MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           24.7.2024 17:52         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Motocyklové vozíky PAv | Poznatky z provozu návěsných vozíků PAv | Vozíky PAv v nálezovém stavu | Generální oprava vozíku PAv 40 | Generální oprava vozíku PAv 40 | Renovace přívěsného vozíku PAv 40 | PAv 100 |
Fotografie
  O vozíky za motocykl je stále veliký zájem. Oprašovat staré dobré kousky nelze do nekonečna a tak vznikají i nové projekty vozíků.


Renovace návěsného vozíku PAv 40
  Autor: Ladislav Kotrla

  Vlastním Tatran 125 S, skůtr vyroben 1967 v Povážských strojírnách a jednoho dne mne napadlo – pořídit si k němu přívěsný vozík PAv. Takovýto vozík měl kdysi můj strýc, ale tahal jej za skůtrem ČZ 175/501. Vždy, když k nám přijel, tajil se mi dech při pohledu na tu krásnou soupravu!

Fotografie Fotografie

  Po takřka pětiměsíčním intenzivním hledání na internetu jsem objevil konečně vozík, který mně přímo vybízel - kup si mne! Měl totiž vše, co správný PAv 40 má mít, pouze zalomený klíček v zámku víka byla malá vada na kráse. Po nezbytné telefonické domluvě s prodávajícím jsme poslední únorovou neděli proměnili s manželkou Janou na celodenní výlet do Mladé Boleslavi. Cesta z Kopřivnice směr Brno a poté po D1 na Prahu byla nekonečná, neboť po celou dobu hustě sněžilo a chvílemi byl čas proti nám. Na místo určení – benzínovou stanici v Mladé Boleslavi jsme ale přijeli takřka na minutu přesně. S prodávajícím – m.j.velkým fandou historických motocyklů – jsme při kávě diskutovali o společném koníčku téměř hodinu. Vzhledem k neustávajícímu sněžení jsme se ale rozloučili a vydali se na cestu zpět domů.

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

  Následující týden byl ve znamení kompletní demontáže PAvky, protože jedině takto člověk zabývající se renovací, pozná vše od A do Z. Původní majitel vozíku byl očividně zodpovědný, protože všechny pohyblivé části byly poctivě mazány. Karoserie a ostatní kovové prvky nevykazovaly nejmenší náznaky koroze, pouze povrch laku byl poněkud matový, na pravé straně po směru jízdy jsou škrábance, asi od uskladnění v kůlně. Pneu Barum nejeví známky zteření, ani povrchové ojetí. Kryt koncového světla má oranžovou barvu, bohužel dnešní legislativa je nekompromisní a vyžaduje pouze barvu červenou. Naštěstí jsem koupil repliku světla včetně gumy pod něj na burze, jako i zámek víka a gumové podpěrné nožičky. Bohužel, přední bílé i zadní červené odrazky na tykadlech, zubem času neplní svoji funkci, byly proto nahrazeny plastovými shodného průměru. Jelikož všechny kovové části vozíku byly před lakováním opískovány, muselo dojít k rozřezání a odstranění gumových hadic na bočních tykadlech. Ovšem sehnat poté černou hadici o vnitřním průměru 22 mm, podélně rýhovanou – to byl běh na dlouhou trať – v mém případě 16 dní intenzivního telefonování, psaní, ježdění, atd. Nakonec jsem ji uviděl u známého svinutou v garáži, údajně ji používá k napouštění bazénu, zrovna ji měl však zazimovanou. Po chvilce přemlouvání mi přece jen metr odříznul a daroval. Vlastní přípravu – tmelení, broušení a lakování jsem přenechal odborníkovi, který opravdu odvedl kus poctivé práce a určitě mu v nejbližší době svěřím lakování svého Tatrana, který také podstoupí ozdravnou renovační kůru.

  Mimochodem - víko u PAv 40 je odnímatelné, což je velké plus při nakládání věcí větších rozměrů, ovšem na druhou stranu je celkem problém při zamykání, a to – najít tu správnou polohu víka, aby opravdu došlo k uzamčení. Zhruba po čtyřech měsících od koupě vozíku jsem ve stadiu dokonalosti, připraven na STK s Tatranem, PAvkou a následuje zápis vozíku do OTP. Tomu ovšem předcházela vlastní výroba tažného, neboť sehnat originál v dnešní době nelze.

Fotografie Fotografie

  Na německém serveru jsem objevil několik fotografií, na kterých byl Manet, starší bratr Tatrana vyobrazen i s vozíkem. Vzhledem k odlišné karoserii Manet / Tatran jsem nakonec musel tažné ušít na míru. Typový průkaz – rodný list každého vozíku PAv se dá sehnat jako předloha na internetu, do které zapíšete údaje dle typového štítku, umístěného na rámu vozíku. Materiál na výrobu tažného – trubka o vnějším průměru 22 mm, plocháč 35x110 mm, ohýbačka a šikovný svářeč byly výsledkem funkčního zařízení, které bez potíží prošlo na STK!

Fotografie Fotografie

  Konečně je tady jaro, vzduch voní probouzející se přírodou a suché silnice vybízejí konečně k projížďce na motocyklu. Oproti loňskému začátku sezóny ovšem vyjíždí se mnou ještě cosi, co není jen tak k vidění na našich cestách – vozík PAv 40 v původním barevném provedení, včetně zlatého linkování, a v těsném závěsu za Tatranem.

Fotografie Fotografie

  První jízda proběhla s nejvyšší opatrností, prázdným vozíkem a maximálně rychlostí 60 km/hod. Najel jsem asi dvacet kilometrů a vrátil se do garáže, kde proběhla kontrola všech částí, včetně závěsu a uchycení k Tatranovi. Vše bylo v pořádku a nic tedy nebránilo zkoušce naplno.

  S manželkou Janou jsme v červenci sbalili do vozíku stan, spací pytle, karimatky, nezbytné pomůcky pro kempování a vyrazili na 80 km vdálené místo v oblasti Oderských vrchů …

  Vozík PAv 40 je dobový vozík, který skvěle poslouží i v dnešní přemotorizované době a všude, kde zastavíte, budí u kolemjdoucích neskrývaný zájem a obdiv.

Fotografie FotografieFotografiePodpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků
Zodpovězená témata (2/5): Strana 1 / 1
 "Oproti loňskému začátku sezóny ovšem vyjíždí se mnou ještě cosi, co není jen tak k vidění..." - jasně, jako v Cimrmanech: "Petr, něco Červenýho, Bezruč..." ;-)
Díky za solidně psaný článek, jeden z mála bez "hrubopisu", a s kupou dobrých fotek. Gratulace k STK. Smetana V Lažínkách u Moravských Budějovic taky dobrá zkušenost...
navíc, když je zaměstnanec fanda pro vše, co vlaje VEDLE nebo ZA jawskou červení ;-)    [Hobo]
    (19. 02. 2010)
 No, nějaký mouchy se najdou, ale ty létají snad všude. Ten Tatran z fotky půjde "do gala"? Ježkovy zraky, tak to abych se styděl za svoji 559 v originálu. Není škoda dávat tomuhle létadlu nový kabát?    [Hobo]    (19. 02. 2010)
Přidat odpověď    (1)
 Hmmm,zajímavé s tím Tatranem !    [Lida]    (07. 02. 2010)
 Gratuluji, zejména k zápisu do OTP. Já se vloni na to informoval a vypadalo to hodně složitě. Mohl by ses mi ozvat na: atlantic500@seznam.cz ? Nemám to do Kopřivnice daleko a každou radu uvítám. Díky.    [Pavel]    (10. 02. 2010)
Přidat odpověď    (1)
Nezodpovězená témata (3/5):
 Chlapi potreboval by som kompletny vykres na Pava 40-41 dakujem
[Jan Rac]      (14. 10. 2016)
 se si puo avere un contatto per poter parlare di un pav mi interessa il mio nome è giovanni tel 3383642456
[giovanni]      (14. 01. 2012)
 Hello, I comes from Germany and restores a PAV40. Unfortunately the two arms at the sides, those are missing, where the reflectors are to. For the reproduction I need all dimensions: Diameter, distance centrically between reflectors, radius, height. Please send a sketch/ draft with dimensions possibly in photo (foto15.jpg) drawn in, on j_moeldner(@)web(point)de (adress: No clips and point=.)
Thanks, Juergen
[PAV40 / Please help]      (26. 03. 2010)

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
300 zatáček Gustava Havla 2019
Star Rally 2017
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Pérák 2016
Nové knihy Libora Marčíka
Evropský festival Route 66
Brno Revival 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Kniha Jawa Californian
Slovácký okruh 2019
NIPPON RETRO 2019
NIPPON RETRO 2022
Grand Prix Bugatti 2019
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Classic Show 2015
Jarní cena Brna 2018
NIPPON RETRO 2023
Suzuki GSF 1200 Bandit
Česká Tourist Trophy 2017
Grand Prix Bugatti 2016
300 zatáček Gustava Havla
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
8. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš