MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           24.6.2024 19:12         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |
  Tak nám opět změnili autoškolu. Respektive motoškolu. Ministerští úředníci dospěli k názoru, že ten, kdo chce získat řidičský průkaz na motocykl, musí jej umět ovládat. Zajímavá to myšlenka. Absolvent autoškoly, který chce nově získat řidičský průkaz na motocykl musí nyní nejen ovládat dopravní předpisy, ale též musí umět patřičně manipulovat s motocyklem. Bude tedy mimo jiné muset umět kličkovat mezi kužely, zastavit a dát nohu na zem, bez toho aby upadl, atd.


Autoškola není motoškola
  Autor: Jiří Bartuš


  Co je to vlastně autoškola a motoškola? Zdánlivě příbuzné termíny, avšak v praxi zcela odlišné formy. Autoškola naučí dopravní předpisy a základní řidičské dovednosti. Jenže motocyklová technika a přístup k užívání motocyklů vyžadují vyšší dovednosti, které nelze získat během pár hodin v autoškole. Být dobrým motocyklistou vyžaduje dlouhodobý trénink. To si dnes také mnoho motorkářů uvědomuje a svěřuje se do péče specializovaných motoškol, které jim pomohou posunout své dovednosti dále.


  A zpět k autoškole. Má tedy vůbec nějaký smysl dokazovat při zkouškách, že absolvent dokáže kličkovat mezi kužely a dát nohu na zem? Tyto základní vědomosti může, spíše musí, nacvičit každý kdo na motorku sedne ať chce, nebo nechce. Pokud to udělá doma před garáží, tak ho to nejen nebude stát nic, ale též bude sedět na svém vlastním motocyklu, který zcela jistě bude diametrálně odlišný od toho v autoškole. Potřebuje k tomuto nějaké lejstro od státu? Na zavedené novince tedy nevydělá nikdo. A naopak prodělají všichni.

  Zejména celá naše společnost. Vyšší ceny autoškoly, které jistě nové nařízení přinese, zcela jistě odradí další adepty na včasné získání řidičského průkazu na motocykl. Již dnes lze vysledovat trend, kdy většina mladých lidí místo toho aby brázdili naše silnice na padesátkách od ideálního 14. roku a pořádně a dlouhodobě se otrkávali v ostrém provozu, jezdí na motocyklech leda tak po loukách a lesích a čekají na 18. rok, kdy si udělají řidičák na auto. A tito mladí lidé se vrhnou do ostrého provozu bez praxe a úcty k předpisům a dle toho to na našich silnicí dopadá. Zde jsou statistiky jasně čitelné a neúprosné. A co víc. Dokáže člověk, který nikdy neseděl na motocyklu chápat motocyklisty jako rovnocenné účastníky provozu?

  Jsem přesvědčen, že motoristé mají být vychováváni postupně. Krok po kroku postupovat od malých motocyklů a skútrů po silnější až k automobilu či nejsilnějším motocyklům. Životní praxe nejde ničím nahradit. Neustálé prodlužování pobytu ve školách (9. třídy základních škol) a rostoucími náklady oddalované začátky motoristického života jsou v dnešní uspěchané a přetechnizované době značně kontraproduktivní. Proč by nemohlo být samozřejmostí získat v 15. letech řidičský průkaz na motocykl stejně jako je dnes samozřejmostí získat v 18. letech řidičský průkaz na automobil? 3 roky praxe rozhodně není málo.


  Na přelomu 80. a 90. let bylo snem každého mladého kluka získat "papíry" na malý motocykl a pořídit si Simsona (naštěstí každá rodina měla doma v garáži alespoň Pionýra). A to nejlépe ihned po dovršení 15. roku. To nebylo nijak snadné. Autoškoly totiž vypisovaly kurzy jen několikrát za rok, navíc jen pro omezený počet účastníků. Předprázdninové kurzy byly tedy vždy beznadějně obsazeny známými známých. Naštěstí autoškola fungovala i o prázdninách, čímž se většinou alespoň druhá část sezóny dala stihnout. Získání řidičského průkazu vyšlo na 120 Kčs plus nějaké peníze za potvrzení od doktora a nějaký ten úřední kolek. Pro srovnání litr benzínu tehdy stál mezi 6 a 8 Kčs.
  Řidičské zkoušky se tehdy konaly na dětském dopravním hřišti, kde každý sám musel předvést předpisový rozjezd, průjezd úzkými cestičkami hřiště a zastavení. Nepřipadá vám právě toto podezřele podobné?


Časopis Jawa doma přinesl informaci o vynálezu dvojího řízení motocyklu   Dvojí řízení se v autoškolách možná stane minulostí

  Dvojí řízení motocyklu je českým vynálezem a ve světě platilo a platí za velikou raritu. S tímto způsobem výuky jízdy na motocyklu přišla Zbrojovka Ing. F. Janeček (Jawa) v roce 1938, přičemž systém dvojího řízení poprvé představila novinářům 10. března 1938 před budovou Autoklubu v Praze. Široká veřejnost se s tímto vynálezem mohla seznámit na jarním veletrhu od 13. března roku 1938.

  Informaci o vynálezu dvojího řízení motocyklu přinesl časopis Jawa v dubnu roku 1938.

  Dvojí řízení bylo v modifikované podobě montováno po válce na motocykly Jawa Pérák a postupem času i na ostatní motocykly československé produkce.

  Článek: Motocykl Jawa 250 s doplňky pro autoškolu

Motocykl Jawa 250 Pérák s dvojím řízením Motocykl Jawa 250 Panelka s dvojím řízením

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Strana 1 / 1
Nezodpovězená témata (2/2):
 Po necelém roku účinnosti je jasné, že nová pravidla pro získání řidičského oprávnění na motocykly snížila počet zájemců o řízení motocyklu. Mohlo by se zdát, že to je dobrá zpráva, ale já jsem stále přesvědčen, že je tomu přesně naopak. Čím méně řidičů projde praxí na motocyklu, tím více bude agresivity na silnicích. Při postupném získávání praxe jízdy v provozu od mladých let a malých kubatur lidé získají praktické zkušenosti, které ten, kdo po absolvování základního výcviku sedne do automobilu, nemůže logicky nijak získat. A jen těžko může získat potřebný respekt k ostatním účastníkům silničního provozu, které potká za okny automobilu.
[Jiří Bartuš]      (20. 11. 2016)
 Zrovna nedávno jsem parkoval ve Francii u cvičiště motoškoly a byla to docela legrace když se holka na 500stovce při otočce potřetí zvrátila a instruktor s rukama k nebesům se dovolával boha.
Začínat od malých moto je samozřemostí, jinak se to to nikdo nikdy pořádně nenaučí ovládat. Příklad: můj známý, majitel autoškoly si koupil silnici litra a nedokázal projet zatáčku ani v normálním náklonu.
[tusakvlasta]      (21. 12. 2015)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Branná 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Slovácký okruh 2019
NIPPON RETRO 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Grand Prix Bugatti 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Jarní cena Brna 2018
Brno Revival 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Česká Tourist Trophy 2018
Česká Tourist Trophy 2017
III. Pohár motorových dvoukolek
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
NIPPON RETRO 2022
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
300 zatáček Gustava Havla 2015
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Dodatek ke knize VI
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš