. Dnes, když se situace konečně mění k lepšímu, budeme autory podezřívat z nenažranosti a snaze pozbohatnutí? Fuj, já se tedy spět vracet nechci.    [Jiří Bartuš]    (07. 02. 2010)
 Myslím že než začnete chválit měli byste si přečíst co tu napsal Láďa a Luděk. Pokud vám ani potom nebude jasné že Fajman si pro sebe z peněz ukradl 30000 korun a že chtěl peníze i po těch co mu pomáhali pak asi neumíte číst. Já chci zase poděkovat Luďkovi že mu sprostě vynadal protože si to zasloužil.    [Jirka]    (07. 02. 2010)
 Přidávám se k Martinovi    [Eva]    (07. 02. 2010)
Přidat odpověď    (25)
 Video krátkostřechého velorexu je již k vidění na internetu, odkaz je na stránkách www.velorexy.cz    [Mila]    (17. 02. 2010)
 Chtěl jsem tuto informaci vložit jako odpověd na Martinův dotaz ale nejde to, tak proto nové téma.    [Mila]    (17. 02. 2010)
Přidat odpověď    (1)
 K aktualizaci z 28.11.2009: Je skvělé, že kniha příští rok vyjde. A bude ještě lepší, když vyjdou knihy dvě, rád si je koupím obě.    [Honza]    (29. 11. 2009)
 Nevím, proč zrovna mezi velorexáři je tolik nevraživosti, závisti a pomluv. Přitom ta vozítka vypadají tak nevinně. Jedině snad, že by jejich majitelé trpěli nějakým syndromem.
Dobře to tu napsal Luděk. Většina, Luďku jak se zdá ne všichni, ale většina, jistě pomáhala s knihou nezištně a nikoho v zápalu pro věc nenapadlo řešit otázky financí. Já za sebe mohu prohlásit, že jízdy do Blanska byly pro mě více než jen pouhým pomáháním na knize a rozhodně bych si nedovolil započítat si komukoli mé náklady k tomu vydané. Na elektriku a topení jsem Ivošovi vždy dal protože bych nechtěl někomu, tedy skatům, zůstat něco dlužen. A rozhodně bych nechtěl, aby se tyto mé náklady objevily v něakém zůčtování. Ivoši, ber je ode mne jako sponzorský dar. Já moc dobře vím, co to vše stojí. Nejen peněz, to mi věřte.
A na báchorky o ukradených penězích panu Matějkovi nevěřte. On je moc slušný člověk na to, aby jej někdo chtěl okrádat. Nezištná podpora se cení vysoce a rozhodně si nezaslouží, aby se stala součástí jakési pomlouvačné kampaně.    [Jiří Bartuš]    (06. 02. 2010)
 Vy ste ještě Fajmanovi za to že jste mu pomáhali platili??? Láďo to je bomba to jsem nevěděl to je fakt hajz!!! Prachy od Matějky si ukradne , od pomocníků si nechá platit , ten se pěkně ukázal!!! Nevěřte Fajmanovi!!!    [Jirka]    (06. 02. 2010)
 Já jsem si nikdy knihu nepředplatil, takže celkové vyúčtování a jeho princip nechám bez komentáře. Protože jsem při přípravě knihy pomáhal, mohu se vyjádřit k nákladům. Není mi jasné, kde je v nákladech zahrnut například projetý benzín. 4.000,-Kč se mi zdá dost málo. Jen Roman Olexa projel za 10.000,-Kč a ostatní určitě do 4.000,-Kč každý. Také nevím, v jaké kolonce jsou zahrnuty platby, které po nás Ivo Fajman požadoval v Blansku pokaždé, když jsme přijeli pomáhat. Ano čtete dobře, my jsme mu přijeli pomoci a museli jsme platit.    [Láďa Šustr]    (05. 02. 2010)
 Ahoj Pavle, nechtěl bych mluvit za ostatní, ale řekl bych, že se mnou budou souhlasit. V době, kdy jsme s knihou pomáhali nás vůbec její financování nezajímalo a nikdy nám ani zděleno nebylo, kolik sponzorů je, kolik kdo dal.....bylo nám to hlavně opravdu jedno, bylo vše daleko a šlo nám o to hlavně udělat, rozsáhlou, velkou a pěknou knihu, plnou podložených faktů a né domněnek....A proč by nás to mělo trápit? vydání knihy stačí řešit až na konci? Konec konců nějakému vydavatelství se to dá dát k tisku téměř vždy. Nakonec to tak v tomto případě stejně dopadlo.    [Luděk Brož]    (05. 02. 2010)
 Kosťo, kdo jsi, že máš takové dobré informace? Jedině, že bys byl někdo z kluků, kteří s tou knihou pomáhali. Zde připadají v úvahu Ivoš Fajman, Milan Kubeček, Jirka Soukup, Jirka Šára, Láďa Šustr, Jirka Bartuš, Ivan Věžník, Roman Olexa, Tomáš Jaroň, Luděk Brož, Jindra Kynzl, Jirka Budějovský, Robert Němec, Blesk a Petr Kment. Nebo jsem na někoho zapomněl?    [Pavel]    (05. 02. 2010)
 No pan Fajman nezklamal, jen v těch příjmech jaksi není všechno že ? Co těch třicettisíc od pana Matějky ?    [kosťa]    (05. 02. 2010)
 Ivoši, já ti držím palce a na knihu se už moc těším!!!! Předplatitelka Hanka    [Hanka]    (04. 02. 2010)
 Ach jo to je doba blaznů    [Pavel]    (22. 01. 2010)
 Ano knihy budou dvě, stejně tak, jako jsou v Blansku dvě skautská střediska. Proč asi.....zeptejte se Honzy Pořízka    [Kosťa]    (19. 01. 2010)
 Já si přesto myslím, že aby v jednom roce vyšly dvě knihy o Velorexu, je docela luxus ... nemyslím si, že je to normální věc. Ale je to možná jen můj názor. Respektuji Tvůj.    [Eiffel]    (04. 12. 2009)
 Abych byl přesnější - pokud se budou chystat knihy dvě, vytváří se tím konkurenční prostředí, což může kvalitě knih(y) jedině prospět. A mít na výběr - to není, Ivoši, luxus - to je normální věc.    [Honza]    (02. 12. 2009)
 Jsem rád, že má konečně někdo radost, že vyjdou knihy dvě. Samozřejmě když se Ti jedna líbit nebude, kupovat si ji nemusíš - ale mít na výběr, to je luxus. Předplatitelé mají sice výhodu určitého bonusu, ale to určitě není důvod si ji předplácet.    [Eiffel]    (02. 12. 2009)
Přidat odpověď    (12)
 Přečetl jsem si všechno tady i na velorexy.cz a řekl bych k tomu jedno: Když devět lidí na něčem dělá, osm z nich se je schopno normálně domluvit a jeden s tím má evidentně problém, tak je blb ten jeden nebo těch osm ostatních??? Ivo Fajman mi připomíná brouka Pytlíka, všechno mu je jasný, na vše odpoví... Proč teda za těch necelých pět let už tu knihu nevydal namísto nekonečného vysvětlování a ublíženeckých postojů?    [Jarda]    (03. 12. 2009)
 Ačkoli nejsem žádný velký nadšenec do Velorexů (mám k ním pozitivní vztah, ale mé osobní zkušenosti jsou takřka nulové), tak jsem četl celou tuto diskusi. Některé souvislosti mi unikají, jiné věci zase chápu, neboť se na poli veteránů více či méně pohybuji a alespoň trochu (snad) chápu tu atmosféru, která obecně panuje. A prozatím mi tato diskuse přišla jako vyjadřování různých názorů, ptaní se otázek apod., ale vcelku ještě na úrovni dalo by se snad i říci. Udělal jsem si alespoň trochu obrázek o tom, co se vlastně stalo. Ale to co tu napsal Kosťa nemá na takovémto webu co dělat. To sem prostě nepatří. Takovéto věci si řešte jinde, ale ne na Motomagazínu. Motomagazín mi přijde jako velice kvalitní web, na který takového věci nepatří!    [Honza Kývačkář]    (30. 12. 2009)
 Musím souhlasit s Jirkou, toto si opravdu nezaslouží ani Ivo Fajman a už vůbec ne tyto stránky.Kosťo, nevím, kdo jsi a co jsi zač, ale toto sem opravdu nepatří a pokud ti někdo někdy ublížil, tak si to prosím vyřizuj nějakou jinou cestou a ne prostřednicvím této diskuse.    [Luděk Brož]    (30. 12. 2009)
 Ty svině. Propírat tady takové sviňárny! Toto si nezaslouží ani Ivo Fajman ani MotoMagazín. Hajzle.
Uff. Nemohl jsem si pomoci.    [Jiří Bartuš]    (30. 12. 2009)
 O Policii jsem se zde rovněž nedočetl ani slovo, ale Ivo Fajman rád s Policií spolupracuje. Když ještě jako výpravčí ČD způsobil škodu na nádraží v Brně Maloměřicích, na svou obhajobu se dožadoval kontaktu na vyšetřovatele, aby udal své spolupracovníky. Ing. Najmon, vrchní přednosta stanice by vám mohl vyprávět.....    [Kosťa]    (30. 12. 2009)
 Vážený pane Rybárik, jenom na upřesnění pro čtenáře, aby se tu opět veřejnost neklamala, jak to nyní bývá zvykem. Nejste majitelem Motorexu, ale Jawamobilu, protože první vyrobený kus opravdu nemáte!Přesto nás ale mrzí, že jste se s námi nebyl ochoten setkat, ani nám podat jaké koliv informace. Též si v tuto chvíli můžeme myslet, že nám někdo házel klacky pod nohy, ale my si nestěžujem a naštěstí nám jednostranné informace pro tvorbu knihy opravdu nestáčí a na důležitá fakta je potřeba mít zdrojů prostě více než dva.
Vám i všem ostatním děkuji za dosavadní úsilí a čas, který věnujete svým koníčkům a zálibám.
Pour Féliciter 2010    [Luděk Brož]    (30. 12. 2009)
 Děkuji Ivošovi (Eiffel) za jeho dosavadní úsilí a čas, který ze svého vlastního volna vynaložil, aby zmapoval mj. historii Velorexů a čtyřkolových vozítek. Přeju Ti, Ivoši, v Novém i novém roce 2010 všechno nejlepší a nenech se odradit od kecalů.
Majitel "couvátka Motorex (Jawa), rovněž historií spřízněného s výrobou Velorexů.
Víťa    [vita rybarik]    (29. 12. 2009)
 Děkuji Ivošovi (Eiffel) za jeho dosavadní úsilí a čas, který ze svého vlastního volna vynaložil, aby zmapoval mj. historii Velorexů a čtyřkolových vozítek. Přeju Ti, Ivoši, v Novém i novém roce 2010 všechno nejlepší a nenech se odradit od kecalů.
Majitel "couvátka Motorex (Jawa), rovněž historií spřízněného s výrobou Velorexů.
Víťa    [vit]    (29. 12. 2009)
 bez účasti policie? No nevím, asi mi něco uniklo a nebo špatně čtu, já tu žádnou zmínku, že někdo chce něco řešit policií nevidím. A nebo možná něco takového proběhlo na osobní úrovni.
A další věc... nevím proč spojovat hádky ohledně knihy a členství v klubu. Pokud někdo nesouhlasil, jak probíhá práce na knize, tak to přeci neznamená, že automaticky musí rušit svoje členství v klubu, ne? Podle mě se v tomhle případě motají hrušky s jablkama. :-)
A musím říct, že nezasvěcení do tajů práce na knize v tom musí mít asi dobrý chaos :-).    [katka]    (22. 12. 2009)
 Dávám na Štíťova slova, "vypínám internet" a počkám, co přinese čas    [Eiffel]    (22. 12. 2009)
 Nikdy jsem nikoho neokradl, ale v zájmu velorexářů jsem nedělal vše tak jak vyžaduje finanční úřad. Dobrý právník, jakým Láďa Šustr určitě je, mi to ale dokáže teď pěkně spočítat. Jsem ochoten uspořádat setkání s velorexáři, kde si to můžeme vyříkat bez policie. Ale myslím si, že Láďovi už jde jen o to, mi za můj amatérismus v papírech zničit život. A nebo ne. Co je správně, ukáže čas. Opakuji - jsem ochoten uspořádat setkání, kde si to můžeme vyříkat na naší úrovni. Je-li zájem o vysvětlení. Pokud jsou jiné zájmy, to už teď neovlivním.    [Eiffel]    (21. 12. 2009)
 Uplynula čtvrtá adventní neděle. Máme před sebou vánoční svátky a ty jsou jak známo
svátky klidu a míru. Přeji proto všem, aby vánoce prožili ve zdraví v kruhu svých
blízkých. Nepovažuji za šťastné, přispívat na těchto stránkách do diskuzí, které nevedou
k ničemu pozitivnímu. Lépe je věnovat se tomu, co nám může přinést uspokojení jak v
oblasti pracovní, tak i v oblasti toho, co nás naplňuje v našem volnu.

Pokud někdo snad čekal, že se zde budu vyjadřovat ke konkrétnímu jednání Ivo Fajmana
toho asi zklamu. Těch jednotlivých kauz, které nás vedly k rozhodnutí s „Ivo Fajmanem již
ne“ je na dvě desítky. Ke každé je dostatek důkazního materiálu. Ale to přeci není do
internetové diskuze.

Ivo Fajman je dospělý svéprávný muž. Sám musí nést odpovědnost za své jednání. Těžko může
volat po tom, aby mu jiní poradili, co má dělat. Než se do současné situace dostal,
žádných rad mu také nebylo třeba. Nemůže chtít, aby mu jiní říkali, kde udělal chyby s
tím, že se za ně omluví. Musí sám dozrát. Sám musí přijít na to, co udělal špatně. Jen
tak může dosáhnout toho, že se ze svých vlastních chyb poučí. Z chyb, které se hluboce
dotkly těch, kteří měli vůli mu pomoci chyby překonat.

A pokud jde o Fan club a Velorex kurýr ? To je to tak těžké pochopit ? Vždyť to není o
jednom člověku, je to především o tom, co máme rádi nadevše ostatní - naše Velorexy !!!
Tak si užijte pěkné vánoce.    [Ladislav Šustr]    (21. 12. 2009)
 Štíťo, díky že jsi napsal přímo, koho názor je Ti bližší. Ale opět vytahuješ něco ve smyslu že "já si myslím, že jsem velorexí tatínek". Proč toto píšeš? Jak už tu mám jinak napsat, že se NECÍTÍM JAKO ŽÁDNÝ VELOREXÍ BOSS nebo tak něco - stačí? Co vy si o mě myslíte je jedna věc, ale skutečnost je taková. Nikomu nic nevnucuju, já jen tím článkem na motomagazinu chtěl předplatitelům knihy napsat svůj pohled na věc. Že v tom někdo něco cítí, je přece druhá věc, ne? Diskuze odkryla různé věci, něco se snad vyříkalo, něco asi ne, ale myslím si, že jsme všichni mluvili o tomtéž, ale každý z jiného úhlu. Já odešel z kolektivu, kolektiv se transformoval v nový a pracuje na publikaci o Velorexu. Já to nevěděl a tak chtěl jen dle aktuálních možností dokončit knihu o Velorexu dle svých možností. Takhle nějak měl znít článek. Vidíš, asi máš pravdu, že když se na to podívám z tohoto úhlu, asi to fakt vypadá jako plakání. Ale nebylo. I když mi to nevěříte. S tím se ale nedá nic dělat. Je mi na Tobě sympatické, že se hned ze začátku přiznáš k sympatiím k Týmu - to je fér.    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Tak koukám, když už utichla tato diskuse na velorexech.cz, tak se přesunula sem. Mám na to samozřejmě už dlouho svůj názor a nebudu skrývát, že kluci z Týmu (jak se jim zde říká) jsou mi jaksi blíž. Ivo Fajmana v podstatě osobně neznám (viděl jsem se s ním cca 5 minut v Boskovicích) a mohlo by se říci, že se tedy k tomuto nemohu vyjádřit, ale od přečtení článku Ivoše na tomto vebu musím říci, že se tady Ivoš velice otevřel a velmi hodně o sobě řekl, ačkoliv to asi nechtěl. Z článku je jasné že Ivoš si o sobě myslí, že je takovej velorexí tatínek a teď se stalo, že se mu jeho názor hroutí a on se chová jako když malýmu klukovi ukradli hračku. Navíc je to on kdo tuto, v této chvíli již neplodnou diskusi neustále prohlubuje svými dalšími reakcemi na každý příspěvek s komentářem že mu někdo něco podsouvá. Všechno to totiž o sobě říká sám. Ještě jednu poznámku musím přidat. Právo veta může být uplatńováno v pracovním kolektivu někde ve fabrice, ale v dobrovolném společenství lidí, kteří chtějí něco ve svém volném čase dokázat nemůže v žádném případě fungovat a docela se divím, že to kluci tak dlouho vydrželi. Ve většině případů takto jednají lidé s nějakým komlexem. Pokud bych mohl Ivošovi něco doporučit, měl by vypnout internet, počkat až opadnou vášně a kluci vydají knihu a po čase se těšit tomu, že mezi velorexáři je opravdu dobře a věř Ivoši, že ti tvé zásluhy nikdo nevezme.    [Šťíťa]    (20. 12. 2009)
 Odpovězte mi aspoň na jednu základní otázku, kterou jsem zde již položil: proč, když víte jak jsem špatný (a jak drahý je cukr v Blansku atd.), proč jste pořád ve Fan clubu Velorex? Proč když to víte, okamžitě nevystoupíte? Navádět druhé jak jsem špatný a přitom si nechat ode mne posílat materiály, to považujete za čestné? Toto je fakt, který nemůžete popřít.    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Proč mi pořád podsouváte, že se stavím do jakési role mesiáše, bez kterého to nejde? Koho z vás taková lež napadla? Kde jsem to kdy napsal nebo řekl? Snad všichni z vás umíte zrenovovat Velorex líp než já, dokázali jste Velorex proslavit až za polárním kruhem, uděláte lepší knížku než já a beze mě bude klidně jiný klub nebo cokoli jiného. Rád vám tu odpovím na jasnou otázku bez zbytečných kudrdlinek okolo, které píšete jen aby jste mě shodili. Jde někomu z vás vůbec o to, aby se to mezi námi vyjasnilo, nebo jste už rozhodnuti mě prostě zničit? Z jakého důvodu?    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Jste se kluci pěkně rozepsali :-). Není už asi co dodat. Jenom bych se opakoval. Nikdo nechce házet špínu na jiného. Něco se stalo, jsou tu prostě dva názorové proudy-Fajman&Bartuš verzus Tým knihy, každý obhajuje svoje kroky a čtenáři si mohou udělat názor. Velorex a jeho Fanklub je dobrá věc a podle mě by tento Fanklub neměl znamenat něco jako "Bezvýhradní vyznavači Ivo Fajmana". Jestli jsem to dobře pochopil,tak pakliže nesouhlasím s náčelníkem, musím vystoupit. Nejde přece o Ivoše, ale o přízeň k vozítku Velorex. Ivoš jakožto příznivec Velorexu měl chuť do časopisu, tak jej začal v roce 1994 vydávat. To je fajn, to je v pořádku. To že v době internetu je jaksi pasé číst reportáž na pokračování z roku 2002, je věc druhá. Nikdo nebere Ivošovi jeho zásluhy, je to jeho dobrovolná činost, ke které ho nikdo nenutí, ale mě to připadá jako když se staví do role mesiáše, bez kterého to nejde... Když už to Ivoš nakousl, aniž by se ho na to někdo tázal, zajímala by mě jiná věc. Taky jsem několik srazů pořádal a vím, co to obnáší i finančně. Vzhledem k tomu, že je mi známo, jaké částky prostřednictvím J.Š. na OÚ Ivo, pardon Fan Klub dostával, soudím, že v Blansku musí být setsakramentsky drahý cukr! Nevím jaké jiné náklady na jedndenní sraz vznikají, než např.ony reklamní cukříky s logem Fanklubu...Také přeji Štastné a Veselé.    [Tomáš Jaroň]    (20. 12. 2009)
 Vyhýbáš se faktům (já nic o zrušení členství neříkal, ale to není důležité) - v létě všem přišla příloha VelorexKurýru, tzn. že jsem nikomu dokud máte u mne peníze logicky členství nezrušil. Teď všem, kdo mají zaplaceno na letošní rok členství, ještě přijde VelorexKurýr č.37 včetně Velorex sranda kalendáře (jen pro členy). To jsou fakta. Každému jsem vždy nabízel přesný výpis z jeho účtu a mohu každému členu doložit přesně kam šla každá jeho koruna - to je fakt. Nikdo není dokonalý a i já udělal chybu. To je špatné. Ale neznamená to, že bych někoho okradl! Vše jsem řádně doložil doklady, co jsem za ty peníze nakoupil - a nebylo to nic pro moji osobní potřebu! Chápu, že se vám VelorexKurýr nelíbí a neuznává Fan club Velorex protože to není žádný klub, ale jen Ivo Fajman - ale proč teda nevystoupíte? Proč Fajmana a klub napadáte, ale přitom jste členové? Stačí napsat e-mail ve smyslu "pokud mám na svém kontě peníze, vrať mi je na účet číslo ..." a ve Fan clubu Velorex končíte. Tak to jsme si snad vyjasnili. Ještě jednu věc - pokud bych musel skončit, skončil bych okamžitě. Já ale končím až za rok - to je rozdíl - a ne kvůli tomu, že na mě házíte špínu. Mám své osobní důvody. Tolik na vysvětlenou, upřímně přeju všem klidné a pohodové vánoce a věřím, že si třeba všichni dokážeme někde sednout a vyříkat si to - o co skutečně každému z nás jde a co chceme po těch druhých. Šťastné a veselé!!!!    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 odpovím proč: Protože je to již spoustu let.Byl jsem mladý, neznalý věci a věřil jsem. Pak jsem ale poznal, pochopil, dověděl se.... a časopis jsem dostávat chtěl, protože je jediný, který existuje a tím jsem automatický dál zůstal členem. Mimochodem, myslel jsem, že už nejsem, když si nám v Boskovicích vsteky vrátil předplatné na knihu, aniž by jsme si o něj řekli a mluvil si o tom, že nám zrušíš členství.
Už tu ale nebudem čtenáře dobrých web-stránek zatěžovat blbostma.
Všem přeji hezký sváteční čas, mnoho zábavy s veterány a všem pevné zdraví nejen v roce 2010.    [Luděk Brož]    (20. 12. 2009)
 Jo, a docela mě štve pořád to vaše "chová se ublíženě" a "je ublíženej". To prostě není pravda. Já prostě napsal situaci o knize z mého pohledu, to že dělám pro lidi 16 let VelorexKurýr nemůže nikdo popřít, že dělám srazy, průkazky, příručky je taky skutečnost - to je prostě fakt. Že nestíhám, je taky fakt. Proto, že příručky prodávám za nejnižší možnou cenu, je prostě taky fakt. Že si je může každý naskenovat a dát kdykoli na net, je taky fakt. Nestěžuju si, prostě kontatuju. Prostě vás prosím o jedno - uznáváte-li, že jsem pro vozítko Velorex něco v životě udělal (nemyslím knihu!!!), přijměte mou omluvu. Neuznáváte-li, že jsem pro vozítko Velorex něco kdy udělal, pokračujte v urážkách mé osoby a žádné řešení jak urovnat situaci nehledejte. Díky.    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Hmmmmm ... tak proč ve Fan clubu Velorex velká většina Týmu roky byla a dodnes jste? Proč si nenecháte vrátit peníze a neskončíte? Chtěl jsem radu, napravení chyb, ale útočit na mě je prostě jednoduší - tak jen do toho ...    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Ano, co bylo bylo, v pořádku. Proč myslíte, že jsme se rozhodli a dlouho tady vůbec nic nekomentovali, protože to nemá cenu, jenže dlouho se ty nesmysli číst nedaji a donutilo nás to zareagovat.Kdyby asi nejnovější článek zde uveřejněný vyzněl jinak, asi by opravdu zůstalo všechno spát. Ale když ze sebe někdo dělá strašně ublíženého a on dělá z někoho zloděje atd. to prostě situaci rozvíří. ak tomu fanclubu jen malé zamyšlení? 1) chceš rušit něco, co oficiálně vůbec neexistuje, takže s tím spíš musíš zkončit, dokud není pozdě.Je ale otázkou, zda běžný folorexář takovýto fanclub potřebuje. Co bylo jeho výhodou? Že jsme dostali Kurýr?Pokud někdo bude chtít udělt nějaký časopis a dát ho zájemcům, nemusí se jednat o nic z fanclubu.Máme kartičky členství? a k čemu nám jsou? Snad jen pro pocit, že jsme v nějaké komunitě, ale to jsme i bez clubu. Jediné, co tak trochu uznám jsou brožůry, které se u tebe dají objednat, ale to už snad jediný Velorex, díky tobe a Fanclubu nemá běžně ke stažení zdarma na internetu. To se ale také doufám brzy změní.Nevím tedy proč by tě měl někdo přesvědčovat, aby si s tím nekončil, proč? snad jen aby si se zase cítil důležitej?? Nikde jsem neslyšel od Kostíků, nebo Roberta Němce, aby se vytahovali, co všechno udělali pro velorexáky. Proč taky, je to jejich bysnys. Ty se o tom ale jako chudáček zmiňuješ všude zde v článcích, komentářích...jak si úžasnej, kolik toho děláš a přitom jde také docela o solidní bysnys a ještě k tomu v některejch případech o dost nelegální a protizákonný, ale to už by bylo příliš osobní. Nechci tě urážet a byl bych rád, kdyby užto celé raději utichlo.    [Luděk Brož]    (20. 12. 2009)
 Souhlasím s tím, co napsal David, co bylo bylo a nemá cenu to řešit. I když zde napíšu, že jsem udělal chyby, stejně napíšete, že o tom nejsem přesvědčen, takže jsem prostě špatný za každou cenu. Nemá to řešení. Několikrát jsem se tu omluvil, pokud mi zde napíšete mé zásadní chyby a já je uznám, omluvím se zde i za ně. Nevím, jestli to pro vás bude důkaz, že to myslím opravdu vážně, ale ve VelorexKurýru jsem oficiálně vyhlásil, že k 31.12.2010 končím jako šéf Fan clubu Velorex. Tudíž klub, který jsem 10 let budoval, pokud nenajde nikoho za mne, skončí. A potom, co si lidé už teď o mě myslí, bych řekl, že je to velmi pravděpodobné. Opakuji: budu rád, když mi poradíte jak nastalý konflikt urovnat, omlouvám se všem, kterým jsem ublížil a to rozhodnutí o ukončení vedení Fan clubu Velorex neřešme - je definitivní.    [Eiffel]    (20. 12. 2009)
 Ahoj Ivo.Je velice jednoduché napsat že s někým souhlasíš, ale je mnohem těžší být o tom přesvědšen. Stejně jednoduché je si nechávat radit od okolí a nakonec udělat vše posvém. Už naše babyčky říkaly "komu není rady tomu není pomoci". Tak takhle to vidím já. Mějte se tu fajn a v novém roce hodně štěstí, pochopení a tolerance!! Odjíždím na hory papá :-)    [Jirka Kryštof]    (20. 12. 2009)
 eiffel atd- to nema cenu myslim uz resit. bylo a hotovo. nema cenu se spinit. kazdy si vydejte co chcete a hotovo ne? zijem jednou tak proc v hadkach a spine? hlavne zdravi panove! kazdy jsme nejaky a vsem se nezavdecime.... nechal bych to tema radeji spat uz a nadale zil uzasnym konickem u veteranu. mnoho uspechu vam preji v novem roce a jak rikam hlavne zdravi!!!!!!!!!!!    [david]    (20. 12. 2009)
 Ahoj Jirko, souhlasím s Tebou - nedala. Udělal jsem spoustu chyb, prostě knihu psát neumím a o vedení kolektivu radši ani nemluvím. Pokud je i ten text co jsem napsal chaotický a neuvážený, je to důkaz o tom, že prostě psát texty opravdu neumím. Na knihu nemám a nikdy jsem neměl žádný patent. Tím mým textem jsem jen chtěl napsat nějakou zprávu ke knize tak, jak to cítím. Ale jedna věc se dá vidět z více úhlů a tak došlo ke všem těmto konfliktům. Mohu udělat něco proto, abych to napravil? Ale abych to ještě víc nepokazil ... nebo dá se nějak stručně shrnout, v čem jsem udělal hlavní chyby podle vás? Dík za pochopení.    [Eiffel]    (19. 12. 2009)
 Taková malá reakce. Kdo z nás muže tvrdit že jednání toho či onoho bylo citlivé nebo již necitlivé? Toto mužou posoudit pouze zučastněné strany a nám pocit (dle toho co se tu píše) že o tom víš Jirko dost málo, aby jsi mohl mít objektivní názor. Myslím si že situace by nebyla nijak vyhrocená, kdyby jí zde I.F. v úvodním článku takto dosti neuváženě a chaoticky nepopsal.
Podle toho co píšeš jsi byl vlastně jako jeden z mál, který byl opravdu jenom pomahač jak měl I.F. vysněno, ale upřímě, dala by se nějaká kniha jenom s takovímto kolektivem a nasazením dodělat v brzké době?!?!    [Jirka Kryštof]    (19. 12. 2009)
 Takže nejprve na obhajobu MotoMagazínu. Jen díky tomu, že si zde opravdu může bulvárně napsat kdo chce co chce, můžeme slyšet názory i ty, které se nemusí každému líbit. Bohužel, ale tak to dnes ve světě funguje. Co si kdo opravdu myslí, je ochten říci do očí málo kdo. Čemu vlastně vděčíme, že se tato diskuse konečně posunula do věcné roviny?
Na obhajobu své osoby musím podotknout, že jsem se nikdy z osobních důvodů nepasoval do role tůrce či pomocníka při tvorbě knihy. Pouze jsem chtěl získat přehled nad situací kolem jejího vzniku a případnými svými názory přispět k jejímu zkvalitnění. Toto jsem Ivošovi přednesl ihned, jak začal na projektu pracovat.
Na knihu má právo kdokoli, o tom není pohyb. Dle mého, neustále se opakujícíhu názoru, jste mohli jednat citlivěji a situace nemusela dozrát do takto zbytečně vyhrocené situce. Dokážete toto někdo uznat?    [Jiří Bartuš]    (19. 12. 2009)
 Jirko, tak aby si měl ještě lepší pocit, že se dokáže vyjádřit i někdo další ze zainteresovaných.Ty si se zase zamyslel a přišlo ti to nesolní? co je na tom nesolního? na otázku IF: pokračuje tedy kolektiv na knize? odpověď: kolektiv neexistuje. Co je na tom nesolidního? Kolektivů je na světě mnoho a kolektiv kolem IF neexistoval, když on ho svým dobrovolným odchodem rozpustil.Prostě na blbou otázku, blbá odpověď. A druhá otázka: pomůže mi ještě někdo s knihou? odpověď: ne nepomůže. Opět se tě ptám, co je na tom nesolidního? Máš ještě pořád pocit, že jsme se rozešli nečestně? Postupem času jsme zjišťovali jak nečestné bylo chování k nám ze strany IF! ale špínu my vytahovat nechcem a nebudem a že jí je docela dost.
Nikdo si snad ale nemohl myslet, že po tolika letech, kdy jsme narozdíl od tebe jezdili na schůze pravidelně, necháme všechno plavat, když nás to už stálo tolik úsilí, tolik jsme toho knize dali, naše vědomosti, poznatky, spoustu času a peněz. Ano kilometrů to nebylo málo a platit skautům za topení v klubovně se také muselo a máš pořád pocit, že jsme nechtěli knize pomoc? Chtěli a asi až moc a toho si pravděpodobně nakonec Ivo Fajman moc nevážil.A že jsme pracovali málo intezivně, proti poslednímu roku? No, to se neni čemu divit, když začal někdo z nás mít pochybnosti o znalostech a bylo mu řečeno, že Ivo ví všechno, že v archivech nic neni a on že historii rozumí, ať mu do ní dokonce nemluvím....No, tak komu není rady, tomu není pomoci.Takže i v tomto ti to chuť prostě vezme. A návrch sejít se také někdy v Praze byl také nepřijat.
Prostě tady si někdo myslel, že udělat knihu má pravo jen on a nikdo jinej a my doufám dokážeme, že tomu tak neni a že jeho 20letou práci k tomu rozhodně nepotřebujeme.
No, jediné co mi tedy přijde nesolní, je poslední dobou diskuse na tomto pro mě velmi oblíbeném webu, protože si tady bez registrace každej píše co chce a stáva se pomalu a jistě bulvárem. No jo, to je ta tvoje prohra demokracie? Víc k tomu už nechci dodávat.    [Luděk Brož]    (18. 12. 2009)
 Jirko, prosím tě nedělej ze sebe divílka udiveného. Je to trapné. Já ti to zopakuji ještě jednou a naposledy. Takže pro Jirku : Na projektu knihy Ivo Fajmana po jeho odchodu, tuším v březnu t.r.jsme nepracovali a nepracujeme. Pracujeme na něčem jiném a to nejsme povinni nikomu sdělovat protože to děláme takříkajíc - za své na svém. A naopak pokud jsi něčemu pět let věřil, tak máš nyní velké nesolidní štěstí. Budeš si moci koupit knihy dvě ! Ale ty zrovna jsi chtěl zase pouze jednu. Viď? Tak stálé zdraví.    [V.Radimský]    (18. 12. 2009)
 Tomáši, jsem rád, že jsi se dokázal, jako jediný ze zainteresovaných, do této diskuse vyjádřit. Ono se lze jen velice těžko vyjadřovat k něčemu, co lze jen složitě dedukovat z volně přístupných informací. Já plně chápu, že jste měli k výsledkům a stylu práce Ivo Famana vážné výhrady. Jen nechápu, proč jste zvolili tak nesolidní přístup. Na jedno téma lze napsat různé kniy z různého pohledu na věc. Tudíž nevidím žádný problém v tom, aby jste se s Ivem rozešli čestně. Tvrdit, že na projektu knihy nepracujete a přitom se mu naplno věnovat, je nesolidní zejména k těm všem, co pět let něčemu věřili, mezi něž se také počítám.
Škoda. Mohli jsme zde touto dobou řešit úplně jiné problémy.    [Jiří Bartuš]    (18. 12. 2009)
 Tak to já si naopak knihu od Eiffela koupím a vůbec mi nebude vadit, že z Bible o Velorexu zbylo jen torzo formátu A5 a že půjde o unifikovanou publikaci z nakladatelství Grada rozsahu do 150 stran v ceně okolo 300,-Kč    [Kosťa]    (18. 12. 2009)
 Musím říct, že Tým odvedl určitě kus dobré práce a v jeho knize bude určitě víc informací než v té, na které dělám sám. Kluci udělali za rok velkej kus práce a zaslouží si respekt. Opravdu zvažte to kupovat si knihu ode mne.    [Eiffel]    (17. 12. 2009)
 Jirko, musím říct, že některé Tvé reakce v diskusi mě docela baví :-)...Osm individualit z devíti se mezi sebou dokáže shodnout a podřídit se společnému většinovému názoru - to je ten nejzakopanější pes!!! Na setkáních v Blansku jsi spíše nebyl, než-li byl, a tak jsi možná ani neviděl ono DVD, kde má být "více než dvacet let práce Ivoše" . My jsme ho na podzim 2008 viděli a já osobně bych se na Ivošově místě s tímto "výsledkem sběru informací" vůbec neoháněl, protože když to DVD někdo uvidí, zjistí, že hloubka a rozsah na disk vypálených informací je pro tvorbu Bible velorexářů, po které tak voláš, (promiň mi ten výraz) kurevsky nedostačující. Naplno jsme si to holt uvědomili až na letos na jaře, začali jsme s tím něco dělat, ale neustále jsme naráželi na rozdílnou představu v Blansku. Nebylo už možné společně tvořit v situaci, kdy bychom si jako zasvěcený kolektiv něco schválili a jeden by to právem veta smetl ze stolu. To nebyla naše představa kolektivní práce. Obsah DVD je Ivošův, my z něj nečerpáme. Jsem zvědavý, jak tento obsah Ivoš upřesní, rozšíří, rozvede, ucelí, podchytí v historii výroby i zbylé období než které souvisí s M.Stránským (dalších 18 let po roce 1955) a vůbec převede do formy způsobilé k publikování. Už jsem toho napsal až až, děkuji za pozornost.    [Tomáš Jaroň]    (17. 12. 2009)
 S tímto je problém, když se sejde k jednou úkolu několik individualit a ty se mají podřídit jednomu šéfovi. Každý prostě není schopen a ochoten někomu se podřizovat. Od začátku platilo, že knihu píše Ivo Fajman a ostatní mu dobrovolně pomáhají. Toto si holt chlapci neuvědomili a když viděli, že kniha se ubírá směrem, který jim není po vůli, tak se potichu osamostatnili. Asi tak.    [Jiří Bartuš]    (17. 12. 2009)
 Tak například jim již nyní nepřekáží "právo veta", o kterém tu byla řeč.    [Honza]    (17. 12. 2009)
 Mě by spíš zajímalo, když byly dřív tým, proč tak nemakali společně, proč začali makat až te´d když jsou sami?? To jsem tu pořád nějak nenašel a to ani mezi řádky??
Proč svádějí vše na Ivoše? Byli jeden tým? Co pro tým udělali. Proč se stejným úsilím nepracovakli posledních 5 let a en jen poslední rok, to už mohla být dávno kniha hotová a nemsueli se hádat. Vždyť první knim¨hzu kterou bude vydávat Ivoš taky dělali ti stejní lidi - jedinej kdo v novém týmu není je Ivoš!    [??]    (17. 12. 2009)
 Ono je, jak se zdá, veliký rozdíl pomáhat někomu a makat na svém. Zvláště když vím, co má konkurence v rukách, když jsem u všeho celou dobu byl, že?
Proč by Eifel nemohl přiznat, že ti, kteří mu kdysi pomáhali jsou dobří? Vždyť jsou. To by je tenkrát jistě nežádal o pomoc. A proč to nevydal? Protože to prostě není jen tak něco vydat. Podívej se, jaké úsilí musel vydat tým mnoha lidí za rok a knihu také ještě nemají. A on v tom jaksi zůstal nakonec jen sám. K tomu zde jasně slíbil, že kniha bude, tak se prober hochu.    [Velda]    (15. 12. 2009)
 Dobrý den všem, nikoho z lidí kolem velorexů neznám, ale téma knihy mě zajímá dost. Sleduji od počátku všechno. Jedno jsem teď ale vůbec nepochopil! Co je to opravdu ten Eiffel za magora, když tady nejprve napíše takovýto ublíženecký článek, nepřímo obviňuje a napadá konkurenci a pak napíše takový příspěvek ! Tomu fakt nerozumím. Buď to je to pouze ironie a nebo Eiffel pochopil, že 5 let hovořil a sliboval nesmysl a přiznal, že jsou kluci dobří. Pak by si to ale určitě zasloužilo nějaké vysvětlení nebo snad omluvu? Rozhodně fandím těm, kteří neslibují a makaji.    [Jiřík P.]    (15. 12. 2009)
 Přidávám se k velorexáři - články na www.velorexy.cz jsou velice zajímavé a jsem rád, že kluci se do toho takto pustili a objevili pro velorexáře spoustu nový věcí. Kniha Týmu bude určitě zajímavá!!!    [Eiffel]    (14. 12. 2009)
 Sledujte, prosím, serál článků o přípravě nové knihy na www.velorexy.cz    [velorexář]    (13. 12. 2009)
 Přátelé, hlavně ten šikula co napsal tento komentář - Já tady jen nerozumím jednomu - proč když Fajman odstoupil, nedokončujete tu knihu o velorexu, na které jste dva roky pracovali, ale děláte jak píšete úplně jinou knihu? [Milouš]

TAK BUĎ OD TÉ DOBROTY A NEPOUŽIVEJ NICK MILOUŠ PROTOŽE TÍM MATEŠ LIDI. NĚDĚLÁ SE TO A KDYŽ UŽ UMÍŠ PSÁT TAK SI PROSÍM PIŠ POD JINÝM. PA,PA "    [Milouš]    (09. 12. 2009)
 Já tady jen nerozumím jednomu - proč když Fajman odstoupil, nedokončujete tu knihu o velorexu, na které jste dva roky pracovali, ale děláte jak píšete úplně jinou knihu?    [Milouš]    (08. 12. 2009)
 Věřím, že jistě tento okamžik by rozhodující pro odstoupení od projektu Ivo Fajmana. K rozhodnutí jistě přispěl i fakt, že Tomáš přesvědčil, že je natolik zdatný, že dokáže pro knihu napsat čtivý text a také, dle posledních informací i získání archivních technických dat.    [Jiří Bartuš]    (08. 12. 2009)
 Po několikátém podrobném přečtení tohoto článku musím také zareagovat. Mám pocit že se autor tohoto článku snaží nepřímo obvinit zbytek kolektivu z nabourání či zastavení ba možná i vylákání veškerých infornaci (které Ivo Fajman jak tvrdí pozbíral za 20 let), jako jistý záměr k vytvoření vlastní knihy.Musím říci že se mi to nějak nězdá. Dokáži si docela dobře představit že Ivo Fajman představil svoje doposud posbírané informace a fakta více či méně použitelné do jeho knihy koliktivu a po prostudování těchto materiálu se objevilo obrovské množství najasností a nekompletnosti k vydání jak již zde bylo uvedeno jakési Bible pro velorex. Jelikož znám docela dobře téměř celý kolektiv lidí který na knize pracoval, myslím si že právě tento okamžik by mohl být rozhodující v otázce či má smysl nadále pracovat na knize společně. Né každý si totiž dovede představit kolik času zabere udělání opravdu dobré knihy, zvláště pokud není posbírán kvalitní materiál z důvěryhodných zdrojů. A ještě se potýkat ve vlastním kolektivu s jakýmsi právem veta. Po přizvání lidí do kolektivu a zapojení jich ,do vymýšlení a realizování knihy, se není čemu divit, že se s tímto názorem těžko pracuje, možná by se to dalo chápat jako házení klacků pod nohy ale nepochopitelně ve stejném projektu!!    [Jirka Kryštof]    (07. 12. 2009)
 Zdravím, jen pro klid duší. Nick kosťa není ani Toma ani Láďě Kostíka z Boskovic.    [Kostíci]    (07. 12. 2009)
 Máš pravdu, udělám to. Už o tom poslední dobou přemýšlím, nevím jak konkrétně to udělám, ale neboj, Láďo, udělám.    [Eifel]    (06. 12. 2009)
 N a ten nick jsem se ptal proto, že na jiných stránkách o sobě nepíšeš v 1. osobě jednotného čísla, ale jako : Ivo Fajman udělal, Ivo Fajman zajistil, Je to zásluha IVo Fajmana. Víš, to svědčí o určité osobnostní poruše, to jen na úvod. Děkuji Ti za Tvou upřímnost, žes veřejně napsal že Fan klub vlastně neexistuje a že seš vedoucím vlastně něčeho pouze virtuálního. No a pokud si stěžujež, a vypočítáváš co všechno musíš dělat a jak moc máš práce a tím zdůvodňuješ, proč postupuješ nelegálně a prosíš o radu co s tím, tak mám pro Tebe radu k nezaplacení: Prostě se na to vyser. Aspoň Tě nikdo nebude nikde popotahovat s brát k odpovědnosti.    [Kosťa]    (06. 12. 2009)
 Jirko, Milouš má pravdu. Když si nechám nebo dopustím jako vedoucí nebo ředitel čehokoliv, aby se mi osm lidí na něčem takovém domluvilo, přičemž já jsem to vymyslel a 5 let vedl, tak to svědčí o tom, že ty lidi neumím vést, že dělám něco špatně a ještě mi to trvá 5 let. Takže asi moc bystrý nejsem. Opravdu souhlasím. Nezbývá jen poprosit, aby Ti, co si tohle o mě myslí, už dál nevyužívali mých služeb (Fan club Velorex, VelorexKurýr, různé bonusy). Protože pokud je i nadále využívají, jsou to podle mě podrazáci. Milouš mě otevřel oči, dík.    [Eiffel]    (05. 12. 2009)
 Milouši, ty porovnáváš neporovnatelné. Tady přece nešlo o žádný pracovněprávní vztah, ale o přátelskou pomoc.    [Jiří Bartuš]    (05. 12. 2009)
 No, taky jsem si to vše přečetl, tak taky odpovím takovým zamyšlením.
Když si nechám nebo dopustím jako vedoucí nebo ředitel čehokoliv, aby se mi osm lidí na něčem takovém domluvilo, přičemž ja jsem to vymyslel a 5 let vedl, tak to svědčí o tom, že ty lidi neumím vést, že dělám něco špatně a ještě mi to trvá 5 let. Takže asi moc bystrý nejsem.
Těch osm lidí se, jak sem si přečetl ty články, se v klidu domluvilo že s panem vedoucím pracovat nebudou.Já si myslím , že je to jejich právo se domluvit a odejít, neboť jsme svobodní lidé, že?. Ale jako vedoucí, nebo ředitel si musím uvědomit, že pokud jsem nebyl schopen je přesvědčit aby zustali tak mi odešli dělnící z fabriky, ja zůstal jako "v plotě kůl" a oni si založí pravděpodobně družstvo a začnou něco dělat. A začnou pravděpodobně dělat v oboru který znají. A ja mám problém a ještě konkurenci. Takže asi moc bystrý nejsem. No a já se ptám, kdo je v příběhu blb?    [Milouš]    (05. 12. 2009)
 Ano, Ivo Fajman a Eiffel je tatáž osoba. Nick Eiffel používám při webové komunikaci jako spousta ostatních, ale pokud mi někdo svěřuje peníze, uvádím svoje jméno. Mezi námi, je to opravdu hrozné - přes 200 lidí mi svěřilo bez jakéhokoli dokladu peníze, protože mi věří (kdo mi věřit přestal, tomu jsem peníze vrátil - není problém). Nesmírně si toho vážím. Ale knihu si není nutno předplácet, bude možno si ji běžně koupit v knihkupectví - pro nějaký ten bonus, který pro předplatitele chystám, není důvod mi svěřovat peníze. Bohužel jsem zavalen věcmi kolem Velorexu - vydávám VelorexKurýr, distribuju příručky, eviduju členské příspěvky, vypisuju členské průkazky, chystám sraz v Blansku, Velorex čundru, posledních několik let i práce na knize o Velorexu, a tak nemám čas ještě na papírování okolo. Fan club Velorex je vlastně taky Ivo Fajman a lidi, kteří mu věří. Je to špatně, ale nemám na to prostě už čas. Budu rád když mi poradíš, jak to změnit.    [Eiffel]    (04. 12. 2009)
 No já si to všechno přečetl a přiznám se , že tomu moc nerozumím. Rád bych si také knihu předplatil ale co to je ten Fan klub ? Hledal jsem na stránkách Ministerstva vnitra v seznamu občanských sdružení ale vůbec jsem to tam nenašel tak nevím. Neznáte IČO toho klubu, nerad bych posílal peníze a nevěděl kam... To číslo účtu je toho klubu nebo jak ? Jo a Eiffel je ta samá osoba jako Ivo Fajman ? Poradíte mi někdo ?    [Kosťa]    (04. 12. 2009)
 Když se osm lidí domluví za zády jednoho, který to vše vymyslí a snaží se pět let vést, tak toho máš za blba?
Já jsem byl osobně přítomen na schůzkách, na kterých hlavně Ivo chvátal s vydáním knihy a většina s přiznaných lidí, včetně mě, zastávalala názor raději v zájmu kvality knihy nechvátat.
Osm lidí se mohlo v klidu domluvit a s Ivošem se v dobrém rozejít. Jenže tím by mohl být ohrožen jejich kšeft víš? Ono vydat knihu stojí nemalé úsilí a rizika je třeba předem maximálně eliminovat...    [Jiří Bartuš]    (03. 12. 2009)
Přidat odpověď    (53)
 Mě by spíš zajímalo, když byly dřív tým, proč tak nemakali společně, proč začali makat až te´d když jsou sami?? To jsem tu pořád nějak nenašel a to ani mezi řádky??    [??]    (17. 12. 2009)
 Jiřík - to je právě ten háček kterému nerozumím protože jsem v tom jeho článku nenašel žádné jméno ani nevím kdo mu napsal to o albu prostě nic.Zatímco tady vidím jen Fajman Fajman.Teď dokonce píše že si od něj kluci kupují časopis a přitom na něj nadávají.To asi nebude pravda tomu nevěřím.Je to tady hrozně zamotaný on se omluví a ještě mu ten tým naloží na záda.Uvažuji jestli sem udělal dobře že jsem vůbec nějaký článek o knize četl a nepočkal si prostě až bude hotová a pak si udělal obrázek sám.Chtěl bych ten časopis ale nevím jestli mohu svěřit Fajmanovi peníze abych o ně nepřišel.Poraďte.    [Aleš]    (20. 12. 2009)
 Aleš: časopis si myslím můžeš objednat u Ivo Fajmana.
Máš pravdu, protože se na knihu už dlouho těším, koupím si prostě tu první co bude, ať je a stojí cokoliv, protože to prostě bude něco, co tu není a bude to určitě skvělé. No a až bude ta druhá, podívám se jaká je a asi si jí koupím taky, protože bude trochu jiná.
Píše se tu hodně věcí a pravda jsou asi všechny, ale myslím si, že kdyby tu nevznikl tento první článek, kde IF dost nešetrně popisoval zjevně něco, co přesně nevěděl a napadl nějaké lidi, že mu něco sebrali...tak by nikdo žádnou špínu nevytahoval, vše by utichlo, nikdo by se nenapadal a nebránil a všichni bychom čekali na nějakou hezkou knihy.

Veselé vánoce všem.    [Jiřík P.]    (20. 12. 2009)
 Všude je jen spousty psaní o tom že je IF špatný a špatný a on píše že vydává nějaký časopis který si od něj kupujete.To mi připadá na hlavu postavené nevím komu věřit.Dá se ten časopis u někoho objednat?Kterou knihu si koupím se rozhodnu až vyjdou podle toho která se mi bude líbit ale ten dlouho vydávaný časopis mi nějak utekl    [Aleš]    (20. 12. 2009)
 Tak hledej dál, dá se to tady a na www.velorexy.cz najít    [velorexář]    (20. 12. 2009)
Přidat odpověď    (4)
 Dobrý den,je možné si knihu ještě předobjednat?
Nejsem sice majitelem tohoto vozítka ale zajímám se o historii českého motorismu a rád bych tuto knihu vlastnil
Děkuji
Karel    [Karel]
    (30. 11. 2009)
 Zdravím, ano, knihu lze stále předobjednat - pravidla jsou stále stejná. Pokud si dokážete zachovat nadhled a najít si pravdu, doporučuji si přečíst ještě článek na www.velorexy.cz - tam se také chystá publikace o vozítku Velorex a bez předplatného. Pokud i tak budete chtít knihu ode mne, napište mi přímo na můj e-mail a domluvíme se.    [Eiffel]    (02. 12. 2009)
Přidat odpověď    (1)
 Tak tomu vrácení peněz se já osobně ani moc nedivím. Podle mě je docela "luxus" mít někde tolik peněz, aniž by člověk viděl, že se něco opravdu děje. Ale to jsem říkala už na začátku, že já si raději počkám a dám zaplatím víc, než kupovat něco, co ještě neexistuje.
Jinak mi přijde docela nevhodné kopírovat na internet osobní mejly kohokoliv s kýmkoliv, ale to už je věc jiná.    [katka]
    (30. 11. 2009)
 Nechtěl jsem na to reagovat, když už to na velorexy.cz utichlo, ale mám dva důvody proč jsem to do VelorexKurýru napsal: 1) kdybych tam nenapsal nic, volali by mě velorexáři, proč jsem Bukovany z VelorexKurýru vynechal. To byl zásadní důvod - mysleli by si, že já mám něco proti pořadatelům a to není pravda. 2) bral jsem to, že třeba na Bukovany má Tomáš nějaké tajné překvapení nebo že chce posílat pozvánky jen pro zvané, prostě - nechce to zveřejňovat. Chápu, že to Tvůj názor na mě nezmění, ale snažte se na aspoň na některé věci podívat i z mého hlediska. Odsoudit mě je přece jednoduché ...    [Eiffel]    (02. 12. 2009)
 Jirko, já se kvalitou publikace zabývám vždycky, ať by byla kniha jedna nebo deset.
Jiříku, máš pravdu, na Velorexy jsem nepsala a to z toho důvodu, že se mi nedaří přihlásit z notebooku, protože mám něco zablokovaného v nastavení, to je jeden důvod a druhý důvod je, že zrovna v tomhle směru jsem fakt nestranná, protože mi to vadí stejně tak, jako když Ivoš zveřejní ve Velorekurýru, že si Tomáš nepřál zveřejnit informace o srazu v Bukovanech a naprosto v tomhle souhlasím s Tomášem, jak tehdy reagoval.
A ještě další věc, nevím, proč tu píšeš "o tom na Velorexy.cz nepíšete. Velorexy.cz jsou stránky, kde každý, kdo má zájem, může napsat článek, nepíše to parta lidí, ale jeden autor a ostatní přidávají komentáře. Takže by bylo možná vhodnější, aby se psalo o daném článku a ne o celých velorexech.cz.    [Katka]    (02. 12. 2009)
 Navíc Ivo slíbil vrácení peněz, i když se mi publikace líbit nebude - kdo to dneska nabídne? O takovém férovém jednání na www.velorexy.cz nepíšete. Já chtěl knihu podpořit aspoň posláním peněz - kdo ji nechtěl podpořit, nemusel. U Katky se mi nelíbí, že sem napíše jak odsuzuje přepisování e-mailů na net, ale na www.velorexy.cz to nenapíše - myslím, že to s její nestranností není tak úplně pravda. Navíc Ivo nikoho neuráží, což o jiných stránkách nedá napsat. Napsat nepravdu abych jinému ublížil umí každý. Já Ivovi věřím a držím pěsti i přesto, že mu někdo hází klacky pod nohy. A když to s knihou sám nedokáže? Vrátí mi peníze. Nic neztratím. Myslím si, že je to dobré chlap, roky a roky mám díky němu příručky i časopisy, takže na něj klidně házejte špínu, já mu věřím - mě nikdy nezklamal. To je můj názor    [Jiřík]    (01. 12. 2009)
 Myslím, že většina předplatitelů uvažovala jako Peter a brala předplatné jako jakousi podporu k tvorbě knihy. Vzhledem k tomu, že až do dnešních dnů platilo, že kniha bude jen jedna, nemělo smysl zamýšlet se nad kvalitou publikace.    [Jiří Bartuš]    (01. 12. 2009)
 :-) rozhodně v těhle nejasnostech působím jako nezávislý pozorovatel, akorát zkušenosti z minulosti trochu ovlivňují názor na tu či onu stranu. Myslím, že tyhle neshody jsou dané tím, že se to všechno táhne už hrozně dlouho a každý si to prostě představuje jinak než ten druhý. Jenže základem měla být jasná vize, jak kniha bude vypadat a toho se držet a těžko se dá dokonale dokončit jedno, když se přemýšlí nad tím, co ještě do knihy přidat dalšího a co ne. Pak je rozpitvané všechno a vlastně není nic a pořád je to jen rozpracovaná verze. Aspoň tak mi to přišlo, když jsem občas četla poznámky, co se s knihou děje.
Nikoho nesoudím za to, že chce/nechce dát peníze dřív, než jakékoliv dílo spatří světlo světa, ať už jedno nebo druhé :-). Já jen psala můj postoj, který by byl stejný, i kdyby se nejednalo zrovna o knihu o Velorexech.
Jinak máš pravdu, velorexáři jsou zvláštní sorta lidí a na srazech jsou opravdu semknutí.    [Katka]    (01. 12. 2009)
 .. keď som už s tým mojím názorom začal tak sa to pokúsim aj dokončiť. V prvom rade by som rád podotkol, že také množstvo piva aké som tu uviedol som nevypil asi za celý život:)) mal to byť len malý príklad ako sa také peniaze dajú inak "investovať".
Trochu som zostal prekvapený a myslím, že nebudem sám keď čítam tieto riadky. Narážam nato, že ty poznáš zainteresované osoby, ktoré sa na vzniku knihy (knižiek) podieľajú a mala si tú možnosť vytvoriť si svoj názor. Vzniesla si určitú nedôveru na ktorú máš samozrejme právo. No a paradoxne na druhej strane som ja, ktorý doposiaľ zainteresované osoby skoro vôbec nepozná a i napriek slovám mojej mamy nikdy never cudzím ľudom som prejavil svoju dôveru a peniaze som poslal. Konal som tak z dvoch jednoduchých dôvodov. Prvý bol ten, že som mal prisľúbenú účasť v albume dochovaných velorexov tiež s mojim velorexom. Je to možno prvý a posledný krát kedy sa niečo z mojej garáže mohlo dostať do verejne prístupnej publikácie. Tak myslím, že je samozrejmosťou aby som mal túto publikáciu vo svojom archíve. Len ako už bolo povedané táto kapitola patrí asi minulosti. Jediné čo ma napadlo bolo uviesť okrem mena aj dátum splnomocnenia ktorý by mohol vyriešiť problém s autorskými právami na danú fotku. (žiaľ nie som odborník na copyright tak je to len moja predstava, ktorú nemám nijak potvrdenú).
Druhý dôvod sa týka zlepšenia mojej vzdelanosti ohľadom velorexov. Patrím medzi ľudí ktorí sa radi dozvedajú historické fakty ktoré patria k vývoju. Rád viem čo doma mám a aké problémy predchádzali vzniku môjho vozítka. No každý kto nejaké také informácie niekedy hľadal mi pravdepodobne dá za pravdu, že i keď žijeme v tzv. informačnej dobe je prístup k uceleným informáciám snáď beznádejný. A som povďačný aj za tých pár článkov ktoré boli zverejnené či už na tomto serveri, na stránkach velorex klubov, rôznych fórach alebo niekde inde. No dúfam, že kniha (knihy) ktoré vznikajú nesklamú moje nádeje a zlepšia moje poznanie.
Preto ak by vznikla požiadavka aj zo strany druho-vznikajúcej knihy o pomoc v podobe predplatenia a táto čiastka nebude nejak závratná som pripravený ju takisto podporiť.
Na záver by som rád vyjadril moje sklamanie a nadšenie zároveň. Určité sklamanie prišlo v posledných dňoch kedy som mal možnosť (niekoľkokrát) prečítať si články tu a na serveri velorexy.cz. Trochu sledujem scénu okolo historických vozidiel v česko-slovensku a aj napriek stále novo vznikajúcim tematickým zrazom ako napr. zraz jawa 500, zraz MBX-u, alebo motocyklov čechie, velorexy patria k najproduktivnejším zo všetkých. Sezónny kalendár akcií velorexov býva dostatočne plný nato aby každý kto neváha prejsť niekedy aj viac kilometrov strávil peknú sezónu s "priateľmi". No som realista a viem, že v každej komunite vznikajú nedorozumenia - je to samozrejmosť. No moja predstava o vlastníkoch velorexov bola založená na nejakom súrodeneckom vzťahu. A aj keď nejaké spory vzniknú, stále sme súrodenci a mali by sme držať pokope a nájsť spoločnú reč. No v súčasnosti mi boli otvorené oči - čomu som rád, že viem ako to v skutočnosti je. Respektíve ako môžu vzniknúť dva rôzne pohľady na to isté...... každopádne ale verím v úspešný koniec.
PS: ospravedlňujem sa za dlhý text, žiaľ sú to veci ktoré ma trápia, zaujímajú,.. a nedalo mi nevyjadriť môj skromný názor.
s pozdravom Peter    [peter]    (01. 12. 2009)
 Ahoj Petře,
k tomu jen takovou poznámku: Ty bys sis předplatit pivo, které ani nevíš, jak bude chutnat, nebude zvětralé, teplé jak chca... a jestli se ho vůbec někdy napiješ? A to je právě to, co já myslím.
A zrovna u knih se mi stalo, že jsem chtěla objednat přes internet, protože měla pěkný obal, byla pěkně popsaná a prostě a jednoduše vypadala dobře, ale když jsem si ji prolistovala v obchodě, tak jsem se divila, že se něco takového může za tu cenu prodávat a nedala bych za ní ani třetinu ceny.
Mě jsi se nijak nedotkl, jen už jsem ve společnosti velorexů dost dlouho na to, abych si udělala názor na jednotlivé aktéry těchto "sporů" :-).
Katka    [Katka]    (01. 12. 2009)
 Ahoj Katka, prepáč moju odvahu ale dovolím si ti oponovať.
Ak si to vezmem z psychologického hľadiska, tak tých 850 kč čo som poslal ako zálohu pri súčasnej dajme tomu optimistickej cene piva 20 kč za pol litra, predstavuje ak správne počítam necelých 43 pív, čo si myslím že pre priemerného lepšieho alkoholika predstavuje tak víkendovú (piatok, sobota, nedeľa)letnú spotrebu a myslím že mu to ako "luxus" nepríde.
Ak sa nato pozriem ekonomicky a vezmem do úvahy, že tie peniaze by som mohol mať v banke na účte, tak asi pri najlepšom úročení ktoré by som mohol dostať odhliadnuc od inflácie a iných faktorov by nebolo vyššie ako 4% ročne. Za predpokladu, že základ bude stále tých istých 850 kč je to 34 kč. Peniaze som poslal asi pred dvomi rokmi tak teraz som stratový 68 kč. No ak vezmem do úvahy že pultová cena knihy bude 1200 kč a kniha nevyjde skôr ako za ďalšie dva roky stále mam ušetrených 214 kč.
Ale ja som nato nepozeral ani z jedného tohto pohľadu. Keď som sa dozvedel aké dielo vzniká chcel som nejakým spôsobom pomôcť. Žiaľ moje vedomosti o velorexoch sú minimálne a vzdialenosť k chalanom ktorí knihu pripravovali veľká. Myslím, že najjednoduchšie čo som mohol spraviť je vyjadriť moju podporu zaslaním tých peňazí, aby som uľahčil chalanom problém s financovaním tlače keďže dnes nie je asi nič zadarmo. A verím tomu, že aj moje peniaze ukazujú, že o knihu je na trhu určite záujem. I keď v týchto dňoch to s ňou vypadá všelijako verím v úspešný koniec.
Ešte raz prepáč ak som sa ta nejako dotkol, určite to nebol môj záujem.... len som chcel vyjadriť svoj názor.
s pozdravom Peter    [peter]    (01. 12. 2009)
Přidat odpověď    (8)
 jéé, překlep - mělo tam být nejsem nestranná    [katka]    (02. 12. 2009)
 V tom případě je to jiná, potom to chápu.    [Jiřík]    (02. 12. 2009)
Přidat odpověď    (1)
 Souhlas s Katkou,materiální podpora ano,ale divím se,že někdo investuje peníze do slibů.Snad určitě to myslí Ivo dobře,ale není mi jasné,proč vybíral peníze dlouho před zadáním tisku.Jaké náklady vznikají při sběru materiálů do této knihy,možná někam občas dojet.A co se týče sčítaní,fotografie třebas pětiset až na kůži stejných veloušů je nesmysl.Číslo kostry všech registrovaných,dochovalých a fota pouze atypů,originálů.Fota musí Ivo asi požadovat,aby někdo necucal nesmysly,ale zveřejnit všechny?Zdar    [Jirka]    (01. 12. 2009)
 Ivoš vybíral peníze dopředu proto, aby bylo čím zaplatit vytisknutí knihy. Něco jako sbírka na Národní divadlo. Každý, kdo chtěl a neměl jinak, mohl aspoň touto formou k vydání knihy přispět. Nikdo nebyl nucen k předplatnému a kdo ho zaplatil, o své peníze nepřijde - za to dal slovo Ivo Fajman. Tvůj názor je, že mít sbírku stejných Velorexů je nesmysl, někdo může mít jiný názor - každopádně Album dochovaných strojů díky některým velorexářům v knize nebude, tak nevidím problém. A máš pravdu, že z vybraných fotek lze něco poznat a že nám to pomáhalo při práci. Tolik na vysvětlenou.    [Eiffel]    (02. 12. 2009)
 Jsem jinde,přepisovat nebudu    [Jirka]    (01. 12. 2009)
Přidat odpověď    (2)
Nezodpovězená témata (7/26):
 In connection with the publication of our book, all visitors of our web pages and Velorex owners can now download brochures, leaflets and manuals in foreign languages. We collected these materials while working on our book Velorex - Better Future for the Physically Disabled.

http://blog.knihavelorex.cz/
[LB]      (13. 07. 2010)
 Kdo je HonzaBK, to snad všichni velorexáři vědí kdo jsu, hlavně by to chtělo vyjasnit ty nic neříkající nicky s tíms tebou Katko zcela jednosznačně souhlasím!!!
[HonzaBK]      (15. 02. 2010)
 Já myslím že je to snad v pořádku, že udám ty co to způsobili a nenechám vinu na sobě. Ptrefená husa nejvíc kejhá že Kosťo, takže asi udal tebe!!
[j]      (07. 01. 2010)
 bez účasti policie? No nevím, asi mi něco uniklo a nebo špatně čtu, já tu žádnou zmínku, že někdo chce něco řešit policií nevidím. A nebo možná něco takového proběhlo na osobní úrovni.
A další věc... nevím proč spojovat hádky ohledně knihy a členství v klubu. Pokud někdo nesouhlasil, jak probíhá práce na knize, tak to přeci neznamená, že automaticky musí rušit svoje členství v klubu, ne? Podle mě se v tomhle případě motají hrušky s jablkama. :-)
A musím říct, že nezasvěcení do tajů práce na knize v tom musí mít asi dobrý chaos :-).
[katka]      (22. 12. 2009)
 Jiří Bartuši,ty odpovídáš na netázané. Tady přece jde o metaforu, takové obrazné vyjádření a to nevylučuje odpověď na otázku.
[Milouš]      (05. 12. 2009)
 Dobrý den.- chtěl bych se zeptat kde se dá najít číslo rámu u velotexe. hledal jsem ho ale nemohu ho najít. Děkuji za odpověd
[Michal]      (04. 10. 2009)
 vlastníme také jeden z Velorexů. pokud ještě máte zájem jej zařadit do seznamu, vyfotíme ho a pošleme. Manžel sehnal kostru se zbytky potahu a platným techničákem. Potah si ušil sám z červené koženky podle originálu. Jestli máte zájem, eventuelně i o další podrobnosti při opravě dejte vědět. Číslo jsme bohužel nenašli ale v techničáku je uvedeno.
[Machačová M.]      (23. 02. 2009)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Branná 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Brno Revival 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
300 zatáček Gustava Havla 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
III. Pohár motorových dvoukolek
Česká Tourist Trophy 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Jarní cena Brna 2018
NIPPON RETRO 2018
Slovácký okruh 2018
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Česká Tourist Trophy 2016
NIPPON RETRO 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Slovácký okruh 2019
Grand Prix Bugatti 2019
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš