MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           23.9.2019 06:41         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |Čezeta Amerického Námořnictvaaneb český stroj ve výzbroji US Navy  Autor: Pavel Karásek
  Ve třinácti letech jsem se poprvé setkal s motocyklem Jawa. Byl to Pionýr z roku 1957, kterého mám dodnes. Už tehdy jsem si značku Jawa ČZ zamiloval a časem do mé sbírky přibyly další stroje. Řízením osudu jsem se v roce 2000 dostal do USA, kde žiju dodnes. Neměl jsem ani potuchy, že se Československé stroje do USA běžně vyvážely a prodej v Americe ze začátku celkem prosperoval. Jakmile jsem se v USA usadil, zjistil jsem, že se zde dají koupit staré Jawy a Čezety, které v některých případech vypadají úplně jinak, než klasické Jawy určené pro domácí trh. A tak jsem začal tyto vskutku zajímavé modifikace českých strojů sbírat.

  Před pár měsíci mě kontaktoval kamarád, že má doma starou Čezetu 125 ( tedy jak jí tady říkají – SííííZíííí ). Tak jsem ho poprosil aby mi poslal fotku, že se podívám co to vlastně má. Byla to vývozová 453 z roku 1962. Odlišností byl plytký přední blatník a řídítka s hrazdou. Chyběl zadní blatník a podle informací byla prorezivělá nádrž. Tak jsme se dohodli na ceně a já tu motorku vzal.Fotografie Fotografie


  Jakmile Číza dorazila ke mně domů, začal jsem ji prozkoumávat. První co mě zaujalo byly nálepky na předním levém tlumiči. Znak US NAVY a expirační štítky s nápisy NAS. Naval Air Station (NAS) jsou letecké základny Amerického námořnictva. Štítky pocházely ze základen Point Mugu a Los Alamitos. Ihned jsem začal pátrat co se na těchto základnách dělo v šedesátých letech. Na internetu jsem našel celkem dost informací a zjistil jsem že obě základny byly velmi aktivní. Point Mugu byla základna, kde se testovaly různé druhy raket a Los Alamitos, která byla zřízena v roce 1942 jako výcviková základna pro stíhací piloty, slouží stále pro výcvikové účely námořnictva a armády. Zajímavostí je, že v roce 1957 Major John H. Glenn vytvořil rychlostní rekord v transkontinentálním přeletu Ameriky z Los Alamitos v Californii do NAS Floyd Bennett Field v New Yorku. Přelet s průměrnou supersonickou rychlostí trval pouhé 3 hodiny 23 minut a 8 sekund.

Fotografie


  V té době sice moje ČZ 125 – 453 u NAS ještě nesloužila, nicméně už za pět let byla námořnictvem zakoupena jako motocykl usnadňující cestování po základně operačnímu personálu. Podle toho co se mi podařilo zjistit, bylo zakoupeno celkem pět CZ motocyklů. Nicméně se nepodařilo dohledat osud zbývajících čtyř. Podle emailu, který jsem získal od historika US Navy se spotřební materiál po odsloužení odpovídající délky služby odesílal do tzv. surplus skladů, kde bylo možno materiál odkoupit. Takový osud postihl pravděpodobně i moji Čízu.

Fotografie Fotografie


  Vraťme se ale zpět k motocyklu. Jak jsem psal, chyběl na ní zadní blatník. Tento jsem obratem nalezl na internetu. Byl v originálním stavu s černou barvou, kterou jsem akorát vyčistil a jemně vyleštil. Dalším překvapením byl nález identifikačního čísla na masce světla. Tohle číslo bylo z neznámých důvodů přestříkáno černým sprejem. Všimnul jsem si přestříkaného místa a protože jsem chtěl zachovat originální barvu, začal jsem masku leštit. Jaké bylo mé překvapení, když se při leštění začaly objevovat číslice. Podle historika US navy, s kterým jsem si dopisoval, se jedná o tzv. bureau number , tedy evidenční číslo majetku.

Fotografie Fotografie


  Celý motocykl jsem rozebral a pořádně vyčistil. Zachovalé jsou i originální Barum pneumatiky. Jediný větší problém byl s palivovou nádrží. Byla prorezivělá a nespočet malých dírek jí nedával velké šance že bude ještě někdy sloužit. Nicméně jsem se rozhodl dírky zalepit epoxidem a nádrž vylít barvou na nádrže. Boky nádrže jsem byl nucen nastříkat stříbrnou barvou, protože několik dír bylo právě v těchto místech. Černá barva na nádrži je tedy zachovalá originální.

Fotografie Fotografie


  Celý motocykl po vyčištění prokoukl a musím přiznat že jsem si ho zamiloval. Při nastartování motoru není slyšet žádné rachocení či zvonění klikovky. Motor má krásný zvuk a motorka pěkně táhne. Je to zvláštní pocit prohánět se na stroji, na kterém jezdili třeba piloti nadzvukových stíhacích letadel.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (1/1): Strana 1 / 1

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
I pozitivní změny v dopravě se dějí...
Star Rally 2017
Pérák 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
NIPPON RETRO 2018

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Česká Tourist Trophy 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Cena města Jičína 2018
NIPPON RETRO 2019
Pérák 2018
Reportáže
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Pérák 2016
300 zatáček Gustava Havla 2018
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Slovácký okruh 2018
Evropský festival Route 66
Pérák 2015
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla 2015
Kniha Jawa Californian
Veteráni Moravským Slováckem 2016
Jarní cena Brna 2018
Setkání veteránů Holešov
Star Rally 2017
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš