MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           22.9.2023 20:04         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínwww.mototechnik.cz

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
3. reportáž

II. čínské motocyklové dobrodružství - 3. reportáž

  Konečně motorka

  Tak už jsem konečně na místě startu. Jsem v Lianyungangu a už mám i motorku, na které expedici pojedu. Dorazil jsem včera a ó hrůzo: zase slavnostní večeře na uvítanou! Já se nemám šanci zhubnout. Děsím se toho, že dvoustovka mě neuveze a nic silnějšího u firmy QINGQI nevyrábějí! Během dopoledne jsem za přihlížení dvou dalších účastníků expedice montoval na stroj, který mi byl přidělen, svoje kufry a řidítka. Drobný problém se objevil v tom, že jsem dostal model, který je od mého tréninkového doma v několika detailech odlišný. Například má jinou přední vidlici. Zatímco na mém doma už jsou parádní zlatě eloxované upsajdy, tady jsou to ještě teleskopy klasické. Díky tomu jsem nemohl zatím namontovat plexisklo, protože spony, které drží vzpěry plexiskla na vidlici, jsem najednou měl moc velké. Tahle vidlice má mnohem štíhlejší nosné tyče. Ale to je detail, to se vyřeší zítra.

  Hned po ránu, když po snídani vyrážím z hotelu obhlédnout okolí, napadá mě, jak jiný je zdejší svět. A kam spěje: hrůza, páni motorkáři!!!
  Zatímco v Evropě se motocykl, který nemá alespoň sedm set padesát kubíků obsahu, pokládá za učební pomůcku pro teenagery a žádný skalní motorkář si ho ani nepovšimne, tady je všechno jinak. Kolem mě sviští stovky a stovky elektrifikovaných jízdních kol!
  Kdysi Lenin řekl, že elektrifikace a sověty, to že je budoucnost Ruska. Tady to vypadá, že elektrifikace a dvě kola, to že je budoucnost masového motorizmu!
  V továrně QINGQI mi jedna z dam řekla, že od roku 2002 se v Číně každoročně prodává patnáct milionů motocyklů. Jenom v Číně, do toho není započítán export! Musel jsem se ptát znova, protože jsem myslel, že jsem se přeslechl, ale zopakovala mi to. Čína je velká a hlavní podíl trhu tvoří její dosud nenasycený venkov. V tom případě by mě ovšem zajímalo, kolik se tedy v Číně prodá za rok elektrických bicyklů a skůtrů, protože těch je na ulici vidět několikanásobně víc, než motorek.
  Ty nejjednodušší skutečně vypadají jen jako jízdní kola a někde na nich je umístěna krabice s baterií. Daleko víc je ale těch, které už vypadají jako luxusní mopedy a když si je pozorněji prohlížím, vidím, že box s baterií je vyřešen jako plastová krabice i s uchem, aby se to dalo lehce a jednoduše vyjmout a odnést domů nabít. Stojím na ulici a nestačím fotit. Jedou jeden za druhým a jeden krásnější a elegantnější než druhý. To jediné, co mají společné, je masivní náboj zadního kola, ve kterém je celé tajemství těchto strojů: vestavěný nábojový elektromotor. Vede k němu kablík, kterého si skoro nevšimnete, není silnější než šňůra od topinkovače, ale je neuvěřitelné, jak s tím tyhle elektromopedy uhánějí.
  Včera, při té slavnostní večeři, jsem se dozvěděl, že expedici s námi pojede i jedna asi třicetiletá žena. No a proč ne? Tady musí být ženy ty nejlepší motorkářky na světě, v té záplavě provozu jednostopých vozidel. Řídí tu nejmíň polovinu toho všeho, co se tu na dvou kolech pohybuje a je znát, že právě elektrické mopedy a skůtry jim vyhovují nejlíp. Některé mají naložené dvě děti, k tomu nákup a jak jsem si stačil všimnout, dokážou klidně řídit jen jednou rukou, druhou přitom telefonovat a ještě se bravurně vyhýbat každému, kdo jim vjede do cesty. Ne, tohle by opravdu asi žádný chlap nedokázal...
  Takže nejen, že v Číně mají vyřešeno elektrický pohon jednostopých vozidel pro každodenní používání, ale dokonce tu už jezdí mopedy s náhonem na obě kola! Jak je to geniálně jednoduché: stačí hnací kolo s elektromotorem v náboji namontovat i dopředu – a je to! Celý problém přenosu síly řeší druhý kablík, který se vine nenápadně po přední vidlici. V té chvíli si pak můžete vybrat: je libo přední náhon? Nebo zadní? Nebo na obě kola a hurá do terénu? Stačí cvrnknout úplně malinkatým přepínačem na palubní desce. A když baterie dojdou, nic se neděje. Pořád ještě je tu alternativní pohon pedály. Vždyť to přeci může jet i jen jako jízdní kolo...
  Takže páni motorkáři: po prvních dojmech z dnešní Číny mám pocit, že se nad námi stahují hrozivá mračna! Pohledem šikmých čínských očí to nevypadá, že by budoucnost motocyklového světa byla ve znamení dušeného bublání těžkého Harleye a příjemných vibracích pod zadkem! Spíš to vypadá, že našim příštím motorkám bude někde z pod sedla čouhat prodlužovačka, aby se přes noc daly zastrčit do zásuvky v kočárkárně. Je mi nás líto...

Petr Hošťálek        

Pokračování ...  

Obrazová příloha
Fotografie
Tak tohle je ten motocykl, se kterým pojedu expedici z Číny do Evropy. Kufry už jsem namontoval, ještě chybí plexi, které jsem s sebou vláčel letadlem i autobusem a které to, kupodivu, všechno přežilo.
Fotografie
Elektrifikovaný moped je jen o malinko masivnější, než jízdní kolo. Asi jako náš někdejší moped S 11. Ale jezdí běžně ve dvou a tiše, rychle, bez zplodin a rámusu z výfuku.
Fotografie
Na baterie jezdí v Číně i skůtry. A jak panečku! Jen si všimněte, jak holkám vlajou sukně i vlasy!
Fotografie
Zlý sen každého bikera: zrovna ve chvíli, kdy jsem za to vzal a chtěl to odpálit z křižovatky, kluk mi vytáhl baterku ze zásuvky!!!
Fotografie
Tak to je to celé tajemství! Elektrický motor, vestavěný do náboje kola...
Fotografie
Fotil jsem to na strašnou dálku, v jízdě a ještě přes sklo autobusu. Ale všimněte si, jak ta dáma s naprostou suverenitou uhání na svém elektroskůtru – a v pohodě přitom telefonuje!
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Komerční inzerce
Renovace a oprava nejrůznějších palivových nádrží navíc umí hodit vašeho veterána do gala.
Nové články
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600
ČZ 150 C v lidovém provedení

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Branná 2018
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Brno Revival 2019
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Česká Tourist Trophy 2017
300 zatáček Gustava Havla 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Česká Tourist Trophy 2016
Pérák 2017
Pérák 2015
Star Rally 2017
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
NIPPON RETRO 2022
Classic Show 2015
300 zatáček Gustava Havla 2015
Nepomucký trojúhelník 2018
Bugatti Grand Prix Zlín 2021
Setkání veteránů Holešov
Jarní cena Brna 2018
Honda CBR 900 RR Fireblade
Pérák 2016
Motosraz Křtiny 2015
XXI. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš