MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    Japonské klasické motocykly           24.6.2024 19:09         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
MotoMagazínInzerujte na MotoMagazínu

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
2. reportáž

II. čínské motocyklové dobrodružství - 2. reportáž

  Přípravy

  Jak už jsem řekl, původně měla být i má druhá cesta dobrodružstvím osamělého jezdce. Sice pod záštitou značky YUKI, ale pořád jsem si myslel, že pojedu sám.
  V plánu bylo, že po čínském území pojede se mnou společně ještě jeden motocykl. Motocykl, který bude řídit čínský reportér, mluvící rusky nebo německy. To kvůli mně. Já čínsky, ani anglicky, neumím. A od čínské hranic dál už pojedu sám. Protože se říká, že všechny cesty vedou do Říma, i můj cíl měl být tam. Je to s podivem, ale nejspíš tohle přísloví, známé v Evropě, znají už i výrobci motocyklů v Číně.


  Jenže jak začaly docházet další e-maily, dozvěděl jsem se, že se poněkud změnily představy managementu v Jinanu, kde se motocykly, dodávané k nám jako YUKI vyrábí. Původně navrhovaná hedvábná stezka, která v historii vedla přes Pakistan a Iran, byla zavržena jako v současné době dost nebezpečná. Zavržen byl i cíl v Římě a nakonec bylo zavrženo i to, že pojedu sám...
  Definitivní podoba vykrystalizovala v akci, která má mít dvě části. Domácí, čínskou, kde pojede celkem čtyřicet motorkářů a část mezinárodní, nazvanou asijsko-evropský most. V té, jak mi bylo sděleno, pojede se mnou deset vybraných jezdců čínských, doprovod nám budou dělat tři auta a akce bude sledovaná médii všech zemí, kterými se bude projíždět. Na místo startu do Lianyungangu se mám dostavit letecky a motocykl tu budu mít připraven.
  Na tréninkovou motorku, zapůjčenou v průhonickém zastoupení Yuki, jsem si zkonstruoval speciální držáky na kufry. Bytelné, z pořádných ocelových trubek, ale hlavně tak, abych je měl vpředu, před koleny. Je to řešení netradiční, většina motorkářů kufry montuje dozadu, na strany nosiče, ale já mám za to, že takhle je váha blíž těžišti. Ujel jsem s tímhle řešením tři a půl tisíce zkušebních kilometrů a potvrdilo se mi, že se s takovýmto uspořádáním jede lépe. Motocykl je ovladatelnější a kufry přitom tvoří ideální ochranu nohou jezdce. Jednak před větrem a deštěm, jednak i v případě eventuálního nechtěného pádu.
  Třetí, záďový, kufr jsem namontoval na nosič a ještě jsem motocykl doplnil plexisklem před jezdcem.
  Enduro YUKI GY 200 je, jak už typové označení napovídá, pouhá dvoustovka a má maximální výkon něco kolem 16 koní. Takže se samozřejmě okamžitě vyskytly námitky z řad znalců, že to s takovouhle zátěží nepojede. A s tím plexi už vůbec ne!
  Opak se ukázal pravdou. Maximální rychlost, která se bez plexiskla pohybovala kolem sto deseti kilometrů za hodinu, po jeho namontování a nastavení do optimálního úhlu nejen že neklesla, ale dokonce o dobrých deset kilometrů v hodině stoupla! Oblý tvar prostě zlepšil obtékání jezdce – tedy mě, tlusťocha!
  Na loňské expedici jsem vcelku zdravě zhubnul deset kilo. Ne, že bych hladověl. Ale makat za řidítky osm až deset hodin denně a jíst jen lehce, to se někde muselo kladně projevit. Břicho zmizelo a kalhoty mi začaly být v pase hodně volné. Jenže stačilo pár týdnů doma, žena mi z radosti, že jsem se jí vrátil, začala vařit samé dobrůtky – a já rychle nabral původní váhu zpátky. A protože to už byl na krku podzim, tak jsem k tomu, jako každý správný medvěd na zimu, přidal dvě další kila navrch! Tak se teď těším, že zas zdravě zhubnu. Zdůvodnění mám: už to nejedu s padesátikoňovou šestsetpadesátkou, ale jen s lehkou dvoustovkou – tak aby mě vůbec uvezla!
  Teď mám za sebou nesmírně přátelské přijetí v jinanské továrně QINGQI a těším se na všechny zážitky z Číny.
  Pro člověka z malého státu uprostřed Evropy jsou čínské rozměry neznámé. Už cesta z letiště mě překvapuje – dálnice má v obou směrech pět proudů vedle sebe! A to ještě u křižovatek, které jsou v jedné úrovni, přibývají další odbočovací pruhy na každé straně. Takže v tu chvíli je pruhů v každém směru sedm! Na to tedy u nás zvyklí nejsme, v Evropě není pro tak velkorysé silnice místo. Ptám se šoféra, který mě veze, kolik je tu vlastně povolená maximální rychlost na dálnici, protože je mi podezřelé, že jedeme jen šedesátkou. Říká, že sto deset, ale nejede je. Naštěstí! Protože v zápětí se v jednom z rychlých pruhů motá nějaký bosý chodec, oblečený jen do trenýrek. Na křižujících ulicích najíždějí z obou stran rikšové a různé podivné tříkolové vehikly, a to tak, jako by po hlavní jedoucí vozidla žádnou přednost neměla...
  U nás se jezdí daleko rychleji – ale také nebezpečněji. Kdyby vkročil na dálnici chodec v Evropě, přejelo by ho hned první, nejpozději hned druhé auto...
  Venku je nezvykle šero, silně zataženo, horko a nesmírné vlhko. Vpravo od dálnice je vidět rafinerie s hořícími plamínky a ve vzduchu je cítit každou chvíli něco, ale nic z toho evropskému dlouhému nosu nevoní. Jinan má prý pět milionů obyvatel – opět překvapení! Naše největší město má jen jeden milion...
  Janet, která mě s cedulí Mr. Petr Hostalek a mírnou znalostí němčiny čekala na letišti, měla za úkol mě přivítat a dovézt pro dnešní večer do hotelu. Měla upřímnou radost, že to klaplo, že se mě na letišti dočkala. Hotel mi vybrala báječný a pozvala mě na velmi boatou a příjemnou večeři na uvítání, takže žádná naděje, že bych už začal hubnout, nehrozí...
  Dnes mám za sebou návštěvu továrny. Na to, jak se vyrábí motocykly v Číně, jsem byl hodně zvědavý, protože několik továren vyrábějících motocykly v Evropě jsem prošel. To, jak se dělají motocykly v QINGQI, mě utvrdilo v tom, že musí být dobré. A že s mým endurem QM 200 GY určitě absolvuji celou expedici bez problémů.

Petr Hošťálek        

Pokračování ...  

Obrazová příloha
Fotografie
Poprvé v životě sedím na čtyřkolce. Je to od Číňanů odvaha, nabídnout mi na tom svezení, obzvlášť v hale, kde jich stojí řady a řady připravených k expedici. Kdyby se mi napoprvé nepodařilo strefit se do správného směru, dokázal bych jich určitě zbourat celou řadu. Úplně vlevo stojí slečna Liana, moje záchrana, protože umí dokonale rusky. Vpravo ředitel závodu a uprostřed pak mechanik, který mi připevňuje na řidítka malý platikový kanystřík s benzínem. Jen tak, na gumičku. Na vyzkoušení jednou kolem haly to stačí...
Fotografie
Pobočný závod QINGQI na výrobu čtyřkolek ATV se schovává za alejí mladých javorů. Je pouhé čtyři roky starý. Ale ředitel i jeho sekretářka mohou být hrdí. Vyrábí se tu opravdu pěkná škála jezdítek, včetně těch nejmenších pro děti, kterým to, v případě hrozící katastrofy, může táta zastavit dálkovým ovladačem...
Fotografie
Dnes jsem se dověděl o expedici konkrétní údaje. A taky uviděl, kudy povede její trasa. Takže takhle vypadá mapa první části, která se pojede Čínou.
Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

Nové články
NIPPON RETRO 2023
Česká Tourist Trophy + IRRC 2022
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
NIPPON RETRO 2022
Poznatky z renovace Suzuki GS 1000 E
Kývačka s motorem DKW
Kývačka
Druhá soutěž lidových vozítek a scooterů
První soutěž lidových vozítek a scooterů
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Výstava lidových vozítek
Yamaha XJ 600
Lidové vozítko v nálezovém stavu
Jak na rez v nádrži?
Co dokáže udělat prodloužený zadní blatník?
Yamaha FZR 600

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Lidová vozítka
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Jawa ze souboru Naše motocykly
Žebříček článků
Klasici na České Tourist Trophy 2022
Branná 2018
300 zatáček Gustava Havla 2019
Slovácký okruh 2019
NIPPON RETRO 2019
Bugatti Grand Prix Zlín 2022
Klasici do 500 a 750 cm3 na České Tourist Trophy 2019
Grand Prix Bugatti 2019
Ve stopě zlínské šestidenní 2020
Jarní cena Brna 2018
Brno Revival 2019
XXXVIII. Nepomucký trojúhelník
Ve stopě zlínské šestidenní 2022
Česká Tourist Trophy 2018
Česká Tourist Trophy 2017
III. Pohár motorových dvoukolek
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
NIPPON RETRO 2022
NIPPON RETRO 2018
300 zatáček Gustava Havla
Česká Tourist Trophy - IRRC 2019
300 zatáček Gustava Havla 2015
300 zatáček Gustava Havla + IRRC 2021
Dodatek ke knize VI
Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš