MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           22.6.2024 23:12         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |
  Ovládání řazení a startování motoru jednou pákou bylo po dlouhá léta specialitou motocyklů Jawa a ČZ. Myšlenka sdružit řadicí a startovací páku do jedné nevznikla v konstrukční kanceláři Závodů 9. května (Jawa) náhodou. Prvotní impuls vešel z nutnosti obejít patentovou ochranu firmy DKW na území Západního Německa.


Jednopáka


  Autor: Jiří Bartuš


  Motocykly Jawa Pérák patří svým designovým a konstrukčním pojetím do zlatého fondu československé konstrukční školy. Konstruktérům se podařilo skloubit pokrokové myšlenky tehdejší doby v jeden velice kompaktní celek. S odstupem doby lze rozklíčovat, kde brali konstruktéři Péráka inspiraci a co naopak vzniklo v Jawě jako zcela původní myšlenka.

Fotografie
Motocykly Jawa Pérák patří svým designovým a konstrukčním pojetím
do zlatého fondu československé konstrukční školy

  V případě souosého provedení řadicí a startovací páky motoru bylo použito konstrukčního řešení firmy DKW, která jej měla patentově chráněné.
  Po porážce Německa však vítězné mocnosti přistoupily k celosvětovému uvolnění všech německých patentů pro všechny spojenecké státy a tak nic nebránilo toto konstrukční provedení využívat. Problém pro Jawu nastal v roce 1949, kdy západní spojenci patenty německých firem na území Západního Německa opětovně uznali.
  V roce 1951 se firma DKW se ke svému patentu přihlásila a požadovala platit licenční poplatky za každý dovezený motocykl využívající jejich patentu.

  Konstruktéři, pod vedením Josefa Josífa, začali hledat řešení jak patent za cenu minimálního zásahu do konstrukce obejít. Ve hře byl i přesun startovací páky na pravou stranu motoru, který by však byl velice nákladný. Řešení nalezli v jednoduchém mechanismu, který sdružil řadicí a startovací páku do jedné.
  Československý patent byl jednopákovému řadícímu systému udělen 26.4.1952. O rok později byl patentován v Západním Německu a jak bylo v Jawě zvykem, postupně byla zavedena patentová ochrana i v dalších zemích. Ve Velké Británii, Argentině, Belgii, Francii, Holandsku, Itálii, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku, NDR, Polsku a v USA.
  Do výroby byl nový systém zaveden v průběhu roku 1953.

Technický výkres jednopákového ovládání motocyklu
Technický výkres jednopákového ovládání motocyklu.
Pro sériovou výrobu byly některé jeho části konstrukčně přepracovány.

  Jednopákou, jak můžeme slangově sdruženou řadicí a startovací páku nazvat, byly nejprve vybaveny motocykly směřující do Západního Německa. Později měla jednopákový systém většina motocyklů určeným na vývoz. Jednopákový systém se natolik osvědčil, že velice rychle původní systém dvou pák nahradil u celé sériové produkce. To již ale legendárního Péráka nahradil nástupce, Kývačka.

  Řazení rychlostí a startování jednou pákou bylo ve své době novátorským konstrukčním počinem, který obchodníci patřičně využili k propagaci. Jednopákový systém byl předkládán jako významné konstrukční zlepšení mající za cíl podstatné zjednodušení obsluhy motocyklu.
  V době, kdy byly motocykly spíše jen dopravním prostředkem, bylo řešení řazení a startování jednou pákou obecně vnímáno jako pokrokové. Postupem času, zejména díky směru, kterým se motocyklová konstrukce vydala pod taktovkou japonských motocyklových výrobců, se z jednopáky stala archaická záležitost, na kterou s podivem hleděl nejeden překvapený zahraniční motocyklista.

Řez motorem Řez motorem
Řez motorem Jawa 250 typ 353 se
sdruženou řadicí a startovací pákou
Řez motorem Jawa 350 typ 354 s
oddělenou řadicí a startovací pákou

  Díky značné konstrukční návaznosti motorů a nucenému cílení motocyklů Jawa mimo aktuální světové trendy, zůstalo použití jedné páky trvalým znakem motorů Jawa trvajícím až do dnešní doby. V rámci unifikace motocyklové výroby nalezl jednopákový systém své pevné místo i u motorů ČZ.

  Jednopáka byla zcela jistě a pochopitelně pozitivně přijata u největšího zákazníka, SSSR, protože jinak lze jen velice těžko pochopit, proč se v roce 1973 objevila i na motocykly Jawa 350 typ 634. Samozřejmě, že svou roli hrála i konstrukční návaznost na předchůdce, nicméně pokud by z nějakého důvodu soudruzi v SSSR jednopáku odmítli, jistě by se u šestsettřicetčtyřky neobjevila. Velikost a hrubost sdružené páky umožňovalo ovládat motocykl i zcela nevhodnou obuví.

  Jednopákový systém byl veřejnosti představen na výstavě nových konstrukcí a zlepšení výrobků a výrobních method pořádané Ministerstvem strojírenství v Národním technickém muzeu od 1.12.1953 do 10.1.1954. V té době však již byl běžnou součástí motocyklů určených na vývoz.

  Spolu s jednopákou představily Závody 9. května (Jawa) na výstavě i patent systému řazení základního neutrálu jedním pohybem řadicí páky. Toto zajímavé konstrukční vylepšení, které se však sériové výroby nedostalo, popíšeme někdy v dalším článku.

Fotografie Fotografie
Řadicí a startovací páka
na motocyklu Jawa 250 typ 11 Pérák
Jednopáka
na motocyklu Jawa 350 typ 354/03


Fotografie
Někdy to s řadící a startovací pákou dopadlo bohužel taktoPodpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (1/1): Strana 1 / 1
 A proč všechny sportovní JAWY odvozený z Kývačky(Libenák, Evropan, Kombajn, Svazarmovec) měly vždy dvoupáku?    [Monty]    (12. 01. 2015)
 Jawa 500 OHC se v případě typu 15-02 vyráběla až do roku 1958, ale pouze v provedení dvoupákovém.    [Jan Halenka]    (12. 01. 2017)
 Děkuji pane Bartuší,za umístění fota mé 350tky v članku jednopáka. Velmi mě to potěšilo    [Petr S.]    (11. 03. 2015)
 K jednopáce bych přidal ještě jeden poznatek.
Jednopáka měla takovou jednu výhodu, u níž je sporné, zda vůbec o nějakou výhodu šlo. Umožňovala totiž ovládat motocykl i velice nestandardními metodami a v naprosto nevhodné obuvi, jako byly například pantofle a v Rusku možná i dřeváky. Například u nás rozšířené řazení jedničky patou je specialita, kterou nikde ve světě neznají.
Je to podobné jako u nás kdysi velice rozšířené kvedlání řadící pákou do stran při hledání neutrálu u automobilů, které mělo prapůvod v nepřesném řazení automobilů Škoda MB. Dokonce se to učilo v autoškolách, ale ve světě to nikdo nezná.    [Jiří Bartuš]    (14. 01. 2015)
 Použití dvou pák u sportovních motocyklů bych viděl výhodné ze dnou důvodů.
1.) Rychlost a spolehlivost starování ve ztížených podmínkách - odpadá nutnost zamačkávání páky, zejména pokud při startování zklouzne noha a páka sama přeskočí do řadící polohy.
2.) Velikost řadící páky, která mohla být kratší a tím měla menší pohyb v místě dotyku s nohou.    [Jiří Bartuš]    (14. 01. 2015)
Přidat odpověď    (4)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Branná 2018
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
300 zatáček Gustava Havla 2019
NIPPON RETRO 2019
Slovácký okruh 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Brno Revival 2019
Grand Prix Bugatti 2019
Jarní cena Brna 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
Česká Tourist Trophy 2018
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
III. Pohár motorových dvoukolek
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy 2017
NIPPON RETRO 2018
Star Rally 2017
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Slovácký okruh 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš