MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           16.7.2024 07:20         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínu

| Úvod | Informace | Seznam článků |

Historická vozidla patří mezi nejekologičtější,
protože jezdí málo a nemusí se řešit jejich likvidace
AKTUALITY
Sezóna 2023 je za námi a již nyní je třeba myslet na tu následující. Karty se pomalu začínají rozdávat a pozvánek neustále přibývá. Vypadá to opět na dobrý ročník. Sledujte a využívejte VeteránKalendář. V roce 2023 nabídnul téměř 1400 pozvánek.

Libor Marčík vydává novou knihu Jawa ze souboru Naše motocykly.
V souboru knih Naše motocykly vychází nyní, osm let od posledního dílu, ve dvou svazcích na 888 stranách Jawa, mapující období let 1929 - 54.

Vložit pozvánku do VeteránKalendáře může kdokoli. Pro vložení pozvánky lze využít funkci zopakování pozvánky. Stačí navštívit bohatý archiv pozvánek minulých let. Zobrazení místa konání na mapě je již delší čas samozřejmostí. Taktéž vkládání doplňujících informací či propagace v podobě odkazů na reportáže. Vložená pozvánka je automaticky zobrazována v pozvánkách na akce konané v blízkosti a taktéž i v pozvánkách do muzeí nacházejících se v blízkosti.

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.

Chcete-li být neustále v centru dění přidejte se na Facebooku do skupin Japonské klasické motocykly a Veteránisté.
Diskuse k článkům   Náhledy nejnovějších příspěvků
 • To asi nebude pan březina, co napsal úžasnou knihu/seznam strašidel na našich hradech, ale i tak klobouk dolů.. hledám zřejmě jiného pá...
 • Motoveteráni peugeot     je zde někdo kdo umí poradit na výrobce řemenů na pohon "motokola- řemenáče peugeot "...
 • Musim s velorexem na stk mam novou atestaci dekuji za odpoved kamensky...
 • Už se tady znalci pokusili objasnit, jak je možné, že jsou na fotce motory i se startovací pákou a gumou? já mám doma původní 250 půlbu...
 • Dobrý den pane Šubrte,   chtěl bych vás poprosit o pomoc, dávám postupně dohromady Čz 175 podle čísla motoru cca konec roku1938 až...
 • Sice uz to je stare tema ale treba nekdo bude hledat a najde.. :) ja objednaval toto:   https://www.feba-esh op.cz/set-plast-duse /p...
 • Https://motorky.bazo s.cz/20/?hledat=pav& hlokalita=&humkreis= &cenaod=&cenado=&ord er=...
 • To je náhon tachometru...
 • Kde získat výpis technické dokumentace jawa 250...
 • Zdravím, dotaz. moto rok 2014, najeto 1600km. musí se dph také platit?...
 • VeteránInzerce   Náhledy nejnovějších inzerátů
  Zobrazit náhled inzerátuProdej nabízíme od 5000 kč/eur do 500 000 000 kč/eur s flexibilním úrokem 4% tato nabídka je pro jednotlivce i firmy pro více informací kontaktujte email: marcelastrasil@gmail.com
  Zobrazit náhled inzerátuProdej Nechcete někdo cca 40 let staré autorádio do mladšího veterána (Škoda, Lada, apod.). Knoflík hlasitosti cvaká (vypíná a zapíná), knoflík ladění se otáčí, ručička ladění se pohybuje, vlnové rozsahy pře
  Zobrazit náhled inzerátuProdej Nepotřebujete někdo zadní lampu neznámého původu (sklíčko diamant, možná Manet dvoupísťák) a 6 ks nepoužitých lanek s bowdeny, ale nepamatuji se, jestli patří na Manet dvoupísťák nebo na Stadion S 21
  Prodej Nabízím stroje na transmisi, soustruh fy.TANIA Rak.Uher., vrtačku sloupovou fy. BRATŘÍ JOUZOVÉ (továrna na stroje a slévárna železa) V PEČKÁCH (na dráze)
  -musím do konce července vyklidit, třeb
  Archiv fotografií   Žebříček fotografií tří minulých dní
  11 zobrazení10 zobrazení9 zobrazení
  8 zobrazení8 zobrazení7 zobrazení
  6 zobrazení6 zobrazení6 zobrazení

  2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024     
  NIPPON RETRO 2023 7.1.2023    NIPPON RETRO 2023

    12. ročník dnes již kultovního srazu navštívila opět řádná dávka nadšenců. Počasí po minulém studeném a mokrém ročníku vyšlo na jedničku a i to bylo jistě příčinou kvalitní návštěvnosti z pohledu motocyklů, jaké bylo na srazu možno potkat. Přeci jen místo konání se pro nic za nic nejmenuje Na konci světa a tak nelze čekat, že se zde bude každý trmácet s kde jakým unikátem.

    Kdo Nippon retro ještě nikdy nenavštívil vězte, že termín 13. ročníku je již stanoven a vynechat příležitost k navštívení srazu se opravdu nevyplácí. Žádná podobná akce se totiž v našich končinách nekoná.

    Radost ze srazu mi nezkazila ani pokuta za vysokou rychlost kdesi od Šternberka, kdo má pořád přepočítávat míle na kilometry, ani suchá nádrž po projetí Červenohorského sedla.   Počasí na konci května bývá vrtkavé. Ne jinak tomu bylo i při jedenáctém ročníku srazu starých japonských motocyklů Nippon Retro. Ani časté dešťové přeháňky ani ukrutná zima však na účast neměly téměř žádný vliv. Posuďte z fotografií sami.   více |

  22.12.2023      Sezóna roku 2023 je za námi. Členové všemožných klubů a spolků si ještě stihnou užít závěrečných večírků, ale než se nadějeme máme tu rok 2024 a s ním i novou motoristickou sezónu.
    Každý z pravidelných čtenářů si jistě všiml, že MotoMagazín, jako ostatně každé malé internetové médium, pomalu ztrácí na významu. Pár článků a reportáží je pro čtenáře připraveno, ale nic velikého již čekat nelze. Konkurovat bezmeznému sdílení obsahu Facebookem nemá smysl. Čemu naopak konkurovat lze, je informování o konání rozličných motoristických akcí. A právě tímto směrem se před lety MotoMagazín vydal a dnes lze směle konstatovat, že je v rámci českého prostředí jedničkou.
    VeteránKalendář, jakožto zvláštní oddíl MotoMagazínu, v letošním roce přinesl bez desítky 1400 pozvánek na akce spjaté jak s motorismem, tak s technickou historií naší země. Navíc jako jediné médium dal dohromady přehled o všech technicky zaměřených muzeích v Čechách a navíc neustále doplňuje pozvánky na místa, která jsou nějakým způsobem s technikou spjata.

  20.10.2023      Nejednoho zájemce o historii motocyklů na našem území může zaujmout nová kniha Petra Doležala  MOTOCYKLY V ČESKOSLOVENSKU NA FOTOGRAFIÍCH

  Kniha bude poprvé veřejnosti představena 21.10.2023 na   Podzimní VeteránTechně v Brně

  .......
  Náhled
    Představuji novou, zcela netradiční knihu o motocyklech v Československu. Taková publikace s pěti sty, doposud většinou nikdy nepublikovanými archivními fotografiemi, ukazuje postupný vývoj motocyklového parku na Československých silnicích od roku 1938 do dnešních dnů. Na své si přijde opravdu každý. Snímky z Vašich dvorků, výletů a garáží jsou doplněny továrními snímky, dokumenty, letáky a dobovými reklamami. Rozsáhlý výběr toho co jezdilo po našich silnicích.

  - formát A4, tvrdé desky, křídový matný papír pro kvalitní tisk
  - 504 stran
  - více jak 500 fotografií velkého formátu
  - namátkou AJS, Ardie, BMW, Jawa, Jawa-ČZ, ČZ, Harley-Davidson,…..a mnoho a mnoho dalšího
  - od řemenáčů po Hondu CB 750!Barevné fotografie motocyklů
  Snímky z běžných dvorků, na kterých možná poznáte Vaše kamarády či předky
  Detailní dobové fotky konstrukčních celků motocyklů

  Snímky z tovární linky
  Něco z archivu Policie ČR a SR,..a teké od VB! Včetně modelů Californian a Nanuk.
  Staré letáky, prospekty a reklamy
  A na mnoho dalšího!

  Nožnosti objednání knihy:
  1 - Prosím o úhradu 1.399,- + 200 poštovného převodem na účet 189219646/0300 - do zprávy prosím variabilní symbol ve tvaru PSČ a číslo domu, tedy v mém případě 69156 a 404 psáno jako 69156404, podle čehož si v emailu identifikuji platbu, sem do emailu dolezalkanada@seznam.cz - prosím obratem Vaši adresu kam knihu zaslat.
  2 - Prosílm zaplatit cenu knihy 1399, bez poštovného a odebrat jiv Praze Uhříněvsi v pondělí, v Břeclavi (zde u mě možno platit hotově) a nebo v Dobelicích u Moravského Krumlova osobně.

  Náhled Náhled Náhled
  Náhled Náhled Náhled

  13.9.2023    Libor Marčík vydává novou knihu Jawa ze souboru Naše motocykly

    V souboru knih Naše motocykly vychází nyní, osm let od posledního dílu, ve dvou svazcích na 888 stranách Jawa, mapující období let 1929 - 54.


    Kniha je dostání přímo u autora: libormarcik@seznam.cz

    Premiéra proběhne na kladenské burze 7.10.2023  Tradiční kladenská burza historických vozidel

    Veškeré informace k dispozici na   www.libormarcik.cz

  Náhled Náhled Náhled
  Náhled Náhled Náhled
  Náhled Náhled


  Česká Tourist Trophy + IRRC 2022 8.1.2023    Česká Tourist Trophy + IRRC 2022

    Kouzlo letních závodů v Hořicích, tedy České Tourist Trophy spojené se závody evropského šampionátu přírodních okruhů IRRC, tkví zejména v divácky atraktivním mixu staré a nové techniky. Pro fotografa, který za víkend nafotí kolem tisíce fotografií je velice obtížné vybrat ty fotografie, které nejlépe přiblíží onu neopakovatelnou atmosféru, která v Hořicích pokaždé panuje.

    V obsáhlé fotogalerii přinášíme fotografie z tréninkových jízd a závodů IRRC.   více |

    Fotografie jízd klasických motocyklů přinášíme v samostatném článku Klasici na České Tourist Trophy 2022.

  3.1.2023    Klasici na České Tourist Trophy 2022

  Klasici na České Tourist Trophy 2022   Nejbarevnější kategorií závodního pole jsou motocykly tříd Klasik a sidecarů. Jejich sobotní tréninkové jízdy a nedělní závod přinášíme v samostatné fotogalerii. Průřez celým závodním polem přineseme v některé z následujících reportáží.

    Nedělní závod tříd do 500 cm3 a 750 cm3 poznamenala průtrž mračen, která se nad závodní tratí přehnala ani ne minutu po startu závodu. Ačkoli po nějaké době vysvitlo opět sluníčko, nemohlo se pro nezpůsobilost tratě v závodech pokračovat. O tom, že nešlo o jen tak nějakou letní přeháňku se můžete přesvědčit na konci fotogalerie.    více |

  PF 2023

  Vážení motorističtí přátelé.

    Konec roku bývá obvykle spojen s bilancováním a pohledem do budoucího období. Ne jinak tomu bývá i u nás na MotoMagazínu.

    Přes všechny nečekané, i když více méně tušené, nepříznivé vlivy lze považovat motoristickou sezónu za úspěšnou. Po dlouhých dvou letech neustálého omezování mohla být konečně všechna ta setkání, závody a společenské akce spjaté s motoristickou historií uspořádány v plné síle. Následky finanční krize náš obor postihnou v plné síle zřejmě až v pozdější době. Všem bych však upřímně přál, aby následky finanční krize pocítili co nejméně.
    Optimismu bohužel nepřidává ani situace okolo provozování historických vozidel. Aktivisté se zatím kvůli nim k asfaltu nelepí, ani pneumatiky jim nepropichují, ale už prosté schválení povinnosti navštěvovat STK lze číst jako veliký vykřičník. Ve společnosti, která se, byť nedobrovolně, ale přeci jen rozhodla přestat vyrábět vozidla se spalovacím motorem, budou historická vozidla natolik vyčnívat, že se jistě stanou terčem společenské zloby. Nechci být zlým prorokem, ale roztříštěnost společnosti, která se rok od roku prohlubuje, se projeví nejvíce právě v dopravě a dění kolem ní.

    Věřím, že nahlédnutí na MotoMagazín, ale též do VeteránFóra a VeteránKalendáře, stále dává a bude i nadále dávat smysl. Ačkoli Motomagazín trápí jistá tvůrčí krize a VeteránFŕum si jede stále svým pomalým rytmem, tak VeteránKalendář neustále nabírá na dynamice. Vždyť v roce 2022 přinesl pozvánky na téměř 900 akcí spojených s motorismem a jeho historií. Věřím, že ne jinak tomu bude i v roce 2023, kdy navíc přibude mnoho nových informací o zajímavých místech v okolí pořádaných akcí. A že jich v naší zemi je.

    Jiří Bartuš

  MotoMagazín


  Bugatti Grand Prix Zlín 2022 18.12.2022    Bugatti Grand Prix Zlín 2022

    Historické automobily se i v letošním roce představily na uzavřené trati městské rychlostní zkoušky Barum Czech Rally Zlín. A protože jde o podnik velice zajímavý a MotoMagazín v poslední době mnoho reportáží nepřinášel, zveřejňuje nyní fotogalerii obsáhlejší než bývá zvykem.   více |

  Ve stopě zlínské šestidenní 2022 17.10.2022   Ve stopě zlínské šestidenní 2022

    Na start 6. ročníku soutěže Ve stopě zlínské šestidenní se postavilo téměř 200 jezdců. Novinkou byl start po dvojici a ocenění prvních tří míst pro sériové a zvlášť pro soutěžní motocykly   více |

    Pořadatelský tým pod vedením Karla Zámečníka dokázal nemožné, kdy uspořádal soutěž, jejíž trasa mohla opět vést na místech kde se v poválečné době proháněly legendy tohoto motocyklového sportu. V současném legislativním prostředí nelze toto hodnotit jinak než jako hrdinský počin. Tuto větu bohužel musíme neustále opakovat.

  NIPPON RETRO 2022 3.10.2022    NIPPON RETRO 2022

    Jakou reportáží začít hodnocení sezóny roku 2022? Tak jako v loňském roce se nejprve podíváme na konec světa, do místa, kde se již po jedenácté v řadě konal sraz japonských motocyklů Nippon Retro.

    Počasí na konci května bývá vrtkavé. Ne jinak tomu bylo i při jedenáctém ročníku srazu starých japonských motocyklů Nippon Retro. Ani časté dešťové přeháňky ani ukrutná zima však na účast neměly téměř žádný vliv. Posuďte z fotografií sami.   více |

  7.3.2022   

  Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E

    Mnoho zájemců o koupi starého japonského železa stojí před rozhodnutím zda se nebát zakoupit stroj, který se nedochoval v úplně dobrém stavu. Základní poučka říká, že vždy se vyplatí připlatit si za kvalitu, protože nutné zásahy na renovaci vždy navýší výslednou cenu nad cenu reálnou. Jenže ceny velice zachovalých motocyklů dnes rostou nepřímo úměrně do našincem těžko akceptovaných výšin. Navíc velice málo kdy lze koupit motocykl ve stavu opravdu nevyžadujícím žádné údržby či dílčí renovace. Přeci jen konzumní přístup našich západních sousedů má na stav dochovaných strojů velice negativní vliv. Mnohokrát tedy o koupi rozhodují zcela jiné pohnutky, než ty logické a racionální a z nich nejčastější bývá momentální dostupnost peněz a chuť jít do toho. Že cesta k výsledku bude trnitá a ne zrovna laciná již k takovému rozhodnutí patří, ale jen díky tomuto přístupu se z majitele může postupně stát odborník. Proč asi je zrovna u nás tolik odborníků?

    Představovaná Suzuki GS 1000 E je ukázkovým příkladem trnité cesty k výsledku. Na počátku byl v nabídce zajímavý málo jetý motocykl, který však 20 let stál v garáži a bohužel se na něm podepsal majitel, který jej chtěl uvést k životu. Představoval však zajímavý potenciál pro technicky nepříliš náročnou renovaci. A zejména. Byl to litr. Postupné nutné investice, v podstatě dle očekávání, překonaly nákupní cenu, ale s tím se tak nějak předem počítalo.   více |

  Kývačka s motorem DKW 22.2.2022    Kývačka s motorem DKW

    Na burze konané 25.6.2016, u příležitosti dnes již neexistujícího Oldtimer festivalu ve Slavkově, bylo možno spatřit Jawu kývačku v zajímavé kombinaci s motorem DKW NZ 350-1 (motor s bloky z litiny). Zřejmě šlo pouze o využití motoru ze starého motocyklu DKW jako náhrady za porouchaný motor Jawa. Kdo byl autorem tohoto spojení se patrně nikdy nedozvíme, ani to není nijak podstatné, avšak zajímavé jistě je. Mimo jiné tím, že názorně ukazuje, jak blízko k sobě mají poválečné motory Jawa k předválečným motorům DKW.  | více |


  Po Péráku přišla Kývačka Občas přijde do MotoMagazínu takový email:
    ...Zasílám Vám nějaké informace + fotografie mojí Jawy-Čz 350/354 z roku 1955. Na Vašich stránkách zatím tyto stroje nejsou popsány. Mohl byste prosím vložit do sekce Jawy-Čz můj typ? Chtěl bych se s ostatními majiteli těchto půlbubnových strojů podělit o informace, jelikož o tomto typu nikde není skoro ani zmínky...
    Trvalo nám to sice pár let, ale nezapomněli jsme. Zmiňovaný příspěvek, doplnění dalšími informacemi zveřejňujeme v oddílu Jawa Pérák, který bude tímto článkem symbolicky uzavřen. Jawa-Čz 350 typ 354 je totiž nástupce Péráka 350 a též i jeho současníkem, protože přibližně dva roky byly tyto modely vyráběny souběžně.

  Po Péráku přišla Kývačka 16.2.2022  

    Po Péráku přišla Kývačka

    Na počátku 50. let bylo učiněno rozhodnutí o vývoji jednotné tzv. národní řady motocyklů pod taktovkou konstrukce Jawy, kdy výrobou v malých kubaturách bude pověřena strakonická ČZ a výroba větších kubatur bude přidělena Jawě.

    Jak vypadala kývačka modelového roku 1955? Nejlépe ji představit na motocyklu v nálezovém stavu bez rušivých zásahů předchozích majitelů. Jeden takový zdokumentoval Marián Zobina.  | více |


  10.2.2022    Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů

    V roce 1951 se Autoklubu republiky československé (AKRČs) podařilo uspořádat druhou soutěž lidových vozítek a scooterů. Tato soutěž již proběhla bez větší publicity, avšak, jak je patrné z dobových fotografií, na nezájmem veřejnosti ani soutěžících si ani tentokrát nemohl nikdo stěžovat. Soutěž byla uspořádána 14. května 1951 opět na trase v okolí Prahy. Vlastní soutěž doprovázela od pátku do pondělí výstava všech zúčastněných vozidel na zimním stadionu v Praze Na Štvanici.

    Touto soutěží skončila snaha o podporu amatérských staveb lidových vozíků v Československu. Oživení zájmu o lidová vozítka nastalo v polovině 50. let, kdy proběhla vlna zájmu o výrobu lidových vozítek na tovární úrovni.   více |

  9.2.2022    První soutěž lidových vozítek a scooterů

    V roce 1950 navázal Autoklub republiky československé (AKRČs) na úspěšnou výstavu uspořádáním první soutěž lidových vozítek a scooterů, která se jela 9. července 1950 na trase v okolí Prahy.

    Zde se, na rozdíl od statické výstavy, vozítka a skútry představily i s jejich majiteli v soutěžním klání. A právě prověření vozítek na běžných cestách okolo Prahy ukázalo zásadní nedostatky v domácích podmínkách zhotovených konstrukcí vozítek, pro které bylo absolvování celé trasy náročným úkolem.   více |

  8.2.2022    Vozítko Velorex 1960

    Stojaté vody výroby československých automobilů doslova rozbouřilo v roce 1959 představení vozítka Velorex 1960 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Vozítko mělo od roku 1960 nahradit ve výrobním programu Velodružsta Hradec Králové tříkolové vozítko Velorex. Radikální změna výrobního programu však byla nad síly výrobního družstva a to tak bylo nuceno pokračovat i nadále ve výrobě tříkolových vozítek.

    Zatímco automobilu chtivý lid byl vozítkem nadšen, v odborných kruzích bylo jasné, že tudy cesta k rozmachu motorismu v Československu nevede. To, že lidová vozítka jsou jen slepou vývojovou větví automobilismu více než ukazovala situace v západní Evropě, která se, a nejen v motorismu, mílovými kroky od Československa vzdalovala.   více |

  1.2.2022    300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021

  300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021   Hořičtí nás dlouho napínali s vypsáním srpnových závodů. Není se však čemu divit. Situace byla celé léto pro pořadatele velkých podniků nepřehledná a tím riziko negativních finančních následků obrovské. To, že se druhý srpnový víkend proměnily Hořice ve světové centrum road racingu, nebylo díky náhodě, nýbrž jen a jen díky odvaze a vůli pořadatelů a všech, kteří hořickému závodění bezmezně fandí. Netradiční kombinace odložených závodů 300 zatáček Gustava Havla a šampionátu IRRC znamenala ochuzení startovního pole o historické motocykly.   více |

  31.1.2022          Výstava lidových vozítek

    Podpořit výrobu lidových vozítek a též udělat přehled tvůrčího úsilí jednotlivých konstruktérů se v roce 1948 pokusil Autoklub republiky československé (AKRČs) uspořádáním soutěžní výstavy lidových vozítek. Výstava zdaleka nepojmula veškerá konstrukční řešení, ale minimálně nastínila, jakým směrem se jednotliví konstruktéři ubírají. Smutným, avšak předvídatelným závěrem výstavy byl fakt, že z ani jedné konstrukce sériové výroby schopný projekt. Ačkoli byl zájem veřejnosti o výstavu enormní, bylo již v té době jasné, a představená vozítka to v podstatě dokázala, že tento směr není ten, který by nějak zásadně mohl pomoci československý lid motorizovat.

  Psal se rok 1948 a mezi lidmi rezonovaly zprávy o možnostech hromadné výroby lidových vozítek, která by pomohla vyřešit neutěšenou situaci v dostupnosti individuální dopravy v té době již komunistickém Československu.

    Kdo chce opravdu pochopit, jak byla pro motoristy a motorismu chtivé obyvatele poválečného Československa obtížná doba, musí chtě nechtě sáhnout po dobové literatuře a ponořit se do témat, která tou dobou rezonovala. Jak tedy výstavu lidových vozítek hodnotil časopis Svět motorů a jeho čtenáři? Mnoho pozitivního se zde najít nedá. Očekávání a potřeby běžného člověka se prostě s myšlenkou lidových vozítek v zásadních parametrech zcela rozcházely.   více |

  30.1.2022   Yamaha XJ 600, r.v. 1985

    Oldřich Eder zaslal článek o zimním renovačním projektu japonského motocyklu v ceně Jawy 50 Pionýr.   více |

    Kdo poznal strasti renovování českého motocyklu, nekonečné shánění předražených původních dílů či všechno to peklování s nekvalitními tureckými replikami dílů vydávanými za kvalitní české, tak pro toho může být renovování japonské klasického motocyklu příjemným osvěžením.

  29.1.2022     Téma lidových vozítek rezonovalo mezi československou motorismu chtivou veřejností po dlouhá léta. Laická, ale i odborná, veřejnost ještě dlouho po skončení druhé světové války považovala výrobu lidových vozítek, myšleno jednoduchých dopravních prostředků nahrazující nedostatkové a výrobně náročné automobily, za cestu k masivní motorizaci společnosti. V Československu, které bylo zastiženo změnou politické orientace a ještě dlouho po válce sužováno nedostatkem pohonných hmot a základních surovin, se pro drtivou většinu obyvatel stalo vlastnictví osobního automobilu nedostižným snem.

      Lidové vozítko v nálezovém stavu

    Výsledná řešení provedení lidových vozítek mnohdy nebyla dána ani tak invencí jejich tvůrců, jako spíše jejich aktuálními možnostmi. Nedostatek vhodných dílů, materiálů, ale též omezené nástrojové a zejména finanční možnosti se vždy na výsledku projevily více než by bylo žádoucí. Nepřeberná plejáda typů vzniklých vozítek dává jasný důkaz o konstrukčním umu našich předků, kteří neúnavně šli za svým hlavním cílem, svobodu pohybu.   více |    Tato vtipná glosa byla zveřejněna v časopise Svět motorů v roce 1948 a ani po více než 70. letech neztácí na aktuálnosti. Dokazuje, že běžní lidé a jejich potřeby zůstávají, na rozdíl od politických a ideových systémů, neměnné.

  28.1.2022      Jak na rez v nádrži?

  Podívejte se, jak se zbavit rzi v nádrži jednou provždy.

    Ne všem reklamním článkům je třeba se bránit. Ten, kdo nabízí osvědčené řešení a mnohaletou praxi, mnohdy ví o dané problematice více než plejáda amatérů. Profesionál totiž musí za svou práci ručit a to zrovna v případě odstraňování rzi z nádrží není vůbec snadné.    více |


    Provádíte repase dílů, renovace, máte zkušenosti a chcete dát o sobě vědět? Zkuste také inzerci na MotoMagazínu.

  27.1.2022   Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?

    Nic nedokáže zošklivit motocykl více než prodloužený zadní blatník.

    Své o tom mohou vykládat všichni majitelé starších motocyklů dovezených z Německa, kde v 70. a 80. letech platily předpisy, které vyžadovaly instalaci dlouhých zadních blatníků. A tak, na rozdíl od motocyklů dovezených například z USA, přišly německé verze o značnou část elegance. Nevěříte? Tak si prohlédněte odstrašující vzorek motocyklů z našeho archivu.   více |

  26.1.2022   Yamaha FZR 600, r.v. 1989

    Nákup a zprovoznění staršího japonského motocyklu s sebou přináší různá úskalí. Jaká to mohou být u motocyklu Yamaha FZR 600 z roku 1989 a jak se s nimi vypořádal Pavel Janda čtěte v článku   více |

  25.1.2022   ČZ 150 C v lidovém provedení

    Ne vždy bylo možno u nás zakoupit motocykly v nejlepším provedení, tedy se všmi patřičnými díly chromovanými. V dřívějších dobách panovaly ve výrobě a prodeji zcela jiné poměry než jsme zvyklí dnes. V případě, že došlo k výpadku kapacity chromovacího procesu, nebyla výroba zastavena, ale chromované díly byly prostě lakovány. Z těchto dílů byly sestaveny motocykly určené pro vnitřní, československý, trh, kde po dlouhá léta panoval systém ber co je.

    Citlivě restaurovaný motocykl ČZ 150 C v lidovém provedení bylo možno spatřit na Srazu jawistů v Luhačovicích v roce 2017.   více |

  24.1.2022   ČZ 150 C v červeném provedení

    Červené provedení poválečných motocyklů ČZ, tedy v barvě která je spjata s motocykly Jawa, je v našich končinách velmi ojedinělou variantou. Citlivě zrenovovaný motocykl ČZ 150 C v červeném provedení bylo možno spatřit na srazu historické techniky v Holešově v roce 2017.

    Na domácím trhu nebyly motocykly ČZ v červeném provedení vůbec nabízeny. Jelikož vývoz měl vždy absolutní přednost, byly do domácího prodeje mnohdy dány motocykly s kosmetickou vadou, případně celé série osazené lakovanými díly místo chromovaných. I přes to vše se několik ČZ v červeném provedení v prodejnách Mototechna objevilo.   více |


  Vlastníte zajímavý stroj a vyznáte se v jeho technice či historii?
   Pomozte sobě i ostatním publikací svých poznatků na zavedeném serveru www.motomagazin.cz. Možné jsou různé formy individuální spolupráce. Materiály lze dodávat v papírové či elektronické podobě ve formě dokumentů či hotových scriptů.
   K dispozici je dostatek volného prostoru pro články, galerie fotografií, diskuse i pro vlastní publikování či reklamu. Publikovaným materálům lze založit subdoménu ve tvaru xxx.motomagazin.cz i příslušnou e-mailovou schránku.


  Nové články
  NIPPON RETRO 2023
  Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
  Klasici na České Tourist Trophy 2022
  Bugatti Grand Prix Zlín 2022
  Ve stopě zlínské šestidenní 2022
  NIPPON RETRO 2022
  Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
  Kývačka s motorem DKW
  Kývačka
  Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
  První soutěž lidových vozítek a scooterů
  300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
  Výstava lidových vozítek
  Yamaha XJ 600
  Lidové vozítko v nálezovém stavu
  Jak na rez v nádrži?
  Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
  Yamaha FZR 600

  PODPOŘTE NÁS
  SDÍLENÍM ČLÁNKU

  MotoMagazín na facebooku


  Témata
  INZERCE     Nový inzerát
  Japonské motocykly
  Poválečné motocykly ČZ
  Jawa Pérák
  Motocykly JAWA 500 OHC
  Motocykly JAWA Bizon
  Lidová vozítka
  Vozítka Velorex
  Manet 90
  Kniha vozítka Velorex
  Motocyklové vozíky
  Motocyklové vozíky PAv
  Mopedy Stadion
  Sidecary VELOREX
  Videoarchiv
  Francouzské motocykly
  Literatura
  OILMASTER
  MotoMagazín na Youtube
  MotoMagazín na Rajčeti
  Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
    Oficiální stránky knihy
  Jawa Californian - oficiální stránky knihy
    Oficiální stránky knihy
    Dodatky knihy
    Fan club Velorex
  Vrchní, zdrhni!
  www.jawadily.cz
  Jawa ze souboru Naše motocykly
  Žebříček článků
  300 zatáček Gustava Havla 2019
  Ve stopě zlínské šestidenní 2020
  Klasici na České Tourist Trophy 2022
  Brno Revival 2019
  Bugatti Grand Prix Zlín 2022
  Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
  NIPPON RETRO 2022
  Grand Prix Bugatti 2019
  Jarní cena Brna 2018
  Pérák 2016
  Slovácký okruh 2019
  NIPPON RETRO 2018
  Pérák 2018
  300 zatáček Gustava Havla 2018
  Oldtimer Festival 2016
  NIPPON RETRO 2019
  Star Rally 2017
  XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
  Branná 2018
  III. Pohár motorových dvoukolek
  Ve stopě zlínské šestidenní 2022
  Nepomucký trojúhelník 2018
  Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
  Česká Tourist Trophy 2017
  Podzimní MotorTechna Brno 2016
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš