MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           19.11.2019 22:05         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |Hindúkuš, Heckel a Jawa
  Autor: Jiří BartušFotografie   Jméno fotografa Viléma Heckela je pevně spjato s průkopnickými československými vysokohorskými horolezeckými expedicemi, kterých se jako aktivní sportovec zúčastňoval. Jeho fotografie z drsného horského prostředí, vydané jako součást mnoha knižních publikací, dokázaly ve své době popularizovat rozvíjející se obor horolezectví jako nic jiného.
  Vilém Heckel však nefotografoval jen prostředí vysokohorských expedic. Je znám též jako reklamní fotograf a též jako fotograf, který dokázal s osobitým uměleckým přesahem nafotit mnohé výrobní procesy mnoha našich významných výrobních podniků. Tyto a mnohé další fotografie z bohatého odkazu tragicky zesnulého fotografa lze shlédnou a případně i v podobě kvalitní kopie zakoupit u dcery Viléma Heckela paní Helena Heckelová na jí provozovaných stránkách www.vilemheckel.cz.

  Prakticky neznámým faktem je, že Vilém Heckel nafotil v Afgánistánu sérii propagačních barevných fotografií pro PZO Motokov, jejichž ústředním motivem jsou motocykly Jawa 250 typ 590/00 a 350 typ 361/00 Sport. Afgánský Kábul se stal výchozím bodem pro 1. československou horolezeckou expedici Hindúkuš 1965, které se zúčastnil i Vilém Heckel, protože vedoucí expedice Vladimír Šedivý s sebou do týmu nominoval nejen sportovce - horolezce, ale též přírodovědce a dokumentaristy.


  1. československou horolezeckou expedici Hindúkuš 1965 tvořili: Vladimír Šedivý (vedoucí), Rudolf Antoníček, Jan Červinka, Ivan Gálfy, Miroslav Jaškovský, Radovan Kuchař, Miloš Matras, Jozef Psotka, Ivan Urbanovič, Jaromír Wolf (lékař), Vilém Heckel (fotograf), Bedřich Roger (filmař), Milan Daniel (vědecký pracovník).

Fotografie Fotografie Fotografie

  Časopis Czechoslovak Motor Review, vydávaný pod taktovkou PZO Motokov a distribuovaný od roku 1955 každý měsíc do mnoha zemí celého světa v několika jazykových mutacích, měl nezanedbatelný podíl v šíření informacích o výrobcích československého motoristického průmyslu. Pouze v období let 1969 - 1971 bylo československými orgány umožněno vydávat časopis i v české verzi pod názvem Československá motor revue.   více |


  Lze soudit, že zmiňované fotografie vznikly v okolí Kábul v době, kdy byla výprava nucena dlouze vyjednávat s místními úřady povolení pro vstup na území afgánského Váchánu, kam byla expedice plánována. S vyřízením povolení měla expedice značné problémy a trvalo mnoho dní, než se je podařilo získat a expedice se mohla vydat do hor. Volného času využili dokumentaristé k vytvoření mnoha záznamů z tehdejšího života v Afgánistánu.
  Důkaz o tom, že autorem fotografií je právě Vilém Heckel podal Mudr. Jaromír Wolf v článku Afgánské cesty, který vyšel v 8. čísle časopisu Czechoslovak Motor Revue roku 1965. Pořízené fotografie byly také použity k doplnění obsahu několika čísel časopisu Czechoslovak Motor Revue v roce 1966. Mnoho z fotografií bylo otisknuto na obálce časopisu a mohly tedy být reprodukovány v dnes ceněné barevné podobě, protože z této doby se jinak mnoho barevných fotografií motocyklů Jawa není k dispozici.

Fotografie Fotografie Fotografie

  Kde se v dalekém a odlehlém Afgánistánu motocykly Jawa Sport vzaly? Obě navíc v nadstandardním barevném provedení?
  Afgánistán dnes známe jako místo dlouhotrvajících válečných konfliktů. Až do počátku 70. minulého století však šlo o rozvíjející-se zemi, se kterou se Československo snažilo rozvíjet obchodní spolupráci, přičemž hlavním vývozním artiklem byla výstavba průmyslových podniků. V náročných podmínkách Afgánistánu také našly uplatnění i československé nákladní automobily, které zde prodávala PZO Motokov. Mimo nákladních automobiů Liaz se Motokov snažil nabídnout i osobní automobily Škoda a motocykly Jawa.

  Mezi Prahou a afgánským Kábulem byla dokonce zřízena letecká linka, které využili i členové 1. československá horolezecká expedice. Následující československé expedice již většinou byly nuceny překonávat dlouhou vzdálenost nákladním automobilem.

  Je zřejmé, že minimálně dva motocykly Jawa, obě navíc v líbivém barevném provedení, se nacházely v prodejním a servisním středisku Motokovu v Kábulu v době, kdy zde pobývala československá horolezecké výprava. Zda bylo focení domluveno předem, či šlo tehdy o momentální nápad není dosud jasné. Nic však nebrání konstatování, že zde díky slavnému fotografovi vznikla série zajímavých fotografií, jejichž ústředním motivem je střet východoevropské elegance s drsným prostředím střední Asie.

  Věřím, že právě tento článek se jednou dočká pokračování. Pozná někdo z pamětníků osoby na reklamních fotografiích? Bude možné i po padesáti letech doplnit pozapomenutý střípek ve známém příběhu dobývání velehor?

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Šolcovy zatáčky 2019
Slovácký okruh 2019
Motosraz Křtiny 2019
Pérák 2019
Pérák a dvojí řízení
Suzuki GSX-R 1100 M
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
300 zatáček Gustava Havla 2018
Slovácký okruh 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
NIPPON RETRO 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
NIPPON RETRO 2019
Česká Tourist Trophy 2017
III. Pohár motorových dvoukolek
300 zatáček Gustava Havla 2015
Cena města Jičína 2018
Česká Tourist Trophy 2018
Jarní cena Brna 2018
Pérák 2016
Evropský festival Route 66
300 zatáček Gustava Havla 2017
Pérák 2018
Česká Tourist Trophy 2016
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Setkání veteránů Holešov
Slovácký okruh 2018
Barum Czech Rally Zlín 2017
Pérák 2015
Star Rally 2017
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Šolcovy zatáčky 2019
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš