MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           23.9.2019 07:14         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží | Péče o pneumatiky pro veterány |

          Aukro poškozuje trh s historickými vozidly  Autor: Jiří Bartuš

   aktualizováno 14.3.2013

  Bývalo zvykem, že jsem se zde na stránkách MotoMagazínu zamýšlel nad trendy a stavem cen vybraných historických vozidel. Již v minulých letech jsem upozorňoval na rostoucí vliv aukčního serveru Aukro na tvorbu cen. To, co jsem považoval za přínosné, se bohužel, díky politice, jakou tento monopolní server v České republice uplatňuje, změnilo na destrukci trhu.

  Ceny vozidel i jejich dílů jsou ovlivňovány mnoha faktory, které se velmi často mění. Každý, kdo se kolem veteránů motá, dokáže časem určit trendy v pohybu cen. Většinou ceny obecně s časem rostou. U některých položek mírně, u některých strměji, ale někdy mohou ceny stagnovat případně i klesat. Otázkou je, zda lze nějakým způsobem hodnověrně stanovit skutečnou hodnotu odpovídající aktuální situaci. Odpověď na tuto otázku byla nalezena již v dávné minulosti v podobě aukčního prodeje. S rozmachem internetu se aukce zcela logicky přesunuly z aukčních síní do virtuálního světa. Zde, nejprve v domovských spojených státech a později po celém západním světě se prosadila aukční síň eBay. Ta se velmi rychle vyprofilovala ve velice sofistikovaný systém zaručující regulérnost dražeb a poskytující dostatečnou ochranu jak kupujících tak i prodávajících. Dominance eBay je dnes taková, že v zemích, kde eBay působí nenaleznete obchodníka, který by si dovolil své zboží na eBay nenabízet. Bohužel politika eBay, zjevně orientovaná zejména na objem obratu, způsobila ignorování východoevropského regionu při své celosvětové expanzi. Toho využila polská firma Allegro, která nabídla velice podobný aukční systém právě v tomto regionu. V České republice, kde působí pod názvem Aukro, se velmi rychle vypracovala v dominantního hráče mezi elektronickými aukcemi.

  Bohužel z ne zcela zřejmých důvodů začalo Aukro právě jen v České republice měnit základní principy elektronických aukcí, léty prověřené aukční síní eBay.

  Jde zejména o zrušení možnosti stanovení vyhrazené ceny, minimální částky nutné k prodeji, jenž má za úkol ochraňovat prodejce před podhodnocením prodávaného zboží.

  Dále jde o změněný systém prodeje s možností zakoupit ihned, kdy prvním příhozem tato možnost zaniká, což dává příliš mnoho výhod do ruky kupujícím na úkor prodejce.

  Zjevně nejvíce trh poškozujícím krokem Aukra je zrušení povinnosti uzavřít kupní smlouvu na prodej motorového vozidla. Tento fakt nahrává spekulacím s cenami na straně prodeje stejně jako na straně koupě. Velice často se stává, že po úspěšné dražbě je vydražené vozidlo nabídnuto s pevnou cenou v některé z běžných inzercí. Kdo tedy a proč od realizace prodeje odstoupil? Aukce v tomto případě zjevně nesplnila svoji roli.

  K tomu se Aukro dostatečně nesnaží garantovat regulérní průběh aukcí. Zde mám na mysli zejména umělé navyšování cen příhozy "spřátelených" dražitelů, jejichž eliminace by měla být pro Aukro prvořadá.

  Není jasné, zda si vedení Allegra (Aukra) uvědomuje, že tyto abnormality českého aukčního prostředí mají fatální dopad na celý trh s historickými a sbírkovými předměty. Vůbec nejmarkantnější je tato destrukce znát v prodeji motorových vozidel. Elektronické aukce, místo aby trh stimulovaly, jej spíše potápí, což je jasně vidět v malém počtu aukcí tohoto druhu.


  Věřím, že se jednou i u nás v Čechách dočkáme standardního prostředí jaké je běžné v západním světě. Zatím však musím konstatovat, že jako geograficky středoevropská země i v tomto oboru sklouzáváme blíže k východu místo abychom měli ambice drát se na západ.  Volnou diskusi k tomuto tématu naleznete na diskusním fóru VeteránForum zde: http://www.veteranforum.cz/index.php?id=11&idkat=109&idtop=213059


  Se svolením redakce časopisu MotorJournal přinášíme rozhovor s ředitelem aukční síně Bonhams Jamesem Knightem, jenž vyšel v časopise MotorJournal číslo 11 roku 2005.

MotorJournal MotorJournal
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
I pozitivní změny v dopravě se dějí...
Star Rally 2017
Pérák 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
NIPPON RETRO 2018

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Česká Tourist Trophy 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
Česká Tourist Trophy 2017
Cena města Jičína 2018
NIPPON RETRO 2019
Pérák 2018
Reportáže
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Pérák 2016
300 zatáček Gustava Havla 2018
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
Slovácký okruh 2018
Evropský festival Route 66
Pérák 2015
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla 2015
Kniha Jawa Californian
Veteráni Moravským Slováckem 2016
Jarní cena Brna 2018
Setkání veteránů Holešov
Star Rally 2017
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš