MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           19.1.2018 20:25         
Podívejte se jak můžete ušetřit na povinném ručení
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuNáhradní díly na motocykly Jawa a ČZ - Panelka, Pérák, Kývačka, Pionýr, Velorex, Mustang

| Magazín - Blog novinek a zajímavostí ze světa, historie, cest, stodol a garáží |Poslední závody Františka Šťastného s továrním týmem

  Autor: Jiří Bartuš


  Posledním závodem mistrovství světa v továrním týmu byla pro Františka Šťastného Velká cena Jugoslávie 1969 na okruhu v Opatiji 14.9.1969. V něm dojel ve třídě do 350 cm3 na třetím místě a jeho nový stájový kolega Silvio Grassetti na místě prvním. Vedení továrního týmu firmy Jawa již před tímto závodem rozhodlo, že v následující sezóně bude závody mistrovství světa jezdit se čtyřválcovou třistapadesátkou jen jeden jezdec, Ital Silvio Grassetti.

  Rozhodnutí, které se František Šťastný dozvěděl z úst šéfkonstruktéra továrního týmu Jana Křivky, mu nebylo předem nijak avizováno. Ačkoli již nebyl mladík a dvoudobá čtyřválcová Jawa jeho jezdeckému naturelu příliš neseděla na odchod do jezdeckého důchodu se rozhodně necítil. Náhlý odchod z továrního týmu nebyl pro Františka Šťastného snadný. On sám si byl moc dobře vědom jak krutě se u nás se sportovci zachází, ale tak rychlý konec jej za skočil. Jednoválcové Jawy 250 a 350, které dostal při odchodu z Jawy, mu dávaly šanci účastnit se domácích závodů, ale on sám se ještě na odpis v závodech Mistrovství světa necítil. Své jezdecké kvality dokázal ihned v následujícím roce, kdy jako soukromý jezdec v sedle produkční Yamahy TR2 dojel ve třídě do 350 cm3 ve velké ceně Itálie v Monze na 13. místě.

  Jedním z úplně posledních závodů, které František Šťastný absolvoval v továrním týmu Jawy, bylo Mistrovství republiky v Písku na okruhu Stanislava Maliny 21.9.1969. Závody mistrovství republiky jezdili tehdy tovární jezdci Jawy s jednoválcovou technikou, která byla, ovšem bez tovární podpory, dostupná širšímu okruhu jezdců. Z fotografií je však patrné, že závod třistapadesátek jel zde Františk Šťastný na čtyřválcové Jawě.

Fotografie Fotografie
Fotografie Františka Šťastného pořízené při závodech Mistrovství republiky v Písku okruhu Stanislava Maliny 21.9.1969. Ve dvěstěpadesátkách zde František Šťastný dojel na čtvrtém místě a ve třistapadesátkách na místě šestém.
Fotografie Fotografie


  Fotografie pochází ze soukromé sbírky, jejíž neznámý autor si neváhal od Františka Šťastného podepsat jeho knihu Na plný plyn, která vyšla v roce 1967.
  Však také byl František Šťastný v té době opravdová hvězda. Společenské rubriky tehdejších časopisů neváhaly informovat o jeho úspěších, zraněních a též o střípcích z jeho soukromého života s rychlobruslařkou Jarmilou Šťastnou-Königovou. V roce 1967 si František Šťastný dokonce střihl roli i ve filmové detektivce Jindřicha Poláka Hra bez pravidel a v roce 1969 si několikrát vyzkoušel roli motoristického komentátora Československé televize, přičemž po ukončení závodnické kariéry se této profesi věnoval na plný úvazek. Není tedy žádného divu, že náhlý odchod z továrního týmu Jawy reportéry tehdejších periodik velice zajímal. Z dobových rozhovorů s Františkem Šťastným lze i s odstupem mnoha let vycítit hořkost, kterou cítil po vynuceném náhlém odchodu od továrního týmu.


Fotografie Fotografie Fotografie
František Šťastný byl všeobecně velice populárním člověkem. V době oba jeho největších úspěchů docházelo v Československu k pozvolnému uvolňování poměrů, což se projevovalo i vyšším zájmem médií o sportovce z jiné než sportovní stránky. Vstřícný a všeobecně oblíbený František Šťastný byl vděčným objektem reportérů a jeho náhlý odchod od Jawy se tedy patřičně v tisku probíral. Zveřejněné rozhovory s Františkem Šťastným přinesl denní tisk, motoristický časopis Svět motorů i společensky laděné Květy.


Fotografie
Obal knihy Na plný plyn z roku 1967.


Blesk Speciál. Motocykl, se kterým František Šťastný dokázal v roce 1952 prorazit mezi domácí silničářskou elitu.


Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Kawasaki ZX-12R
Renovace motocyklů Jawa Californian
Honda CBR 900 RR Fireblade
Benelli 650 Tornado
Poslední závody Františka Šťastného s továrním týmem
Pérák a únik oleje
Zlínská Historic Rally 2017
Kawasaki ZZ-R 1100
Jawa Pérák v domácí reklamě
200000 kilometrů na Pionýru?
Šolcovy zatáčky 2017
Setkání veteránů Holešov 2017
Jawa 350 OHC pohledem kolemjdoucího
Czech Drive 2017
Motosraz Křtiny 2017
Setkání motocyklů u Balcarky
Suzuki GSX-R 750 J a Kawasaki ZXR 750 H
XXI. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Česká Tourist Trophy 2016
III. Pohár motorových dvoukolek
Pérák 2016
Česká Tourist Trophy 2017
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Pérák 2017
Pérák 2015
300 zatáček Gustava Havla 2017
Kawasaki ZX-12R
300 zatáček Gustava Havla
8. Sjezd Jawistů po 70 letech v Luhačovicích
Jawa 624, 634
Šolcovy zatáčky 2017
Setkání veteránů Holešov 2017
Veteráni Moravským Slováckem 2016
Oldtimer Festival 2016
Setkání veteránů Holešov
Grand Prix Bugatti 2016
Classic Show 2015
Kniha Jawa Californian
XXI. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Jarní MotorTechna 2015
Dodatek ke knize XI
300 zatáček Gustava Havla 2015
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš