MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           4.7.2020 14:53         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |
  Nová dopravní značka Stůj, čekej! (P9) je svým provedením velice podobná sesterské značce Stůj, dej přednost v jízdě! (P6) Zřetelný nápis STOP je u nové značky doplněn křížkem. Spatří-li řidič značku Stůj, čekej! je povinen zastavit vozidlo nejdále 1 metr od značky nejblíže 5 metrů od značky. Značka Stůj, čekej! může být doplněna dodatkovou tabulkou Text (E 13), na které číselný údaj označuje dobu ve vteřinách, na kterou je řidič povinen zastavit vozidlo. Dále může být značka Stůj, čekej! doplněna dvěma vodorovnými dopravními značkami Příčná čára souvislá (V 5), které omezují platnost značky Stůj, čekej! na úsek mezi vodorovnými dopravními značkami.


Nová dopravní značka Stůj, čekej!
  Autor: Jiří Bartuš
  Novou dopravní značkou vychází ministerstvo vstříc zejména těm motoristům, kterým vadí příčné zpomalovací retardéry. Tyto nepřátelé motoristů zaplavily naše obce zejména v 90. letech minulého století po vzoru západních zemí, kde se v minulosti velice osvědčily. Ačkoli právě na západě byly retardéry záhy označeny za překonané, nahradily je zejména kruhové objezdy, u nás jsou doposud hojně užívány.
  Při pohledu na místa umístění retardérů by se mohlo zdát, že použití příčných retardérů je u nás mnohdy jiný než v západních zemích. Stav našich vozovek bývá totiž značně nerovný, zejména v důsledku toho, že naši silničáři ještě ne zcela dobře zvládli technologii záplatování, a to svádí k úvahám, zda příčný retardér nebývá spíše jen vhodným prostředkem k maskování nevhodného stavu vozovky. Při přejezdu retardéru zapůsobí psychologie myšlení řidičů tak, že veškeré negativní myšlenky jsou svedeny právě jen na retardér.

30
Nová dopravní značka (P9) Stůj, čekej!


  V souvislosti s postupným zlepšováním stavu vozovek, a implementace doporučení Evropské komise o harmonizaci evropské dopravní sítě, bylo zřejmé, že příčné retardéry budou muset být nahrazeny buď kruhovými objezdy po vzoru západních zemí, nebo bude muset přijít Česká republika s vlastním řešením. Není zcela jasné, odkud vzešel nápad na zavedení nové dopravní značky. Zda tomu došlo na půdě Ministerstva dopravy, či s myšlenou přišla některá z neziskových organizací monitorující stav českých silnic a motorových vozidel. Zcela jistým faktem však je, že toto novátorské řešení přinese úspory v řádu stovek miliónů českých korun, které by jinak musel český stát, potažmo obce či kraje, vydat na výstavbu kruhových objezdů, tak jak jistě budou v budoucnu vyžadovat nařízení Evropské komise. Rychlost zavádění nové dopravní značky bude závislá na nastavených podmínkách možnosti čerpání finančních prostředků. O tom, zda bude na proces implementace nového dopravního značení vypsán konkrétní dotační titul rozhodne vláda v dohledné době.  Mohlo by se zdát, že nahrazení pomalého přejezdu retardéru uvedením vozidla do klidu za omezený časový okamžik, přinese národnímu hospodářství ztráty v podobě prostátého času. Jenže, jak uvádí respektovaný think tank Evropské prostředky, naopak pomalý přejezd retardéru je v celkové součtu pozitiv a negativ méně výhodný. Jak se též ve správě think tanku uvádí, zavedení zastavování na místo pomalého přejíždění uvítají zejména majitelé vozidel kategorie SUV, jakožto nejdynamičtěji se rozvíjející kategorie, protože se tím ochrání podvozkové skupiny jejich vozů, které jsou více namáhané používáním nízkoprofilových pneumatik. Nehledě na fakt, že moderní automatické převodovky, dnes též velmi často používané, zvládají krátkodobé zastavení a následný plynulý rozjezd bez jakých potíží či újmě na komfortu. Netřeba dodávat, že výrobci vozidel jistě velice rychle naleznou způsob asistenčního řízení vozidla při průjezdu tímto druhem omezení.

  Na závěr je třeba se dotknout otázky přímo spojené s bezpečností silničního provozu, tedy s vymáháním dodržování pravidel. Jelikož policie české republiky již dnes disponuje dostatečnými prostředky umožňujícími prokazatelnou dokumentaci páchání přestupků, nebude jistě žádný problém kontrolovat dodržování pravidel plynoucí ze zavedení nové dopravní značky. Dlouhodobé zkušenosti s dokazováním zastavení vozidel na základě dopravní značky Stůj, dej přednost v jízdě ukazují především na nutnost pořizování prokazatelného záznamu zastavení rotace kol vozidla. Jelikož však se předpokládá, že nové dopravní značky bude užíváno zejména na území obcí, budou muset zastupitelstva mnohých obcí zvážit dovybavení městské policie patřičnými důkazními prostředky. Pokud se však budou zastupitelé obcí chovat dle pravidel dobrého hospodáře, jistě brzy dokáží vynaložené prostředky dostat zpět.


Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Sraz patinovek a bastlů
NIPPON RETRO 2020
Renovace motocyklu Jawa 350 typ Californian II z výrobní série pro Ministerstvo vnitra
Kawasaki Z H2 a nová Čechie-Böhmerland
Velorex 1960
Vozítko Super laminát
Lidová vozítka
Branná 2018
Oleje pro klasické motocykly
Velká kniha o motocyklech
ČZ 250 Custom Mk. II
Pneumatiky pro klasické motocykly
ČZ 250 Custom
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Je třeba bát se dovozové STK?
Veteránisty čekají změny?!
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Motorkářská doba temna

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Branná 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Česká Tourist Trophy 2017
300 zatáček Gustava Havla 2018
Česká Tourist Trophy 2016
Česká Tourist Trophy 2018
III. Pohár motorových dvoukolek
Jarní cena Brna 2018
NIPPON RETRO 2018
Cena města Jičína 2018
Pérák 2015
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Pérák 2016
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Sraz patinovek a bastlů
Setkání veteránů Holešov
Nepomucký trojúhelník 2018
NIPPON RETRO 2019
Pérák 2019
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
300 zatáček Gustava Havla 2015
Barum Czech Rally Zlín 2019
Pérák 2018
Slovácký okruh 2018
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš