MotoMagazín     VeteránInzerce     VeteránForum     VeteránKalendář    Jawa Californian    MAGAZÍN - BLOG           17.10.2019 22:42         
 ÚVOD   INFORMACE  AKCE / REPORTÁŽE  ARCHIV  ČLÁNKY  MAGAZÍN - BLOG  INZERCE      KOMERČNÍ INZERCE  KONTAKTY
Logo MotoMagazínuwww.mototechnik.cz

| Reportáže | II. čínské motocyklové dobrodružství Petra Hošťálka |
Setkání Velorexů v Malém Beranově u Jihlavy 2000

Malý Beranov 9.6. _ 11.6.2000  
  Reportáž ze setkání Velorexů v Malém Beranově 2000

  Po loňské absenci jsem cítil povinnost tento sraz navštívit. Kamarád Roman Beránek dal konečně do kupy svůj Velorex 250, takže nebylo co řešit. Odjezd byl stanoven na pátek 17:00.
  Tradiční Romanovo zpoždění a oprava povolené matice výfuku mého stroje zpozdily odjezd asi o hodinu.Díky zpoždění jsme se mohli setkat s výpravou pěti Velorexů od Kolína a tak nás jela pěkná kolona. Cesta probíhala ve stylu 10 km jízda – oprava Romanova Velorexu, roztlačení Romanova Velorexu – 10 km jízda, prostě klasika. Nicméně kolem osmé hodiny jsme již testovali Jihlavské pivo Ježek, které se na srazu točilo. Večer probíhal ve znamení nevázané zábavy u ohně spojené s konzumací již zmíněného piva prokládaného rumem původně určeným na vaření grogů. Odolní jedinci šli spát až někdy kolem druhé hodiny, plus_minus, nevím, nepamatuji se. Start sobotního závodu byl plánován až na desátou hodinu a tak nebylo třeba chvátat do postele, tedy do spacáku.
  V sobotu ráno měli někteří problémy se stabilizací základních životních funkcí, ale to k takovým akcím patří. Nejnáročnější činností na srazu bylo dočkat se startu závodu. Pořadatelé pouštěli na trať stroje po čtyřech minutách a tak jsem se dostal na start až někdy kolem jedné hodiny. Závod spočíval v hledání zajímavých bodů, které byly předem na trase závodu vyfoceny a závodníkům před závodem ukázány. Nebýt mé spolujezdkyně, asi bych nenašel žádný. Součástí závodu byla též střelba na panďuláky z Velorexu a mírně technická vložka na závěr. Ta spočívala ve scházení dřevěných špalíčků zadním kolem Velorexu. Na této disciplíně jsem pohořel asi proto, že z praxe mám naopak natrénováno vyhýbání se překážkám. Ve střelbě jsem ovšem exceloval. Asi jsem si vzpomněl na rok strávený na vojně. Nakonec jsme snad nedopadli až tak špatně.
  Večerní zábavy a vyhlášení vítězů jsem se bohužel nezúčastnil. Věřím, že to stálo za to. Závěrem musím konstatovat, že se tento regionální sraz opravdu vydařil. Musím poděkovat pořadatelům za výbornou organizaci a všem zúčastněným za to, že byli fajn.

  V Havlíčkově Brodě dne 14.6.2000    

Malý Beranov 2000 Malý Beranov 2000 Malý Beranov 2000 Malý Beranov 2000
Malý Beranov 2000 Malý Beranov 2000 Malý Beranov 2000

Odlasy v tisku:

  Mít hadráka v Americe je opravdové terno   Jihlavské listy, úterý 13.6.2000 (kopie internetové verze)

JIHLAVA (jb) ­ Kolem čtyřiceti plátěných vozítek se minulý pátek sjelo na víkendové setkání majitelů velorexů v Malém Beranově. Skalní fanoušci těchto podivuhodných strojů na rozhraní automobilu a motocyklu se sjíždějí čas od času na srazech na různých místech republiky; organizátoři odhadují, že je jich kolem dvou stovek. Pro účastníky beranovského setkání byl na sobotu připraven orientační závod v okolí, v neděli pak defilé na Masarykové náměstí. "Více než o závod jde hlavně o setkání lidí, pro které se velorex stal životní láskou, " řekl jeden z organizátorů Pavel Novotný. Naprostá většina majitelů velorexů má i tzv. "normální" auta, ale na své klenoty, o které se přes potíže se sháněním náhradních dílů s láskou starají, nedají dopustit. "Několik velorexů jezdí i po Evropě a mít třeba v Americe hadráka nebo trabanta je největší pecka," prohlásil Pavel Novotný.

  Dnešní otázka?   Mladá fronta DNES, pondělí 13.6.2000, strana 01 (kopie internetové verze)

... pro Jiřího Řezníka, organizátora víkendového celostátního setkání fandů tříkolových Velorexů v Malém Beranově na Jihlavsku: * Přispívá organizovanost majitelů tříkolek k jejich příznivějšímu vnímání ze stra ny ostatních motoristů a veřejnosti vůbec? Určitě. Činnost Velorexklubu rozhodně obraz majitelů tříkolek vylepšuje. Většina z našich členů i příznivců totiž svoje vozítko používá také v běžném silničním provozu a díky určitému společnému postupu se nám podařilo získat lepší postavení mezi motoristy. Nyní máme například méně problémů s policií, která nás nyní beze jako plnoprávné účastníky dění na silnicích. Lépe se na nás dívají i pojišťováci. Také pro ně přestal být Velorex starým krámem, ale získává postavení podobné veteránům

  Nejdřív se mu lidé vysmívali, dnes ho obdivují a hýčkají   Mladá fronta DNES, pondělí 13.6.2000, strana 02 (kopie internetové verze)

J i h l a v a _ Nikdo dnes pořádně neví, kde se vlastně vzal. Něco mezi motorkou a malým autem, zkrátka starý dobrý Velorex. Jeho kouzlu podlehl i Josef Brychta z Jihlavy. Originální kousek ze sedmapadesátého roku si pořídil před šesti lety a nedá na něj dopustit. "Chtěl jsem ho už před třiceti roky, kdy se ještě běžně vyráběl. Tehdy vůbec ne z fandovství, v té době se mu každý vysmíval. Ale jezdil jsem do práce každý den na motorce a s Velorexem by každodenní dojíždění za povinnostmi bylo přece jen pohodlnější a příjemnější, " říká majitel hadráku. Jenže tehdy byl << Velorex>> přísně na příděl, koupit si ho mohli pouze tělesně postižení. V malých sériích se vyráběl dvě desítky let a celkem jich vyjelo na silnice sotva několik stovek. Když se před několika lety naskytla Josefu Brychtovi šance << Velorex>> koupit, konečně se dočkal. "Měl jsem štěstí, že na něm kromě motoru vlastně bylo všechno původní. Motor jsem časem dal dohromady, ale mám s ním problémy pořád. I proto jsem se orientačního závodu Velorexů nezúčastnil. Hodně se zahřívá a víkendové vedro by mu nesvědčilo," přibližuje svoje vozítko Josef Brychta, který ani přes neúčast na padesátikilometrovém soutěžním okruhu při nedělním defilé na Masarykově náměstí se svým hadrákem nechyběl. Přestože si Velorex pořídil už hlavně z fandovství, nezakrývá, že mu svérázná tříkolka udělá i spoustu užitečných služeb. "Jezdím s ním z Horního Kosova do Bedřichova do práce, při dnešních cenách přece jen neprojezdím tolik. Ale na delší cesty se s ním už nevydávám, za dobu, co ho mám, jsem s ním najezdil tak devět tisíc kilometrů," říká. Josef Brychta ale nezůstal u jediného Velorexu. "Dceru mám v Americe, a když moji tříkolku uviděl zeť, tak ji musel mít taky. Zrovna teď mu jednu renovuji, za měsíc by mohla vyjet," plánuje. Ten svůj rozhodně míní nadále hýčkat. "Je na něm hodně práce, ale on si ji zaslouží," říká jeho šťastný majitel Josef Brychta

Podpořte MotoMagazín investováním do reklamy na jeho stránkách. Nabídněte své produkty širokému spektru zdejších návštěvníků. Nabízíme širokou škálu možností. Od obrazové reklamy, přes textovou až po PR články.


DISKUSE K ČLÁNKU
Provozovatel serveru nenese žádnou dopovědnost za obsah vložených příspěvků

NOVÉ TÉMA
Pouze pro založení nového diskusního tématu
Diskuse není určena k podávání inzerce. Příspěvky posouzené jako inzerce budou z diskuse odstraněny. K soukromé bezplatné inzerci použijte oddíl Inzerce.
 Jméno:     
 E-mail:     
Nutno vyplnit text a jméno
Upozornění: Vkládejte pouze příspěvky, které souvisí s danou tématikou. Nepatřičné příspěvky budou z diskuse odstraněny.

Tip: V textu můžete používat tyto HTML tagy: <U>, <I>.
Při editaci se Enter bere jako odřádkování, které se zobrazuje.

VeteránKalendář
Nové články
Suzuki GSX-R 1100 M
NIPPON RETRO 2019
Muzeum českého road racingu v Hořicích
XXIII. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Cena města Jičína 2018
Jarní cena Brna 2018
Norton Dominator 650 SS
Evropský festival Route 66
Česká Tourist Trophy 2018
Kawasaki 500 H1 Mach III v ČSSR?
Setkání veteránů Holešov 2018
NOC international rally 2018
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
I pozitivní změny v dopravě se dějí...
Star Rally 2017
Pérák 2018
Nepomucký trojúhelník 2018
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC

PODPOŘTE NÁS
SDÍLENÍM ČLÁNKU

MotoMagazín na facebooku


Témata
INZERCE     Nový inzerát
Japonské motocykly
Poválečné motocykly ČZ
Jawa Pérák
Motocykly JAWA 500 OHC
Motocykly JAWA Bizon
Vozítka Velorex
Manet 90
Kniha vozítka Velorex
Motocyklové vozíky
Motocyklové vozíky PAv
Mopedy Stadion
Sidecary VELOREX
Videoarchiv
Francouzské motocykly
Literatura
OILMASTER
MotoMagazín na Youtube
MotoMagazín na Rajčeti
Motocyklové vozíky PAv - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
Jawa Californian - oficiální stránky knihy
  Oficiální stránky knihy
  Dodatky knihy
  Fan club Velorex
Vrchní, zdrhni!
www.jawadily.cz
Žebříček článků
Ve stopě zlínské šestidenní 2018
PAv 100
Nepomucký trojúhelník 2018
Slovácký okruh 2018
Česká Tourist Trophy 2017
X. setkání motocyklů Jawa 500 OHC
III. Pohár motorových dvoukolek
Česká Tourist Trophy 2018
300 zatáček Gustava Havla 2018
Pérák 2016
Oilmaster
Česká Tourist Trophy 2016
XX. Jarní sraz Velorexů v Boskovicích
Kawasaki ZX-12R
NIPPON RETRO 2018
Jarní cena Brna 2018
7. Sjezd Jawistů v Luhačovicích
Star Rally 2017
Cena města Jičína 2018
300 zatáček Gustava Havla
NIPPON RETRO 2019
Evropský festival Route 66
Pérák 2018
Pérák 2015
Pérák 2017
   Nahoru      TISK Publikování nebo další šíření obsahu serveru motomagazin.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno. © Jiří Bartuš